Raseduskalender

12.
Nädal

Nädala mõttetera

"Lapsevanemaks olemine on räpane ja hirmuäratav ja ilus ja raske ja imetabane ja tänamatu ja rõõmustav ja meelehärmi tegev üheaegselt. Lapsevanemaks olemine on kõik." - Jill Smokler

 

Sina ise

Sel või tuleval nädalal on käes aeg esimeseks suuremaks ultraheliuuringuks. Naised ootavad ultraheliuuringuid väga, sest need annavad võimaluse ekraani vahendusel oma beebiga justkui kohtuda. 12. - 13. rasedusnädalal teostatavat ultraheliuuringut kutsutakse rahvasuus KV-ks, sest peamine tegevus seekordse uuringu käigus on just beebi kuklavoldi mõõtmine.

Kui kuni 10. rasedusnädalani kasutati tupekaudset ultraheli, siis nüüdsest toimub uuring läbi kõhukatete ehk kõhu pealt.

Esimese trimestri ultraheli ehk KV eesmärk on loote senise arengu hindamine - väärarengute avastamine ja kromosoomhaiguste riski välja selgitamine. Spetsialist mõõdab loote kuklavoldi paksust, sest paksenenud kuklavolt võib viidata teatud väärarenditele ja haigustele, esmajoones Downi sündroomile. Kui spetsialist leiab, et kuklavolt on paksenenud, ei tähenda see iseenesest veel mitte midagi halba. See tähendab vaid, et sind saadetakse täiendavatele uuringutele. Enamasti on aga siiski kõik korras - ära karda uuringule minna!

Tänapäeval on tehnika niivõrd arenenud, et vilunumad spetsialistid suudavad juba esimese trimestri ultraheli käigus pakkuda ka lapse sugu. Poiste peenis ja tüdrukute kliitor on praeguses arengustaadiumis küll veel ühesuurused, kuid kasvavad veidi erineva nurga all - hea tehnika ja vilunud silm võimaldavad selle järgi lapse sugu öelda.

 

Sinu beebi

Palju õnne! Loode on nüüd pealael asuvatest juukseebemetest tibatillukeste varbaküünteni välja arenenud pisike inimene. Järgneva kuue kuu jooksul kasvab laps peamiselt suuremaks ja tugevamaks. Seetõttu lõppeb 12. nädalaga ära ka aeg, mil Eestis on lubatud rasedust katkestada (eranditeks on tervislikud põhjused ja alla 15 või üle 45 aastased rasedad).

Loote seedesüsteem teeb harjutusi esimeseks kakamiseks, tema luuüdis toimub vererakkude loome ja tema ajuripatsis toodetakse hormoone, mis võimaldavad tal endal tulevikus lapsi saada. Ta on peast pepuni veidi üle 4 sentimeetri pikk ning kaalub umbes 7 grammi. 

Nõuanded

Hammaste tervis

Võib-olla oled kuulnud, et raseduse ajal võib hammaste seisukord kehvemaks minna. Rasedatele on hambaravi Eestis teatud määral haigekassa poolt kompenseeritud. Vahel kirjutab saatekirja hambaarsti külastamiseks ka ämmaemand. Kuid miks ja kuidas on rasedus ja hammaste tervis seotud?

Rasedus põhjustab organismis hormonaalseid muutusi, mis suurendavad riski haigestuda igemehaigustesse, mis võivad mõjutada areneva lapse tervist. Ka raseduse alguses esinev oksendamine kahjustab hambaid. Rasedad näksivad tihemini, mis samuti mõjub hammastele halvasti. 

Rasedusaegse igemepõletiku sümptomid on hellad ja punetavad, kergesti veritsevad igemed, halb maitse suus ja tunne, et igemed justkui vohavad. Haigus tuleb kindlasti välja ravida! Igemepõletik pole naljaasi - see võib esile kutsuda nii raseduse katkemist kui ka enneaegset sünnitust ja madalat sünnikaalu. Emal võib igemepõletik ravimata jättes aga edasi areneda parodontiidiks. Ka on suu põletikud seotud südamehaiguste tekkega.

Kõige parem oleks hammaste tervises veenduda ja vajadusel probleemid lahendada juba enne rasestumist. Kui see ei õnnestu, võiks hambaid kontrollida lasta esimesel trimestril. Parim aeg hambaraviprotseduurideks on teisel trimestril. Kui vaja, võib raseduse ajal teha ka röntgenuuringut, kuid kui vajadus pole suur ja uuringuga saab vabalt oodata raseduse lõpuni, võiks röntgenist hoiduda.

Ka sinu partner peaks hambaarsti juurde minema, sest suudeldes jõuavad "halvad bakterid" tema suust sinuni ikkagi. 

Kõige tähtsam on aga korrektne suuhügieen: hambaid tuleks pesta kaks korda päevas vähemalt kaks-kolm minutit korraga, sama tihti võiks kasutada hambaniiti, hambaharja tuleks vahetada iga kolme kuu tagant. Ainus janujook toidukordade vahel on vesi. Kõik karastusjoogid, mahlad, piim jms loevad tegelikult toidukorra alla - nende tihti joomine võrdub pidevalt näksimisega. 

Kui oled üks paljudest inimestest, kes viitsib hambaid pesta vaid hommikuti, ei ole harjunud hambaniiti kasutama ja ostab uue hambaharja vaid kord aastas, siis võib-olla mõtled kasvõi ainult raseduse ajaks ringi?

Nõuandevideod

Mis on ultraheli? Kuidas see töötab? Miks ja millal rasedatele ultraheliuuringuid tehakse? Kes ultraheli teeb? Kas partner või keegi teine võib uuringule kaasa tulla? Emmede Klubi videos annab nõu naistearst Konstantin Ridnõi.