Raseduskalender

11.
Nädal

Nädala mõttetera

"Alles ise lapsevanemaks saades hakkad mõistma, kui palju sa oma vanematele võlgned." - Jaapani vanasõna

 

Sina ise

Juba kaks kuud oled sa oma südame all kandnud üht väikest inimest, kes armastab sind rohkem kui kedagi teist siin ilmas. Mõtle selle peale ja naerata!

Söögiisu võib suureneda. Kui kõht on tühi, siis söö, aga tea, et esimesel trimestril ei vaja naine tegelikult lisakaloreid. Kahe eest söömine ei tähenda kahe inimese koguse pintslisse pistmist, vaid topelthoolikalt oma toidulaua tervislikkuse jälgimist.

Kõht võib hakata rasedale naisele omast ilmet võtma, kuid ära võrdle end teistega - kõik naised kannavad last erinevalt. Vahe võib olla koguni mitmekordne. Väiksemad ja suuremad, üles- ja allapoole, pigem ette või rohkem külgedele hoidvad kõhukesed on kõik normaalsed. Oluline ei ole kõhu suurus või kuju, vaid see, et emakas nädalast nädalasse suuremaks kasvaks ning emakapõhja kõrgus raseduse suurusele vastaks. Selle jälgimise eest hoolitseb aga sinu ämmaemand.

Täiesti normaalsed on ka krooksud ja puuksud, mille võid ausa näoga raseduse kaela veeretada. Rasedushormoon progesteroon lõdvestab silelihaskude seedekulglas ja kasvav emakas avaldab seedeelundkonnale survet. Võid julgelt tarvitada simetikooni sisaldavaid käsimüügiravimeid, mis aitavad gaase väljutada, kuid ei imendu seedetraktist verre.

 

Sinu beebi

Peast pepuni üle kolme sentimeetri pikkuse ja 4 grammi kaaluva loote kehast ligi poole moodustab pea. Juba katavad seda õrnemast õrnemad juuksekarvad. Sõrmedel on moodustunud igale inimesele individuaalsed sõrmejäljed. Poistel arenevad munandid, tüdrukutel munasarjad. Sõrmed ja varbad on nüüd üksteisest eraldatud nagu inimestel, mitte enam naharibaga ühendatud nagu konnadel. Loode kukerpallitab üsas!

Nõuanded

Külmetuste vältimine ja ravi

Raseduse alguses alaneb naise immuunsus, et mitte endas kasvavat võõrkeha ära tõugata. Seetõttu oled sa aga ka haigustele palju vastuvõtlikum. Samas ei ole enamuse ravimite tarvitamine raseduse ajal, eriti esimesel trimestril, lubatud. Kummatigi on teadlased leidnud, et mida enam külmetushaiguseid naine raseduse ajal põeb, seda suurema tõenäosusega kimbutab sinu last hiljem elus astma. 

Seega on kõige targem oma tervist hoolsalt hoida: ära külmeta, tarbi rasedatele mõeldud vitamiine, maga piisavalt, püüa vähe muretseda ja liigu palju. Kui sa ei käi trennis, siis kõnni iga päev vähemalt pool tundi jala. Mis väga tähtis - pese korralikult käsi. See tähendab alati väljast tulles, alati enne söömist ja alati peale tualettruumi kasutamist. Kanna kaasas käte puhastamiseks mõeldud hügieenilisi märgi salvrätikuid.

Kui oled ikkagi "külmetushaigusse" ehk viirusse nakatunud, siis tuleb eelistada loodusravi, võimaluse korral hoidudes nii retsepti- kui ka käsimüügiravimeist. Väheste käsimüügiravimite ohutus on tõendatud. Ära tuleb unustada ibuprofeen. Enne ninaspreide, nohutablettide, külmetustede jms tarvitamist tuleb kindlasti konsulteerida oma ämmaemanda, naistearsti või apteekriga. Kui väga vaja, võib tarvitada paratsetamooli, kuid uuemad uuringud näitavad, et pikajaaliselt võib seegi lapse tervisele mõjuda.

Pigem joo sooja teed mee, sidruni ja ingveriga, hoia kael ja jalad soojas, puhka palju, puhasta nina ja kurista või inhaleeri kurku füsioloogilise lahuse ehk soolveega, niisuta ruume, jättes tuppa kuivama märg rätik või kausike sooja veega ja tuuluta tihti tube. Kasutada võib ka leebemaid ravisalve - hanerasva rinnale ja talla alla, nohusalvi ninasõõrmeisse. Tõsisema haiguse puhul otsustab arst, kas ravimite võtmisest tulev kasu kaalub üle kahju. 

Loe lisa: ravimite tarvitamisest raseduse ajal oleme kirjutanud SIIN

Nõuandevideod

Mida tähendab tervislik toitumine raseduse ajal? Milline on normaalne kaalutõus raseduse jooksul? Emmede Klubi videos räägivad toitumisest ja kaalutõusust teist korda lapseootel Mirjam ning toitumisnõustaja ja ämmaemand Ülle Lember.