Raseduskalender

29.
Nädal

Nädala mõttetera

"Kes annab kellele elu? Meie toome lapsed siia ilma, aga nemad annavad meie elule mõtte..." - Tundmatu autor
 

Sina ise

Kui teisel trimestril said nautida üsna head enesetunnet, siis nüüd hakkavad tüüpilised rasedusvaevused jälle hoogsamalt kimbutama. Kuna sinu siseorganid on kasvava beebi ja emaka tõttu üha enam kokku surutud, siis võivad üha suureneda vaevused nagu kõhukinnisus, kõrvetised, valutavad ribid, tihe pissihäda, õhupuuduse tunne (hingetõmbed muutuvad sagedamaks ja pealiskaudsemaks) jms. Paraku võib kolmandal trimestril naasta ka iiveldus, kuid enamasti seda siiski ei juhtu.

Rinnad võivad hakata eritama kolostrumit ehk ternespiima (esialgne rinnapiim, millest saab sinu lapse esimene toit). Ebatavaline ei ole ka niisugune piimaeritus, mis jätab pluusile märjad plekid. Vajadusel kasuta juba praegu spetsiaalseid imetava ema rinnapatjasid. Mõned naised ei märka aga enne sünnitust rinnapiima üldse - ka see pole sugugi ebatavaline. See ei tähenda, et sul oleks oma lapse toitmiseks vähem piima. Inimesed on lihtsalt erinevad.

Nüüd pead vähemalt kaks korda päevas lugema või jälgima, kui palju laps liigutab. Parim on liigutusi tähele panna pikutades (siis on laps ka aktiivsem). Kui laps liigutab vähem kui kümme korda tunnis, proovi juua klaasike külma vett või näksi midagi, et veresuhkru tõus muudaks lapse aktiivsemaks. Kui laps liigutab siiski vähem kui kümme korda kahe tunni jooksul, peaksid helistama arstile.

 

Sinu beebi

Laps on juba üsna pikk - umbes 38 sentimeetrit. Seega veel vaid kümmekond sentimeetrit vähem, kui ta sündideski olla võib. Kaalu koguda on aga jäänud kõvasti - praegu veidi üle ühe kilo kaaluv loode sünnib keskmiselt 3,5 kilogrammi raskusena.

Tema luud on pehmed - need hakkavad päriselt kõvastuma alles pärast sündi.

Nõuanded

Sünnitusplaani koostamine

Tark on juba mõnda aega enne sünnitama minekut mõelda läbi, millist sünnitust sa tahaksid, ja rääkida sellest ka oma ämmaemanda ning partneriga. Sünnitusplaaniks ei nimetata ühte universaalset ankeeti. Sa võid oma mõtted ja ootused lihtsalt vabas vormis paberile panna. Mõtle, uuri ja pane kirja, kas:

  • Sa eelistaksid sünnitada üksi või koos tugiisikuga? Kas see tugiisik võiks olla lapse isa või keegi teine? Mida sa tahaksid, et tugiisik sünnituse ajal teeks - kas ta võiks olla sünnituse protsessiga kursis, kas ta võiks õppida valu vaigistavat massaaži, kas ta võiks mängida muusikat, öelda toetavaid sõnu? Või olla lihtsalt kohal ja olemas sinu soovide täitmiseks?
     
  • Kas tahaksid sünnitustuppa minna oma riietes, milles tunned end turvaliselt, või haigla riietes, mis on just sünnitamise jaoks sobiliku lõikega? Sünnituse ajal määrduvad riided tõenäoliselt. 
     
  • Kas tahaksid, et keegi pildistaks sünnitust või sünnitusjärgseid hetkeid, või tahaksid oma partnerit paluda, et ta sünnitustoas pilte ei teeks?
     
  • Kas sooviksid vanniga sünnitustuba? Kas sooviksid tuhude valu vannis leevendada või vette sünnitada?
     
