Raseduskalender

9.
Nädal

Nädala mõttetera

"Siin alatus ja räpases maailmas on vähe usaldusväärset, aga ema armastus on üks neist asjust, milles võib täiesti kindel olla." - James Joyce
 

Sina ise

Hormoonidel võib naistele raseduse ajal erinev mõju olla. On naisi, kelle pea valutab sageli, teistel käib see jällegi ringi. Paljusid vaevab iiveldus, tihe pissihäda ja pakitsevad rinnad, enamus kogevad esimesel trimestril meeletut väsimust. Juba võivad alata ka kõrvetised, mille vastu müüakse apteegis käsimüügis rasedaile ohutuid närimistablette. Mõnel naisel kipub tekkima tupeseen ehk kandidoos. 

Kui ootad esimest last, ei pruugi kõhtu veel näha olla, kuid kui oled mitmendat korda rase, võib pisike kõht juba paista. Võid märgata ka teisi muudatusi välimuses. Mõnel naisel tekivad raseduse ajal vinnid, teisel muutub varasemalt probleemne olnud nahk suisa siidjalt siledaks. Tihti kasvavad juuksed raseduse ajal väga hästi või vajavad hulga harvem pesemist, mõni naine on aga vastupidiselt päris hädas, sest kannatab raseduse ajal rasuste juuste või kõõma käes. Ka küüned võivad hakata väga kiiresti kasvama või vastupidi, sama lugu jalakarvade kasvuga. Taas on süüdi hormoonid ja nende väga individuaalne mõju naise kehale. Igal juhul tea, et kõik sellised muutused on normaalsed. 

 

Sinu beebi

Üheksas nädal on märgilise tähendusega - sinu lapse aeg embrüona on ümber saanud, teda nimetatakse nüüd looteks. Peast pepuni alla kahe sentimeetri pikk ja vaid 1 grammi kaaluv loode liigutab end pidevalt, muuhulgas nüüdsest ka sirutab end. Saba on peaaegu kadunud ja siseorganid tööle hakanud. Toimub kiire aju areng. 

Nõuanded

Suurenenud voolus, tupeseen ja bakteriaalne vaginoos

Suurenenud voolus raseduse ajal on täiesti normaalne nähtus. Kuna menstruatsioon jääb raseduse ajal ära ja hormonaalne tase naise organismis on teistsugune kui tavaliselt, eritub rohkem valgevoolust. Vahel tunneb naine isegi, juskui oleks midagi püksi tulnud - pesu võib olla nii märg. See on tavaline.

Kuid kui voolusega kaasnevad kipitus, sügelus või ebamugavustunne urineerimisel, või kui voolus muutub väljanägemiselt teraliseks ja n-ö „kohupiimjaks“, on põhjust kahtlustada tupeseent. Rasedusaegne tupeseen on väga sage nähtus, sest naise immuunsüsteem on nõrgenenud ning seennakkustele vastuvõtlikum. Ka tupeseene tekkes on suur roll muutunud hormonaalsel tasakaalul.

Kindlasti ei ole tupeseene diagnoosi korral põhjust häbeneda, sest see ei ole seotud puuduliku isikliku hügieeniga. Suurel osal naistest ravitakse raseduse ajal vähemalt korra tupeseent. Tupeseen võib raseduse ajal tekkida korduvalt, kuid see ei ohusta kuidagi tulevase ema või tema sündimata lapse tervist.

Tupeseene vältimiseks võib abi olla söödava suhkru koguse vähendamisest. Tupeseent ravitakse lokaalselt küünaldega ja/või välispidiselt määritava kreemiga, või suukaudsete ravimitega. Säärane ravi ei kujuta rasedusele ohtu. Tupeseene ravile tuleks erilist tähelepanu pöörata raseduse lõpus, sest sünnituse ajaks on oluline tupeseenest vabaneda, et ennetada rebendite teket.

Kui tupevoolus on hallika tooniga või väga spetsiifilise kala meenutava lõhnaga, võib tegemist olla bakteriaalse vaginoosiga. See tekib, kui tupe mikrofloora normaalne tasakaal häirub - seda võivad soodustada külmetushaigused, stress, hormonaalsed muutused ja ka ebapiisav intiimhügieen. Bakteriaalset vaginoosi ravitakse antibiootikumidega (lokaalselt või suukaudselt). Ravi on väga tähtis, sest bakteriaalset vaginoosi seostatakse enneaegse sünnituse, enneaegse lootevee puhkemise ja erinevate põletike tekkega.

Verise vooluse puhul tuleb arsti või ämmaemandaga konsulteerida. Lühiajaline tumedam määrimine on raseduse alguses, eriti oodatava menstruatsiooni ajal, küllaltki normaalne. Kui aga veritsus on helepunane ja meenutab koguseliselt menstruatsiooni, tuleb kiiremas korras pöörduda sünnitusmaja erakorralisse vastuvõttu.

Loe lisa: rasedusaegsetest muutustest naise vooluses oleme pikemalt kirjutanud SIIN.

Nõuandevideod

Jooga aitab leevendada ja ennetada paljusid rasedusvaevusi ning aitab sünnituseks ette valmistuda. Sünnitusel on väga oluline keha ja meele koostöö, mida saab väga hästi õppida rasedate jooga tundides, millest räägime Emmede Klubi videos.