Raseduskalender

25.
Nädal

Nädala mõttetera

"Rase olla tähendab olla tõeliselt elus, üdini naine ja häirivalt asustatud. Koos kehaga venivad hing ja vaim, tehes raseduse sügava muutumise, kasvamise ja täiesti uute alguste ajaks." - Anne Christian Buchanan

 

Sina ise

Tõenäoliselt tunned end nüüd raseduse suhtes hulga kindlamana, sest tunned ise selgelt lapse liigutusi, saad ämmaemanda visiidil kuulda lapse südamelööke ja saad selle info põhjal aimu tema heaolust.

Paljud lapseootel naised kogevad raseduse teises pooles äärmiselt ebameeldivat probleemi - hemorroide. Põhimõtteliselt on hemorroidid paistes veenid pärasooles, mis võivad sügeleda, valutada ja veritseda. Hemorroidide tekke peamine ennetusviis on kõhukinnisuse ennetamine, sest need kaks käivad tihti käsikäes. Enamasti lähevad hemorroidid pärast sünnitust ise ära.

Sarnaselt võivad raseduse ajal laieneda ka teised veenid - näiteks sääremarja tagaosa nahalähedased veenid. Nende vastu aitavad apteegis müüdavad tugisukad ning istumise ja liikumise vaheldamine (see tähendab: tee alati pikast istumisest liikumispause ja pikast püstijalu olemisest istumispause).

Et kõht on nüüd parasjagu suur, on ka surve teistele elunditele parasjagu suur. Surve maole võib tekitada kõrvetisi, surve rindkerele võib panna ribid valutama, surve diafragmale võib raskendada hingamist. Kergem on olla, kui hoiad oma selja nii istudes, pikutades kui ka kõndides sirgena. "Lösakil" asend surub elundid veelgi enam kokku.

 

Sinu beebi

Laps kaalub umbes 600 grammi ja on umbes 30 sentimeetrit pikk

Tore fakt: umbes 25. rasedusnädalal avanevad beebi ninasõõrmed ja ta hakkab harjutama nina kaudu "hingamist". Lapse kopsud ei ole veel välismaailmas hingamiseks valmis, kuid arenevad iga päevaga edasi. Kopsutoru harusid tekib üha juurde. Kopsurakud toodavad ainet, mis aitab kopsudel mõne kuu pärast õhuga täituda. Just kopsude ebaküpsus on üheks oluliseks probleemiks, kui laps peaks sündima enneaegsena. Seepärast tehakse enneaegse sünnituse ohtu märgates naisele igaks juhuks lapse kopse ettevalmistav süst.

Nõuanded

Hemorroidid

Hemorroide põhjustavad suurenenud verevool vaagnapiirkonna veresoontes koos pärasoolele suruva üha suurema raskusega. Probleeme hemorroididega põhjustab tihti kõhukinnisus. Hemorroidid jagunevad sisemisteks (päraku sees soole lõpuosas) ja välimisteks (pärasoole ümbruse naha all). 

  • Esimene asi, mida hemorroidide all kannatades teha võiks, on hoiduda kõhukinnisusest. Selleks joo palju vett, söö palju kiudaineid, söö vähe ja tihti. Kõhukinnisuse tekkimise vastu aitab näiteks regulaarselt kiivide ja kuivatatud ploomide söömine. Kui kõhukinnisus on juba tekkinud, võib abi olla olukorra lahendamisest rasedaile lubatud lahtistiga ja edaspidi pidevalt kõhukinnisust ennetava toitumisega.
  • Teiseks tuleks vältida tugevat pressimist tualetis. 
  • Kolmandaks on abi vaagnapõhjalihaste harjutustest, sest need parandavad pärakupiirkonna vereringet. 
  • Neljandaks parandab vereringet ka üldine liikumine.
  • Pärakupiirkond tuleb hoida puhas (pesta iga päev leige veega) ja kuiv (kuivatada pärast pesemist ja tualetis käimist hoolsalt, aga õrnalt tupsutades).
  • Ebamugavustunnet saab leevendada näiteks leiges vannis või istevannis lõõgastudes või jääga turset alandades.
  • Kui tunned end hemorroidide tõttu väga kehvasti, siis ära häbene - räägi murest oma ämmaemandale või arstile, kes saab vajadusel soovitada ohutuid ravimeid.
  • Kuigi väga ebameeldivad, on hemorroidid täiesti ohutud nii sulle kui ka sinu lapsele. 
  • Enamasti kaovad hemorroidid varsti pärast sünnitust, kuid mõnikord võivad hemorroidid ka sünnituse ajal tekkida - pressimisest.

Nõuandevideod

Raseduse teine pool on õige aeg hakata kodu beebi tulekuks ette valmistama. Emmede Klubi videos uurime Babycity poe kaubakonsultandilt Siret Künnapaselt, millist varustust beebile vaja võiks minna.