  • Milliseid abivahendeid veel tuhude ajal valu leevendamiseks proovida tahaksid - duši all käimist? Võimlemispalli? 
     
  • Kas tahaksid kuulata muusikat? Millist muusikat, kuidas?
     
  • Kas sind huvitavad ja võiks aidata alternatiivravimeetodid nagu homöopaatia ja akupunktuur, akupressuur? Võib-olla tahaksid õppida sünnituse ajaks mediteerima?
     
  • Kas sulle meeldiks pigem omaette olla ja ämmaemandaga ainult vajalikeks protseduurideks kohtuda, või ootad ämmaemandalt võimalikult palju tuge? Kui ootad, et ämmaemandal oleks sinu sünnitusel suurem roll, siis kas individuaalse ämmaemanda palkamine oleks võimalus? Võib-olla eelistaksid hoopis sünnitoetajat ehk doulat?
     
  • Kas, millisel juhul ja milliseid valuvaigisteid tahaksid kasutada? Kas tahaksid, et ämmaemand tuleks ise valuvaigisteid pakkuma ja tutvustama, või eelistaksid, et ta seda ei teeks?
     
  • Kas tahaksid paluda kellelgi laetule kustutada, et saaksid olla hämaramas?
     
  • Kas, millisel juhul ja millisel viisil sooviksid lasta aeglaselt edenevat sünnitust kiirendada - näiteks veed avada või oksütotsiini tilka saada?
     
  • Kas eelistaksid, et ämmaemand õpetab ja suunab sind hingamisel ja pressimisel, või eelistaksid, et ta teeb seda ainult meditsiinilisel vajadusel?
     
  • Kas tahaksid, et ämmaemand suunaks sind presside ajal jõu kogumiseks katsuma või vaatama lapse pead?
     
  • Kas ämmaemand võib või võiks lahkliha masseerida?
     
  • Mida teha pärast sündimist platsentaga?
     
  • Kas sulle on tähtis jälgida, et lapse nabanööri ei lõigataks läbi enne pulseerimise lõppemist? Kes võiks nabanööri läbi lõigata - ämmaemand, lapse isa, sina ise?
     
  • Kas tahaksite pärast sünnitust olla ühispalatis koos teiste emade ja lastega, kahekesi ema-lapse palatis või perepalatis, kuhu saab jääda ka partner?
     
  • Lapsele tehakse sünnitusmajas B-hepatiidi ja tuberkuloosi vaktsiin. Kas soovid lapsele neid vaktsiine?

Kõige-kõige tähtsam on aga, et sa võtaksid sünnitusplaani koostamist kui võimalust sünnituse protsess enda jaoks läbi mõelda, mitte kui reeglistikku. Tegelik sünnitus läheb harva täpselt nii, nagu plaanitud! Näiteks võid sa olla plaaninud, et ei taha epiduraalanalgeesiat, kuid emakakael ei avane ega avane ning arst soovitab sinu ja beebi heaolu silmas pidades, et seljasüsti oleks siiski vaja.

Üldiselt ei ole Eestis vaja sünnitusplaani kirja panna, et soovid sünnitada enda valitud asendis, mitte selili lamades; et sa ei soovi lahklihalõiget või vaakumsünnitust. Eesti sünnitusmajad on kaasaegsed asutused, kus toetatakse esmajoones loomulikku sünnitust, ning mainitud sekkumisi kasutatakse ainult siis, kui sinu või lapse tervis seda tõesti nõuab. Ka sünnijärgset nahk-naha kontakti pole tänapäeval tarvis ise paluda - kui lapse tervis vähegi võimaldab, on see standard. Kui tahad, siis võid need asjad enda jaoks sünnituse protsessi läbimõtlemiseks siiski sünnitusplaani kirja panna!

Nõuandevideod

Lapseootel Stina saab Emmede Klubi videos teada, mida võiks pakkida haiglakotti.