Raseduskalender

15.
Nädal

Nädala mõttetera

"Beebi täidab sinu südames koha, mille tühjusest sa isegi teadlik ei olnud.” - Tundmatu autor

 

Sina ise

Teisel trimestril saavad enamasti alguse emaka kasvamisest tingitud valud. Need on pisted või pikemad valuhood alakõhus ja/või külgedel, mis tekivad seetõttu, et kasvav emakas surub end ümbritsevatele lihastele, mis peavad nüüd kõvasti venima. Valu võib tunda anda pärast asendivahetust. Näiteks kui oled terve päeva kontorilaua taga tööd teinud, võib alakõhutu valu lüüa töölt koju kõndides. Valusööstu võib vallandada ka köhimine, aevastamine, naermine jms. Valu peaks kaduma, kui heidad mugavasse puhkeasendisse.

Selline alakõhuvalu on raseduse ajal väga tavaline ja täiesti ohutu. Muretsema peaksid siis, kui valuga kaasnevad muud haiguslikud sümptomid: verejooks, kehv enesetunne, tugev nõrkus, palavik vms. Sellisel juhul pöördu sünnitusmaja vastuvõttu või oma arsti või ämmaemanda poole, sest tegemist ei pruugi olla pelgalt emaka kasvuvaluga.

Kasvav emakas võib põhjustada ka istmikunärvi ärritust ning valu vaagnas ja puusades. Mõnikord on abi asendivahetusest, mõnikord leevendub valu raseduse edenedes, mõnikord tuleb ebamugavus aga lihtsalt välja kannatada - normaalne tunne tuharalihases taastub pärast sünnitust. Abi võib olla seljavalu leevendavatest meetoditest, mida saad lugeda meie raseduskalendri 18. nädala nõuandekastist!

Kerged valuhood välja arvata, tunned end teisel trimestril ilmselt üsna hästi. Seega võiksid kasutada võimalust ja teha trenni. See on väga kasulik nii sulle kui ka beebile. Muuhulgas võib sobilik treening leevendada rasedusest tingitud valusid. 

 

Sinu beebi

Loode on peast pepuni ligi üheksa sentimeetrit pikk ja kaalub umbes 45 grammi. Ta näeb üha enam meile tuttava beebi moodi välja - kõrvad on nüüd pea külgedele liikunud, silmad aga külgedelt näo keskele. Ta tegeleb kiire kasvamise ja usina harjutamisega. Beebi harjutab üsas lisaks imemisele ka hingamist ja neelamist - ta imineerib neid tegevusi, et valmistada lihased tööks ette.

Laps joob lootevett ja pissib regulaarselt - samuti lootevette. Kuna lootevesi vahetub pidevalt, kokku 8-10 korda ööpäevas, ei neela laps olulisel hulgal enda uriini alla. Lootevesi on lapsele väga oluline. See kaitseb teda, pehmendades ja neutraliseerides kõiki lööke, liigutusi ja puudutusi välismaailmast. Lootevesi annab lapsele üsas liikumisvabadust. Lootevesi aitab lapse kopsudel, neerudel ja seedesüsteemil areneda - neelates lootevett õpib lapse keha hingama, uriini tootma ja toitu seedima. Lootevesi on beebi elu esimene kodu. 

 

Nõuanded

Füüsiline aktiivsus ja treening

Arusaam, et rase naine ei tohiks trennis käia, on täielikult iganenud. Enamusele rasedatele soovitatakse regulaarset kehalist koormust, kuna rasedusaegne treening mõjub hästi nii emale kui ka beebile:

  • Trenn tugevdab lihaseid. Erinevad uuringud on leidnud, et naistel, kes on heas füüsilises vormis, möödub sünnitus kiiremini ja valutumalt. Lisaks taastub treenitud naise keha pärast sünnitust tunduvalt kiiremini ja hõlpsamalt. Treenitud lihaskond aitab säilitada head rühti ning hoida loodet õiges asendis. 
  • Treening tugevdab immuunsüsteemi
  • Õige treeninguga saab leevendada rasedusest tingitud vaevuseid: näiteks kõhukinnisust, iiveldust, energiapuudust, unetust ja lihasvalusid. 
  • Füüsiline koormus aitab hoiduda liigsest kaalutõusust. Liigne kaalutõus raseduse ajal on kahjulik nii ema kui ka lapse tervisele.
  • Trenn ennetab ja aitab hoida kontrolli all rasedusdiabeeti.
  • On leitud, et ema rasedusaegne trenn mõjub positiivselt loote aju arengule.
  • Füüsiline aktiivsus tõstab heaoluhormoonide taset ning seeläbi muudab nii tulevase ema kui ka loote rahulikumaks ja õnnelikumaks.

Rasedale sobivad igal juhul ujumine, vesivõimlemine, käimine, jalgrattasõit, rasedate jooga, rahulik lihastrenn, varasemalt trennis käinud naisele ka mõõdukas aeroobikatund, sörkjooks jms. Kui trenni osa on hüppamine, siis selle harjutuse peab rase naine vahele jätma või kergema alternatiiviga asendama, nagu ka suurte raskuste üle pea tõstmise. Pulss peaks üldjuhul jääma treeningu jooksul alla 140, kuid seegi oleneb naise tavapärasest puhkeoleku pulsist ja varasema treenituse tasemest. Tunne oma keha!

Rasedatele ei sobi spordialad, millega kaasneb suur traumaoht - näiteks oht palliga löök saada. Hoiduda tuleks ka ratsutamisest (keelatud on igasugune tugev rappumine, sh hüppamine) ja sukeldumisest. Raseduse ajal trenni tehes ei tohi kunagi hinge kinni hoida (näiteks tõsta raskust, millega hakkama saamine nõuab hinge kinni hoidmist). 

Vaid teatud juhtudel on igasugune treening keelatud, kuid selle keelu määrab ämmaemand või arst. Põhjuseks võib olla näiteks kõrge vererõhk, loote kasvuhäired, platsenta eesasetus, verejooksud, enneaegse sünnituse oht jms.

Loe lisa: oma kogemusest trennis käimisega raseduse ajal on kirjutanud Emmede Klubi toimetaja Madiken SIIN ja SIIN

Nõuandevideod

Lapseootel Kätlin külastab rasedate joogatundi ja joogaõpetaja Sukhdev K Khalsa selgitab, miks võiks lapseootel naine otsustada just jooga harrastamise kasuks.