Raseduskalender

5.
Nädal

Nädala mõttetera

"Ei ole midagi kaunimat, kui oma last vaatava ema naeratus." - Tundmatu autor

 

Sina ise

Päevad on nüüd ära jäänud ja igasugune käsimüügis saadav rasedustest peaks sinu beebi olemasolu kenasti tuvastama. Kuigi loode on kaks nädalat noorem, oled sina ametlikult neli nädalat rase olnud ja viies nädal jookseb. Tihti märgitakse raseduse kestust näiteks nii: 4+3. See tähendab, et sa oled rase olnud neli nädalat ja kolm päeva, sul jookseb viies rasedusnädal. Erinevad meditsiinitöötajad ja kalendrid võivad rasedusnädalaid ja -trimestreid veidi erinevalt lugeda. 

Viiendat nädalat rase naine võib kogeda vastuolulisi emotsioone. Näiteks vahelduvad sinus rõõm ja kurbus, rahutunne ja närvilisus. Hormoonide östrogeeni, progesterooni ja hCG tasemed sinu kehas tõusevad järsult, seega on üsna loogiline, et oled pisut "hormonaalne".

Füüsiliselt ei tunne mõned naised selles staadiumis veel mitte midagi. Teised aga tunnevad end üsna kehvasti. Sind võivad juba nii vara nagu viiendal nädalal kimbutada iiveldus, peapööritus ja pidev vajadus pissil käia, rinnad pruugivad olla hellad ja tunne võib olla selline, nagu hakkaksid haigeks jääma. Kõige tõenäolisemalt tunned end aga lihtsalt uimase ja väsinuna - paljud naised kirjeldavad raseduse esimest trimestrit kui tungivat soovi talveunne jääda! Puhka ja maga nii palju kui vähegi saad. Väsimus möödub üsna pea ja kolmandaks trimestriks võid end leida vastupidise probleemi ees - und ei ole või uinuda ei saa. Seega maga end rahumeeli välja.

Selles raseduse faasis võivad hormoonid tingida libiidotõusu. Kui naisel ei ole vahekorra ajal valus ja peale seda ei esine määrimist, ei ole seks sugugi vastunäidustatud - pigem on kaasade vaheline läheduse jagamine väga soovitatav! Kuid inimesed on erinevad: mõne naise jaoks tähistab raseduse algus mitte libiido tõusu, vaid hoopis igasuguse huvi kadumist seksi vastu iivelduse, väsimuse ja üleüldise kehva enesetunde tõttu.

Kuigi arsti juures raseduse tuvastamiseks on veel vara, võivad järjekorrad olla pikad ja seega võid juba nüüd helistada naistekliinikusse ja panna kirja aja raseduse tuvastamiseks ning rasedusega ämmaemanda juurde arvele võtmiseks. Arvele võiksid end võtta enne 12. rasedusnädalat. Raseduse jälgimise eesmärgiks on tagada sinu ja lapse tervis, kuid mõnes omavalitsuses on raseduse õigeaegne arvele võtmine oluline ka selleks, et saada osa rahalisest sünnitoetusest. 

 

Sinu beebi

Embrüo on nüüd umbes 2-3 millimeetrit pikk. Välimuselt meenutab ta rohkem konnakullest kui inimlast.

Viiendal nädalal hakkavad moodustuma paljud kehaosad, elundid ja elundkonnad - kesknärvisüsteem, vereringe, suguelundkond, ülemised hingamisteed, maks, kõhunääre jpm. Juba on olemas tibatilluke algeline süda, neerud, jalgade-käte ja silmade-nina-suu alged. Süda võib juba ka lüüa.

Embrüot ümbritseb lootevesi. Platsenta ja nabanöör harjutavad juba oma tööd - edastavad hapnikku ja toitaineid sinult sinu beebini.

Loote arengut mõjutavad nii ema elustiil kui ka meeleolu.

Nõuanded

Mured ja negatiivsed emotsioonid

Tihtilugu ei ole rasedus planeeritud, vaid ootamatu üllatus. Planeerimata raseduse tõttu enne rasestumist tegemata jäänud uuringud, võtmata jäänud vitamiinid või näiteks tarbitud alkohol ei ole mured, millega praegu oma pead vaevata! Pöördu lihtsalt kiirelt arsti poole, kes selgitab välja, kas tegemist on terve ja elujõulise rasedusega. Enamasti pole muretsemiseks põhjust: loodus on meid seadnud nii, et kui miski segab loote arengut - näiteks on lootel geneetilised või keskkonnateguritest põhjustatud kahjustused - siis katkeb rasedus iseenesest juba väga varajases staadiumis.

Raseduse katkemine on raseduse esimese nelja kuni kuue nädala jooksul väga levinud. Arvatakse, et koguni pooled kõigist rasedustest katkevad. Juba diagnoositud rasedustest katkevad kuni neljandik. Naine ei pruugi rasestumisest isegi teada saada, sest peab katkenud rasedust tavaliseks paar päeva hilinenud menstruatsiooniks. Naisele on raseduse kaotus sellest hoolimata väga raske kogemus.

Emaks saamine, eriti esimest korda emaks saamine on väga suur muudatus naise elus. Kummatigi paiskab rasestumine naise kehale tuttava hormonaalse tasakaalu peapeale. Selles ei ole midagi ebatavalist, kui ka planeeritud ja edukalt kulgev rasedus sind esialgu siiski šokeerib, segadusse ajab, murelikuks, mõtlikuks või veidi kurvaks teeb.

Kui vajad oma rasedusega seonduvate mõtete selgeks mõtlemisel ja tunnete selgeks tundmisel abi, siis pöördu kindlasti julgelt spetsialisti poole! Selleks töötavad Eestis enamuse sünnitusmajade juures ja paljudes teistes tervishoiukeskustes raseduskriisinõustajad. Uuri raseduskriisi nõustamise kohta juurde, leia nõustamispunkt või nõustaja, palu nõustamist e-kirja või telefoni teel SIIN.

Loe lisa: oma teekonnast lapseootuseni ja selle perioodiga kaasnenud emotsioonidest on kirjutanud Emmede Klubi rasedusblogija Andra SIIN ja SIIN.

Nõuandevideod

Emmede Klubi videos selgitab rasedusaegse iivelduse olemust ja annab nõu ämmaemand Elina Piirimäe. Juttu tuleb ka teistest raseduse ajal levinud vaevustest - väsimusest, kõhuvalust, kõhukinnisusest ja hemorroididest.