Raseduskalender

19.
Nädal

Nädala mõttetera

"Ära heitu, kui laps sinu nõu kuulda ei võta. Aastaid hiljem jagab ta seda omakorda enda lastele." - Tundmatu autor
 

Sina ise

Tüüpiline rasedusaegne vaevus teisel ja kolmandal trimestril on öised jalakrambid. Kui tunned krampi tulemas, siruta jalg kohe välja ja painuta pöida (varbaid) põlve suunas - nagu sääremarja venitades. Krampide esinemist aitavad leevendada mugavad jalanõud, magneesiumi, kaltsiumi ja nende kahe aine rikaste toiduainete tarbimine ning lõõgastavad jalavannid meresoolaga.

Sinu jalad võivad hakata pika päeva järel paiste minema. Tõsta jalad üles. Ka selle vaevuse ennetamiseks kanna mugavaid madalaid jalanõusid, mis ei survesta jalga. Nagu oled juba aru saanud, on mugavad jalanõud raseduse ajal väga tähtsad!

Tüüpiline on ka peapööritus. Peapööritus ja tunne, nagu hakkaksid kohe minestama, võivad sind tabada terve raseduse jooksul. Kui raseduse alguses on peapöörituse põhjustajaks see, et vere kogus pole suurenevale vereringele veel järele jõudnud, siis alates teisest trimestrist survestab kasvav emakas veresooni. Seda eriti selili lamades, mistõttu mõned rasedad naised ei saagi raseduse teises pooles enam selili olla - neil hakkab halb.

Peapöörituse põhjustaja on ka rasedusaegne madal vererõhk, mille tõttu sinu ajuni jõuab vähem verd. Kui tunned end nõrgana, istu kohe. Pead puupüsti täis bussis või toidupoes järjekorras millegi najale toetuma või hetkeks maha istuma või kükitama, et end koguda? Sellest pole midagi! Puhka julgelt. Nii väldid kukkumist, mis võiks sinu või beebi tervist ohustada.

Teisel trimestril võta aega endale. Kui sa plaanid veel reisida, on nüüd viimane aeg, kui saad seda mugavalt teha. Väldi siiski reisimist riikidesse, kus sünnitusabi ei ole heal tasemel. Oma kogemusest raseduse ajal reisimisega on Emmede Klubi blogija Raquel kirjutanud SIIN, toimetaja Madiken aga SIIN. Kui su enesetunne on hea, siis kasuta seda ära - liigu palju, kõnni ja võimle iga päev, ela seksuaalelu. Aga ka puhka ja mõnule. 

 

Sinu beebi

Beebi on peast pepuni keskmiselt 14-15 sentimeetrit pikk ja kaalub keskmiselt 200 grammi, kuid ära unusta, et nagu kõik inimesed, on ka kõik lapsed veidi erinevad. Pikkus on individuaalne.

Lapse keha on nüüd kaetud lootevõidega. Lootevõie kaitseb lapse õrna nahka lootevedeliku ja patogeenide eest. Ilma lootevõideta näeks laps sündides välja üleni kortsuline - nagu sinu sõrmeotsad pärast pikka vanni.

Lapse liigutused on üha vähem kaootilised ja üha rohkem koordineeritud, sest neuronid ajus ja lihastes on viimaks ühendatud ning senini kõhrest koosnenud luud luustumas. Lootel on juba oma päevakava välja arenenud. Varsti õpid seda tema liigutuste pealt tundma. Ta magab keskmiselt 18 tundi ööpäevas.

Nõuanded

Töötamine ja töövabastus

Kuigi töötamisega jätkamine on raseduse ajal normaalne, lubatud ja soositud, ei osutu see alati võimalikuks. Kui naise enesetunne on väga halb või rasedusega on komplikatsioone, saab ta jääda haiguslehele. Haigekassa maksab raseduse ajal 70-protsendilist haigushüvitist (eelmise kalendriaasta keskmise sissetuleku alusel) alates haiguslehe 2. päevast. 

Teatud tööd on aga rasedaile enesetundest hoolimata keelatud või mittesoovitatud. Rase naine ei tohi teha tööd, mille juures teda ohustab punetistesse või toksoplasmoosi nakatumine, kõrge õhurõhk, plii või selle ühendid. Rase ei tohi teha allmaatööd. Silmas tuleb pidada ka ohutegureid: põrutused, vibratsioon, müra, kahjustav kiirgus, pidev kõrge ja madal õhutemperatuur, ohtlikud kemikaalid, raskuste käsitsi tõstmine, füüsilist väsimust või ülekoormust põhjustavad sundasendid või -liigutused, sealhulgas pidev töötamine seistes või istudes, kiire töötempo või muud samalaadsed tegurid, vaimset ülekoormust põhjustav töö, sealhulgas kõrgendatud tähelepanuga töö, töötamine üksi, monotoonne töö.

Tea, et nende tingimuste esinemisel on sinu tööandja vajaduse tekkimisel seadusega kohustatud tagama sulle kergema töö või tööaja või kui seda pole võimalik teha, siis lubama sulle töövabastuse. Haigekassa maksab sulle siis 70-protsendist haigushüvitist (eelmise kalendriaasta keskmise sissetuleku alusel).

Samuti peab tööandja tagama rasedale töötajale võimaluse käia tasustatud tööajast vajalikel ämmaemanda- ja arstivisiitidel. Näiteks ei tohi tööandja öelda, et kuna käisid tööpäeva jooksul ämmaemanda vastuvõtul, pead nüüd puudutud tunni võrra õhtul kauem tööl olema. Samuti ei tohi tööandja öelda, et vähendab päevatasu puudutud tunni arvelt.

Nõuandevideod

Rasedusaegsed visiidid ämmaemanda juurde toimuvad reeglina korra kuus, raseduse lõpunädalatel korra iga kahe nädala tagant või vajadusel sagedamini. Lapseootel Kätlin on ämmaemanda Maret Voitese juures korralisel visiidil.