Raseduskalender

16.
Nädal

Nädala mõttetera

"Minu ema oli kõige ilusam naine, keda ma kunagi näinud olen. Ma olen see, kes ma olen, tänu oma emale. Kogu oma edu, kõik oma moraalsed, intellektuaalsed ja kehalised teadmised võlgnen ma talle." - George Washington
 

Sina ise

Erinevad raseduskalendrid arvestavad esimese trimestri lõpuks ja teise trimestri alguseks veidi erinevat aega. Eesti arstide ja ämmaemandate raseduse jälgimise juhend peab teise trimestri alguseks alles 16. rasedusnädalat. Seega nüüdseks oled kohe kindlasti jõudnud teise trimestrisse. 

Ilmselt näed sa nüüd viimaks välja päriselt rase, mitte lihtsalt pisut paksuke. Ära püüa kaalutõusu takistada - see on sinu ja sinu lapse jaoks tõesti vajalik. Ära unista kehast, mis jääb täpselt endiseks ja millele lisandub vaid armas ümar kõht - lisaks kõhu kasvamisele on teie tervisele väga tähtis ka üldine rasvkoe lisandumine, mida naise keha kasutab energiaallikana imetamisel. Kui tunned end lisakilode pärast kehvasti, siis paranda enesetunnet uute ägedate rasedarõivaste ostuga, kuid mitte dieeti pidades.

Tõenäolisim on, et hakkad lapse liigutusi tundma 20. nädala kandis. Mõned emad võivad aga juba praegu liigutusi õrnalt tunda. Kui see on sinu mitmes rasedus, oskad sa lapse liigutusi varem märgata. Kaasa aitab ka see, kui platsenta on emaka tagaseinas. Paljud naised kirjeldavad loote esimesi liigutusi kui liblikaid kõhus või sarnasena gaasimullide liikumisele. Kuid ära muretse - enamik emasid ei tunnegi praegu siiski veel midagi. 

Kui 12. - 13. nädalal teostatud ultraheliuuringus tuvastati risk kromosoomhäireteks, pakutakse sulle nüüd tõenäoliselt võimalust lootevee uuringuks. Protsessi käigus tuimestatakse kõht ning torgatakse pikk ja peenike nõel läbi kõhu emakasse, kust kogutakse pisut lootevett. Lootevesi sisaldab lapse naharakke ja ainevahetuse jääke, seega võimaldab vee uurimine laboris uurida lapse geneetilist materjali ja tuvastada võimalikud kromosoomhäireid ning mõningaid väärarenguid. Uuringu vastuse saab kätte paari nädala pärast. 

Kuigi väga usaldusväärne arenguhäirete tuvastaja, ei ole lootevee uuring paraku täiesti ohutu. Looteveeuuringuga suureneb raseduse iseenesliku katkemise oht 0,5% – 1% võrra - rasedus katkeb ühel 200-300 uuringu läbinud naistest. Üle 99% rasedustest kulgeb edasi probleemideta. Ohutuimaks peetakse protseduuri teostamist 16.–17. rasedusnädalal.

 

Sinu beebi

Sel nädalal hakkavad loote silmad nägema ja kõrvad kuulma. Silmad on veel laugudega kaetud, kuid reageerivad valgusele. Alates 16. nädalast hakkab laps tõenäoliselt midagi kuulma, kuid kuulmine areneb täielikult välja 24. nädalaks.

Lapse nahk on praegu põhimõtteliselt läbipaistev. Ta on peast pepuni umbes kümme sentimeetrit pikk ja kaalub umbes 70 grammi. 

Nõuanded

Ära tarbi alkoholi!

1973. aastal avaldasid Washingtoni ülikooli teadlased teed rajava artikli, milles kirjeldati füüsilisi ja vaimseid puudeid lastel, kelle emad olid raseduse jooksul alkoholi tarbinud. Uurijad sedastasid, et alkohol on teratogeen, mis tapab ja kahjustab arenevaid rakke. Nad kasutasid esimest korda väljendit FAS (fetal alcohol syndrome ehk fetaalne alkoholisündroom).

Sellest peale on teadlaste ja arstide soovitused muutunud üha rangemaks, sest tehtud on üha enam uuringuid ja leitud üha kindlamaid tõendeid, et lootele ohutut alkoholikogust ei saa tuvastada. Kui veel mõnda aega tagasi peeti klaasikest või paari lubatuks ja mõned arstid võivad seda siiamaani soovitada, sest ei ole uuemate seisukohtadega kursis, siis 2015. aastaks andis Ameerika pediaatrite ühendus välja kindla seisukoha, et mitte ühegi rasedustrimestri jooksul ei ole olemas ühtegi alkoholikogust, mille tarbimine oleks turvaline

Raseduse ajal ema poolt pruugitud alkoholist põhjustatud sünnidefektid võivad ulatuda kergetest ja vaevumärgatavatest probleemidest (näiteks käitumisprobleemid koolis) kuni väga raskete arenguhäireteni (FAS). Loote kergem kahjustumine ema rasedusaegse alkoholitarvitamise tagajärjel võib avalduda alles koolieas käitumishäirete ja õpiraskustena, raskema vormi tunnused ilmnevad aga juba vastsündinueas kasvuhäire, iseloomulike näojoonte ja väärarendite kujul. Seda laia lootekahjustuste spektrit nimetatakse tänapäeval FASD (fetal alcohol spectrum disorder). Ravi ei ole.

Kas ja millisest kogusest kahjustused tekivad, ei ole teada, kuid on kindlalt teada, et alkoholi tarbimine raseduse ajal mõjutab loote arengut, isegi klaasike veini või kerge suvine kokteil. Testid on näidanud, et lapsed, kelle emmed neid oodates päevas klaasi veini jõid (0,2 liitrit), olid eakaaslastest seitsme IQ punktiga arengust maas.

Arvestades eestlaste alkoholitarbimisharjumusi ja tõsiasja, et keskmiselt on üks laps iga saja elussünni kohta loote alkoholisündroomi poolt mõjutatud, siis kannatab aastatel 2008-2013 Eestis sündinud 15 tuhandest inimesest lootena saadud alkoholikahjustuste all 899 inimest. Samas on alkoholist tingitud lootekahjustused täielikult ennetatavad.

Loe alkoholi ja raseduse kokkusobimatusest pikemalt Emmede Klubi artiklites SIINSIIN JA SIIN.

Nõuandevideod

Kuidas erineb kaksikrasedus ühe lapse ootusajast? Räägib naistearst Külli Erlang.