Raseduskalender

31.
Nädal

Nädala mõttetera

"Sa ei mõista elu enne, kui see sinu sees kasvanud on." - Sandra C. Kassis


Sina ise

Emakas ulatub 31. nädalaks üsna kõrgele ja surub seetõttu juba hoolega siseelunditele, mis omakorda survestavad kopsusid. Kopsudel on vähem ruumi ventileerimiseks, mistõttu tunnedki õhupuudust - sinu hingamine on kiire, kuid hingetõmbed pealiskaudsed, ning trepist üles minek võtab võhmale nagu maratonijooks. Püüa hoida selg sirge, siis on kopsudel hingamiseks rohkem ruumi. Kuigi see on väga tavaline, räägi sellest ikkagi ka oma ämmaemandale - vahel võib õhupuuduse tunne olla märk rauapuudusest organismis. Päris raseduse lõpus laskub beebi vaagnasse, et valmistuda sündimiseks - siis on kopsudel jälle rohkem ruumi ja saad paremini hingata.

Kuula oma keha. Kui sulle varem jogurt ei meeldinud, aga nüüd järsku tundub see maitsev, siis võib-olla ei ole sinu organismis piisavalt kaltsiumit. Kas see kehtib ka magusa kohta? Enamik rasedaid kogeb raseduse ajal, eriti raseduse lõpus, suurenenud magusaisu. Kui sinu veresuhkru tase on normis, siis kuula oma keha ja ära piina end - söö magusat, kui isu tuleb. Kuid piira koguseid, ära liialda millegagi - üks jäätiseportsjon on piisav. 

Võid märgata, et oled tavapärasest kohmakam. Võib-olla tunned end isegi kehvasti - nagu elevant portselanipoes. Sa oled väsinud, unustad rohkem, rasedushormoonid on sinu liigesed ja sidemed lõdvemaks muutunud ning aina ettepoole kasvav kõht muudab keha raskuskeseme asukohta. See on tavaline ja iseenesest sugugi mitte ohtlik, kuid nõuab sinult siiski täiendavat ettevaatlikust - võta kõige tegemiseks aega, kasuta käsipuid jms. Õnnetu kukkumine võib nii sulle kui ka lapsele liiga teha.

 

Sinu beebi

Beebi aju areneb praegu kiiremini kui kunagi varem. Ta suudaks juba kasutada kõiki viit meelt, kuid lootevee tõttu ei tunne ta praegu veel lõhnasid. Sinu laps on sind sõna otseses mõttes seestpoolt näinud. Ta reageerib päevavalgusele ja üsavälistele helidele. Ta hakkab sinu ja teiste inimeste häältel vahet tegema. Talle võivad mõned helid olla vastumeelsed, samas võib ta hea meelega teatud sorti muusikat kuulata. Mõned lapsed imevad juba üsas väga palju oma pöialt.

Ta mõistab mingil määral emotsioone - saab aru, kui sul on paha või kui sa oled õnnelik. Kerge igapäevastress ei tee beebile midagi halba - see on loomulik osa elust, millega ka tema aju peabki harjuma. Paljud rasedad üritavad siiski vältida väga stressirohkeid olukordi - näiteks tülidesse sattumist. 

Loode kaalub umbes 1.3 kilogrammi ja on umbes 40 sentimeetrit pikk.

Nõuanded

Haiglakott

Haigla poole teele asumiseks on veel vara, kuid paljudele naistele pakub haiglakoti pakkimine või haiglakotti minevatest esemetest nimekirja valmistamine rõõmu - tekib tunne, et kohtumine lapsega on lähedal. Samuti ei tea me paraku iialgi, millal võib alata enneaegne sünnitus. Ilmselt ja loodetavasti seda sinuga ei juhtu, aga millal iganes sünnitus algab - sa oled siis ilmselt ähmi täis ega suuda ratsionaalsele pakkimisele keskenduda. 

Haiglakotis peab olema:

  • Rasedakaart.
  • Isikut tõendav dokument.
  • Turvahäll. Kotti turvahäll küll ei mahu, kuid ilma selleta vastsündinut haiglast koju üldjuhul ei lasta. Sünnitusele turvahälli muidugi kaasa võtma ei pea - selle võib jätta autosse ja tuua tuppa alles kojumineku päeval. 

Haiglakotis võiks olla:

