Raseduskalender

7.
Nädal

Nädala mõttetera

"Majas, kus pole lapsi, pole valgust." - Araabia vanasõna
 

Sina ise

Ilmselt ei paista su rasedus veel välja, ent tegelikult on emakas juba omajagu suurenenud. Kiirelt kasvav emakas võib põhjustada kerget alakõhuvalu või valutorkeid. See on väga tavaline! Kui valu pole tugev, möödub asendit muutes või puhates iseenesest ning sellega ei kaasne veritsust, pole põhjust muretsemiseks. 

Rinnanibusid ümbritsev tumedam ala võib muutuda tavapärasest tumedamaks ja suuremaks - see käib lihtsalt raseduse juurde. Rinnad võivad olla nii tundlikud, et sa ei suuda neid isegi ise katsuda, rääkimata siis partneri ligi laskmisest. Nibudele võivad tekkida väikseid vinne meenutavad punnid. 

Sel nädalal võib alata või hullemaks minna iiveldus. Iiveldus on esimesel trimestril vägagi levinud sümptom - seda kogevad kolm neljandikku rasedaist. Rasedusaegne iiveldamine on märk sellest, et su keha kohaneb rasedusega. Millisel põhjusel iiveldus täpselt tekib, ei ole suudetud veel välja selgitada, kuid teadlased on leidnud, et iiveldus annab märku edukalt kulgevast rasedusest.

Sellegipoolest tunnevad paljud naised just iivelduse tõttu, et ei tahagi enam rasedad olla. Võid mõelda: miks ma pidin üldse last tahtma? Kas loobumiseks on juba hilja? Kuidas ma selle üle elan? Kuidas teised sellega hakkama saavad? Miks mina hakkama ei saa? Sellised tunded on normaalsed ja üsna levinud.

Mõnikord tähendab iiveldus pelgalt seda, et teatud toiduainete lõhna tundmine paneb kõhus keerama. Teinekord peab naine aga töölt haiguslehe võtma, sest ei suuda iivelduse tõttu nädalaid voodist tõusta, või peab oksendamise tõttu koguni haiglas tilguti all olema. Naiste organism reageerib rasedusele erinevalt! Enamasti lõpeb iiveldus koos esimese trimestriga. Mõned naised kannatavad selle all ka teisel trimestril või koguni terve raseduse vältel. Kui tunned, et ei jaksa enam, siis ära jää üksi - räägi murest oma ämmaemandale!

Süljeeritus võib suureneda. Sind võib kimbutada kõhupuhitus.

Seitsmenda nädala kandis on mõistlik aeg ka esimeseks arstivisiidiks - suurim katkemisoht on nüüd möödas ja rasedus piisavalt kaugel, et arst saaks südametuksed ultrahelipildile püüda. Raseduse tuvastab naistearst või ämmaemand. Edaspidi jälgib rasedust ämmaemand. Vaid juhul, kui on tegu riskirasedusega, mis selgub raseduse diagnoosimisel või raseduse kasvades, suunatakse rase naine jälgimisele naistearsti juurde.

Raseduse alguses saab ämmaemanda visiidile tulnud naine endale pisikese märkmiku ehk rasedakaardi, mida soovitatakse endaga alati kaasas kanda. Rasedakaardile pannakse kirja tulevase ema ja isa isikuandmed ning kõigi raseduse jooksul tehtavate vere-, tupe-, uriiniproovide ja ultraheliuuringute tulemused. Igal visiidil ämmaemanda juurde mõõdetakse emaka kasvamist (selleks mõõdab ämmaemand naise emakapõhja kõrgust), vererõhku, kaalutõusu. Hinnatakse vajadusel uriini- ja vereanalüüside tulemusi. Alates teisest trimestrist kuulatakse ka loote südametoone.

Visiidil ämmaemanda juurde on oluline rääkida raseda toitumisest, liikumisest ja tervisehädadest, mis võivad kimbutada. Kõigest, mida on vaja raseduse jooksul teha ja kuhu pöörduda, informeerib tulevast ema samuti tema ämmaemand.

