Raseduskalender

1.
Nädal

Nädala mõttetera

"Kas tead, mida tähendab olla laps? See tähendab uskuda armastusse, uskuda ilusse, uskuda uskumisse. Olla nii väike, et päkapikud ulatavad kõrva sisse sosistama. Võluda kõrvitsaist tõldu, hiirtest hobuseid, alatusest õilsust, mitte millestki kõike, sest elab ju iga lapse hinges tema haldjast ristiema." - Francis Thompson
 

Sina ise

Tegelikult ei ole sa veel rase. Täna algasid sul hoopis päevad. Miks siis nimetatakse alanud nädalat esimeseks rasedusnädalaks? Nii on lihtsalt kombeks, et ämmaemandad loevad raseduse alguseks naise viimase menstruatsiooni esimest päeva. Enamasti ei tea naised täpset viljastumise kuupäeva, kuid oskavad öelda, millal neil algas viimane menstruatsioon. 

Ilmselt tead, et menstruatsiooni ajal vabaneb emakas eelmise kuu viljastamata jäänud munarakust. Tegelikult pole see aga ainus, mis menstruatsiooni ajal ehk esimesel rasedusnädalal toimub. Just nüüd valitakse naise munasarjas olevast umbes 300 000 munarakust välja see naissugurakk, mis hakkab eelseisvaks viljastumiseks ette valmistuma. Keskmiselt kulub munarakul ovulatsiooniks ette valmistumiseks kaks nädalat. Nii on su keha tegutsenud juba alates sinu esimesest menstruatsioonist ja see jätkub kuni menopausini. 

Sel korral plaanid sa aga rasestuda. Raseduse planeerimine on protsess, mille käigus paar valmistub ette terve lapse eostamiseks. Lapse saamine on väga tähtis otsus perekonna elus ning rasedus ja sünnitamine tekitavad naise elutähtsatele organitele paraja lisakoormuse. Just seepärast on soovitatav raseduseks ette valmistuda juba kaks-kolm kuud enne eeldatavat rasestumisaega. Raseduse planeerimine aitab paljusid terviseprobleeme vältida ja suurendab tõenäosust, et sünnib terve laps.

Tulevane ema peaks käima ära günekoloogilisel läbivaatlusel, et avastada võimalikke väljaravimist vajavaid probleeme, mis võiksid ravimata jätmisel mõjutada lapse tervist või ema võimet teda kanda ja sünnitada. Naistearst võtab proovid ja teostab ultraheli, et veenduda emaka ja munasarjade heas tervises. Ebaregulaarsete menstruatsioonide korral võiks naistearst uurida ka naise hormonaalset tasakaalu.

Naine võiks külastada hambaarsti, nina-kõrva-kurguarsti, perearsti ja vajadusel ka teisi spetsialiste, et diagnoosida ja ravida kroonilisi haigusi. Kui naine ei ole põdenud ega vaktsineeritud punetiste või B-hepatiidi vastu, võiks sellest arstiga rääkida. Kuna punetiste põdemine raseduse ajal on lootele üsna ohtlik, on targem end rasedust planeerima hakates vaktsineerida lasta. Pärast vaktsineerimist nõrgestatud elusviirust või -bakterit sisaldava vaktsiiniga tuleks aga rasedusest nelja nädala jooksul igaks petteks hoiduda. Kui sinu perekonnas esineb geneetilisi haiguseid, siis ka sellest tuleb kindlasti enne lapseootele jäämist oma arstiga rääkida! Geneetilised haigused võivad edasi kanduda sinu lastele. 

Väga oluline on kuus kuni kaheksa nädalat enne rasestumist hakata võtma foolhapet. Foolhape on B-rühma vitamiin, millel on loote aju, kõhu eesseina ja selgroo arengule positiivne mõju. Foolhappevaegus võib põhjustada näiteks lõhestunud lülisamba ehk spina bifida või kõhu eesseina osalise puudumise, mispuhul laps sünnib „sooled kõhu peal”. Maailma Terviseorganisatsioon soovitab loote varase perioodi väärarengute vähendamiseks tarvitada foolhapet 400 μg päevas 4 nädalat enne rasestumist ja 12 esimese rasedusnädala vältel. Foolhapet müüakse tablettidena apteegis käsimüügis, kuid 400 μg foolhapet on ka kõigi rasedavitamiinide koostises.

Sama oluline on lülitada oma menüüst välja alkohol, sigaretid ja teised meelemürgid, mis võivad viljastumist pärssida ja nii sugurakke kui ka tulevast loodet kahjustada. Mürkidest hoidumine on kõige tähtsam just raseduse alguses, sest siis arenevad välja lapse elutähtsad organid. Tänapäeval levib veel uskumus, et rase naine võib juua klaasikese või paar alkoholi. Tegelikult ei ole lootele täiesti ohutut alkoholikogust suudetud tuvastada. Seega: loobuda tuleks täielikult. Samuti levib veel uskumus, et sigarettidest loobumisest tingitud stress kahjustab loodet enam, kui suitsetamine ise. Ka see ei vasta tõele - suitsetamine on sinu tulevasele beebile kordades kahjulikum ja loobuda tuleks kohe. 

Sõltumata sellest, kas tegemist on esimese või mitmenda rasedusega, ootab sind ees põnev eluperiood. Tere tulemast seda teekonda läbima koos Emmede Klubi raseduskalendriga!


Sinu beebi

Praegu on beebi alles üks ilus mõte oma tulevaste vanemate peas. Osa temast on üks sinu sadadest tuhandetest munarakkudest, teine osa temast on praegu veel spermatosoid isa kehas. 

Nõuanded

Oletatava sünnituskuupäeva arvutamine

Rasedus kestab 280 päeva ehk 40 nädalat viimase menstruatsiooni algusest. Oma eeldatava sünnituskuupäeva saadki teada, kui liidad viimase menstruatsiooni alguse päevale 280 päeva. Näiteks: kui viimased päevad algasid 20. veebruaril, on eeldatav sünnitustähtaeg 27. november.

Tänapäeval puudub aga tegelikult vajadus sünnituse tähtaega ise arvutada, sest selleks on internetis kättesaadavad mitmed raseduskalkulaatorid. Arvuta oma beebi oletatav sünnikuupäev siinsamas Emmede Klubi raseduskalendris, ning liitu uudiskirjaga, mis toob info iga tuleva rasedusnädala kohta otse sinu meiliaadressile!