Raseduskalender

38.
Nädal

Nädala mõttetera

"Sünnitus on üks elu suurimaid sündmusi. Kogu elu muutub teiseks, see on üks elu murdekohti." - Marje Pukk
 

Sina ise

Palju õnne! Sinu rasedus on täis kantud. Vähem kui viis protsenti beebidest sünnib oma oodataval tähtajal. Seega võib sinu laps iga hetk sündima hakata, ja kui see juhtub, ei nimetata teda enam mitte enneaegseks vaid ajaliseks beebiks. Kanna rasedakaarti endaga igaks juhuks kõikjal kaasas. Kui sa ei ole veel haiglakotti valmis pannud, on aeg seda teha. 

Su rinnad võivad olla rasked, su selg võib valutada ja sul võib esineda emakakokkutõmbeid. Kõndides võib häbemekonti või vaagnasse lüüa valu. 

Praegu on sul aega (ja võimalik, et tänu pesapunumisinstinktile ka energiat) valmistuda ette beebi esimesteks elunädalateks, mil sul ilmselt väga palju vaba aega ei ole. Tee valmis ja külmuta toidupõhjasid, millest pärast lapse sündi kiiresti sooja toidu valmis saab - näiteks supipõhjasid, pastakastmeid, pirukaid jms. Pese läbi kõik uued beebiriided. Vastsündinule ei sobi selga panna tugevalt lõhnastatud (allergeensete) pesuvahenditega pestud riideid või poest ostetud pesemata riideid. Poeriideid võib olla katsunud lugematu arv käsi erinevates riikides, materjalid võivad olla koos tehasetolmuga ja neid võidakse pritsida vahenditega, mis peaksid värvid säravamaks ja riided poestangel sirgemaks muutma. 

Ka võiksid juba praegu välja uurida kuidas turvahäll autosse kinnitada. Siis on tähtsal hetkel (lapsega esimest korda haiglast koju sõites) vähem stressi. Uuringud näitavad, et paljud vanemad kinnitavad turvahälle ja -toole valesti, pannes sellega lapse tervise ohtu. 

 

Sinu beebi

Loode on umbes 49 sentimeetrit pikk ja kaalub umbes 2.9 kilogrammi.

Beebi nahka kattev karv ja lootevõie aina vähenevad. Muide, kuna need jäävad lootevette, siis neelab beebi neid alla ja seedib - sellest kõigest saabki tema esimene kaka ehk mekoonium!

Huvitav, kas ta sünnib juustega või mitte? Kuigi paljud kujutavad beebit traditsiooniliselt ette kiilakana, võivad mõne lapse juuksed sündimise hetkel olla isegi 3,5 sentimeetri pikkused!

Platsenta hakkab vananema, sest tema ülesanne - sinu last raseduse ajal toita - hakkab läbi saama. 

Nõuanded

Aktiivsünnitus

Vaadates ajaloolisi joonistusi, on sünnitajat alati kujutatud vertikaalses asendis: põlvili, kükitamas, seismas, istumas. Sünnitusabi tekkides tekkis ka komme suunata rase naine abitusse, selili lamavasse asendisse. Tänapäeval on jõutud tagasi muistse teadmiseni, et mida aktiivsem naine sünnituse ajal on, seda parem. Mis on aktiivsünnitus?

  • Aktiivsünnitus ei välista meditsiinilist sekkumist või abi, kuid sekkumine peab olema asja eest - näiteks lapse elu päästmiseks.
     
  • Kui see ei ohusta naise ega lapse elu ega tervist, juhib naine sünnitust ise - on asendeis milles soovib ja leevendab valu nagu soovib.
     
  • Tuhude ajal liigub naine palju, et gravitatsioon aitaks lapse sünniteedes allapoole liikumisele kaasa. Lamades avaneb emakakael aeglasemalt.
     
  • Lapse väljutamiseks valib naine asendi, mis hõlbustab lapse sündimist. Selili sünnitades sulgub vaagna alumine avaus ning sünnitusteed muutuvad hulga väiksemaks. Kui naine sünnitab aktiivses asendis, saab tema sabaluu lapse sündides eest ära liikuda, mis annab lapsele sünnituskanalis ruumi juurde. Seetõttu on seliliasend kõige ebaloomulikum sünnitusasend nii naisele kui ka beebile. Selili pressides peavad lisatööd tegema nii ema kui ka laps, sest gravitatsioon ei toimi, sünnituskanal on kitsenenud ning laps peab liikuma suunaga veidi ülespoole. Seliliasend on asjakohane vaid ema või lapse terviseprobleemide korral, kui arstil või ämmaemandal on vaja paremat ligipääsu lapse väljatulemisse aktiivselt sekkumiseks (nt enneaegsus, hapnikupuudus). 
     
  • Aktiivsünnituse osa on häälitsemine vastavalt soovile. Häälitsemist ei tasu alahinnata, sest see aitab kaasa sünnitegevuse edenemisele ning aitab leevendada valu. Sünnitus ei ole aeg, mil mõelda, mida keegi teine arvab sinu suust kostuvatest häältest - keskendu ainult endale ja lapsele, tee nii, nagu teil kahel parem on. 
     
  • Rahulik kõhuhingamine aitab leevendada valu.
     
  • Vesi lõdvestab lihaseid, et emakakael saaks avaneda.
     
  • Avanemisprotsessile aitab kaasa ka puusade hööritamine.
     
  • Naine peab tundma end olukorra kontrollijana. Kui naine on hirmul ja pinges, toodab keha valu vaigistavate endorfiinide asemel valu süvendavaid stressihormoone. 
     
  • Sünnituse ajal on oluline usaldada enda keha soove. 

Uuri lisa: Kas oled juba vaadanud meie sarja "Beebipäeviku" teise hooaja peategelase sündimise episoodi? Vaata sünnitusvideot SIIN.

Nõuandevideod

Kogenud ämmaemand Maret Voites räägib lapseootel Britile Emmede Klubi videos, kuidas sünnituse algust ära tunda ja millal on õige aeg sünnitusmajja minna.