  • Sünnitusplaan, kui oled selle enda jaoks kirja pannud.
  • Snäkke. Isegi, kui sina ise süüa ei saa, taha või tohi, siis partneril võib pikaks veniva sünnituse jooksul näljast üsna halb hakata. Hästi sobivad müslibatoonid jms. 
  • Veepudel. Vett saab sünnitusosakonnas koridorist, kuid pudel mida üha uuesti täita võiks endal kaasas olla. 
  • Riided beebile. Kui tahad, et beebi kannaks juba sünnihetkest saadik oma riideid, siis paki kaasa kolme päeva jagu komplekte. Kui aga plaanid haiglas oleku ajal kasutada haigla beebiriideid, siis paki kaasa ainult kojutoomiskomplekt ja õueriided vastavalt ilmale. Võib-olla eelistad esimesteks riieteks hõlmikbodisid, mitte üle pea tõmmatavaid bodisid, sest neid on natuke kergem lapsele selga panna. Kindlasti võiks kaasas olla üks toamüts.
  • Laps on harjunud ennast üsas katsuma - ära pane talle pärast sündimist kätte levinud toakindaid. Enamasti pole mingit vajadust ka kohe küüsi lõigata. Kui mõni küüneke on terva nurgaga, siis võib selle nurgakese näiteks pehmemaks viilida.
  • Mõned mugavad riided endale. Kuigi sünnituse ajal ja mõnda aega pärast sünnitust on sul mugavam olla haiglariietes, võid kaasa võtta ka oma koduriided. Võib-olla tahad sa koju sõites panna selga puhtad riided, mitte samad rõivad, millega haiglasse saabusid. Kuna häbemepiirkond võib veel mõnda aega hell olla, ei saa soovitada teksapükse, vaid midagi mugavamat ja lohvakamat. Pluuse valides mõtle sellele, et pärast sünnitust tahad ilmselt mõnda aega kanda ainult selliseid särke, mis võimaldavad hõlpsasti last imetada. Kui sul on juba olemas imetamisrinnahoidja, siis võta kaasa ka see. Kui veel ei ole, siis eelista spordirinnahoidjat või midagi muud mugavat - haiglast lahkudes on rinnad tõenäoliselt piima tulekust üsna suureks paisunud ja hellad.
  • Sidemed enda jaoks. Kui esimesed ja kõige suuremad sidemed on haigla poolt, siis järgmised peavad sul juba endal kaasas olema. Selleks sobivad pehmed, puuvillased, lõhnastamata hügieenisidemed - alguses suuremad, pidamatuse jaoks mõeldud ja hiljem juba menstruatsiooni jaoks mõeldud sidemed, mida müüakse apteegis ja toidupoes.
  • Aluspesu endale. Võid otsustada spetsiaalsete ühekordsete sünnitusjärgsete püksikute kasuks või võtta kaasa oma suurimad "vanaematrussikud". Igal juhul ei sobi pärast sünnitust kandmiseks stringid või väike pesu, sest need ei mahuta vajalikke hügieenisidemeid ära.
  • Sisejalanõud, näiteks mugavad spordiplätud või sussid.
  • Hügieenitarbed. Pesemis- ja kehahooldusvahendid, mida ikka kasutad, juuksehari, rätik enda ja eraldi rätik beebi pepu kuivatamiseks jms. Kui sul on pikad juuksed, siis kindlasti patsikumme.
  • Mõni kreem või geel valusatele nibudele. Paari päevaga lähevad nibud imetamisest esialgu hellaks, vahel ka pisut katki. Siis on hea määrida nibusid näiteks tsinksalvi või lanoliiniga. 
  • Rinnapadjad. Kui piim tuleb, hakkavad tootlusega veel mitte päris harjunud rinnad enamasti lekkima ja riideid määrima.
  • Tihti kurdavad naised, et sünnituse ajal lähevad huuled väga kuivaks. Võid selleks tarbeks kaasa pakkida hügieenilise huulepalsami.
  • Kui plaanite jääda koos lapse isaga perepalatisse, siis mugavad rõivad, jalanõud ja vajalikud hügieenitarbed ka tema jaoks.
  • Midagi, millega pilte teha - fotoaparaat või nutitelefon. 
  • Rahakott, sh münte, kuna haiglas võib olla kohvi- ja/või snäkiautomaat.
  • Kaasas oleva elektroonika laadijad.
  • Kui tahate, võite igaks juhuks kaasa võtta ka mõne raamatu, ajakirja, ristsõnu, arvuti vms. Mõnikord venib sünnitus pikaks ja tugiisik tahaks kuidagi aega sisustada, mõnikord aga magab vastsündinu esimestel päevadel väga palju. 

Võid arvestada, et mähkmed ja puhastusvahendid (vatipulgad ja marlilapid naba ja silmade puhastamiseks) beebile on haiglas olemas - ise ei ole neid tarvis kaasa võtta. Saialilletinktuuri ja füsioloogilise lahuse asemel kasutatakse tänapäeval kraanivett. Ämmaemandad ei soovita anda lapsele esimestel elunädalatel lutti, sest see võib vahel rikkuda ära lapse imemisvõtte. Muidugi saavad nii tugiisik kui ka teised lähedased vajadusel alati apteeki, poodi või koju vajalikele asjadele järgi minna. Seega üle pingutada haiglakoti pakkimisel ei maksa.

Haiglakotiks võiks olla üks kompaktne kott - kui kodinaid on palju, on sünnituseelsest osakonnast sünnitustuppa või sünnitustoast palatisse tüütu kolida. 

Loe lisa: mida võtta haiglasse kaasa, on Emmede Klubi blogija Laura kirjutanud SIIN. Emmede Klubi õpetlik video haiglakoti pakkimisest asub SIIN, "Beebipäeviku" episood haiglakoti pakkimisest aga SIIN

Nõuandevideod

Viimaseid päevi rase Kristi on ämmaemanda Elina Piirimäe juures visiidil. Mis ämmaemanda vastuvõtul raseduse lõpujärgus toimub?