Kui sinu veri on Rh negatiivne, aga sulle sündiva lapse veri võib olla Rh positiivne, siis võib teid ohustada reesuskonflikt. Ära muretse - tänapäeval on see probleem arstide jaoks väga lihtne lahendada. Oluline ongi vaid see, et oleksid rasedusega arvel ja annaksid ämmaemandale rutiinselt vereproove, mis näitavad, kas kõik on korras või vajate lapsega ravi. 

 

Sinu beebi

Seitsmendal nädalal on embrüoks nimetav tibatilluke inimene veel umbes 0.5 sentimeetri pikkune - umbes nagu lääts. Kõige enam areneb sel nädalal tema pea: igas minutis tekib juurde umbes sada ajurakku!

Nõuanded

Iivelduse leevendamine

Söö seda, mida saad. Plaanisid raseduse ajal eriti tervislikult toituda, aga ainus toituaine, mis ei lõpeta tualetipotis, on nüüd jäätis? Söö jäätist ja ära tunne end süüdi. Peaasi, et midagi sööksid. Kõige raskem iivelduse periood ei kesta nii kaua, et tavapärasest pisut ebatervislikum toitumine sinu tervist mõjutada jõuaks. Laps saab vajalikud toitained kätte niikuinii - tema võtab need sinu keha varudest esimesena, enne sind.

Söö enne voodist tõustmist. Alusta päeva mõne kuiviku või küpsisega - pane need voodi kõrvale ja söö juba enne püsti tõusmist. Söö väga tihti, aga vähe. Kui kõht ei ole kunagi päris tühi ega täis, võib iiveldus vähem tunda anda. Seega kui tarvis, näksi terve päeva vältel. Söö vähem rasvast toitu. Rasvane ärritab seedimist. Abi võib olla ka jääkuubikute või sügavkülmutatud marjade lutsutamisest.

Joo palju. Esiteks võib vedeliku tarbimine vähendada iiveldust, teiseks on tähis tagasi teenida oksendades kaotatud vedelik, et vältida rasedale ohtlikku dehüdratsiooni. Ingver leevendab iiveldust. Võid seda lisada piparmünditeesse, mis samuti kaasa aitab, või osta apteegist ingveritablette. Mõnda naist aitab sidrunivesi, mõnda aga väikeste lonksudega Coca Cola joomine (jällegi - kui see sind aitab, siis ära muretse koola ebatervislikkuse pärast, sest iivelduse periood ei kesta kaua).

Rasedatele mõeldud multivitamiinid aitavad mõnikord ka iivelduse vastu, sest iivelduse põhjus võib osati olla mõne või mõnede ainete puudus. On leitud, et B6 vitamiin aitab iiveldust vähendada. Seda võib tarbida kuni 200 mg päevas. Samas on ka neid naisi, kellel multivitamiinid iiveldust nimelt suurendavad!

Puhka! Kui sul on väga halb, siis võta töölt haigusleht. Rasedatele kompenseeritakse see alates teisest päevast ja 70 protsendi ulatuses sinu tavapärasest palgast.

Mõnda naist aitavad alternatiivmeditsiini lahendused - akupressuur või nõelravi. Akupressuuri iiveldust leevendavad punktid asuvad randme siseküljel, umbes kaks sõrmelaiust käelabast. Räägitakse, et nendele punktidele surve avaldamine vähendab iiveldust - seda on lihtne ja ohutu kodus järele proovida. Eestiski müüakse mõningates apteekides spetsiaalseid iivelduse vastaseid randmepaelu (Sea Band), mis survestavad neid punkte.

Kui iiveldusega kaasneb pidev oksendamine, mis ei lase sul süüa ega juua, võid vajada haiglaravi. Haiglas antakse sulle cerucali nimelist retseptiravimit, mida manustatakse leebema juhtumi korral tablettidena või raskemal juhul tilguti kaudu. Cerucal peatab oksendamise ja vähendab loodetavasti iiveldust. 

Ära kaota lootust! Varsti on see möödas.

Loe lisa: oma kogemusest iiveldusega on Emmede Klubi toimetaja Madiken oma rasedusblogis kirjutanud SIIN

Nõuandevideod

Kui suur võib olla üllatus, kui sa saad teada, et ühe beebi asemel on tulemas kaks! Emmede Klubi videos räägib naistearst Külli Erlang kaksikraseduse muredest ja rõõmudest.