Raseduskalender

6.
Nädal

Nädala mõttetera

"Lapsevanema armastus on täielik, ükskõik kui mitmeks seda jagada." - Robert Brault

  

Sina ise

Esimese trimestriga tihti kaasnevad ebameeldivad rasedussümptomid (iiveldus, väsimus, peapööritus, kõhuvalu, kõhukinnisus, kõhupuhitus) võivad sind nüüd täies hoos kimbutada. Samal ajal ei tea ega märka ümbritsevad inimesed veel, et sinu sees kasvab uus elu. Oled veidras olukorras: just nüüd tunned end nii kehvasti, et vajaksid bussis istekoha pakkumist või tualetijärjekorras ette laskmist, kuid just praegu ei oska keegi sulle seda pakkuda. See võib tekitada emaks saamise üle tuntava rõõmu kõrval segadust ja kurbust. Kummatigi võib sind rõhuda vastutusrikas teadmine, et sa ei ole enam mitte ainult naine, vaid pead nüüd hoolt kandma ka tulevase lapse eest, kes kasvab ja areneb sinu üsas iga päevaga suuremaks ja tugevamaks. Tea, et kõik need emotsioonid - nii suur rõõm kui ka suur kurbus - on võrdselt täiesti normaalsed.

Enamasti käivad naised raseduse alguses varasemast tunduvalt tihemini pissil. Põhjuseid on mitu: verevarustus vaagnapiirkonnas paraneb, neerud teevad keha jääkainetest puhastamise kallal usinamalt tööd ja kasvav, kuid veel mitte kõhuõõnde tõusnud emakas avaldab põiele survet. Isegi kui tihe vetsus käimine sind häirib, ära vähenda vedelike tarbimist. Võid proovida pissimise ajal oma ülakeha ettepoole kallutada - nii avaldad põiele survet, et see täielikult tühjeneks. Kui tihedale vetsus käimisele lisandub ka valu urineerimise ajal, siis pöördu kohe arsti poole - rasedad naised on põiepõletikule eriti vastuvõtlikud, kuid põiepõletik raseduse ajal nõuab väljaravimist.

Kuues nädal võib esimeseks arstivisiidiks veel veidi vara olla, kuid kui juhtud seda siiski sel nädalal tegema, siis enamasti on rasedus kuuendaks nädalaks ultraheliuuringuga selgelt tuvastatav ja ka lapse südamelöögid näha. Esimesel arstivisiidil võetakse rasestunud naiselt väga palju analüüse. Võimalik, et juba täidetakse ka rasedakaart - see tähendab päris paljudele küsimustele vastamist. Et meditsiinipersonali küsimuste kõrval ei ununeks sinu enda omad, kirjuta end huvitavad teemad juba enne kodus üles.

 

Sinu beebi

Nüüdseks naelapea suuruse, 3-4 millimeetri pikkuse, kuid jätkuvalt pisikest konnakullest meenutava embrüo süda kindlasti juba lööb. Tal on ülejäänud kehast selgesti eristatav pea. Sel nädalal areneb kiirelt nägu: lõug ja põsed. Näos on juba nähtavad tillukesed täpikesed, mis arenevad ninaks, silmadeks ja kõrvaaukudeks. Käed ja jalad meenutavad veel tillukesi labidaid, kuid sõrmed on juba kujunema hakanud.

Nõuanded

Rasedusest rääkimine

Kuna emaks saamine ja raseduse kogemine on naise elus väga olulised muudatused, on neid päris üksi vastu võtta pisut keeruline. Seepärast on hea, kui räägid rasedusest kohe ka oma partnerile - nii saate kõike oma ühise lapse ellu puutuvat algusest peale koos jagada. Kui lapse isa ei mängi sinu elus aktiivset rolli, siis räägi mõnele teisele usaldusväärsele lähedasele - sõbrannale või emale. Rõõmusõnumi jagamine lähedastega on alati positiivne! On ju jagatud rõõm topeltsuur ja jagatud mure poole väiksem.

Paljud paarid eelistavad siiski uudist esimesel trimestril vaid enda teada hoida, sest esimestel kuudel on raseduse katkemise tõenäosus suur. Teil on selleks täielik õigus - käituge nii, nagu end ise kõige mugavamalt tunnete. Kuid ärge kartke, et uudise jagamine iseenesest võiks raseduse katkemist või muud halba õnne kaasa tuua! Kui rasedus katkeb, on see naise jaoks väga kurb sündmus. Teiste ootusärevad pilgud võivad mõnede naiste jaoks lapse kaotamise veelgi raskemaks muuta. Teised naised aga tunnevad sellest just lohutust ja tuge, kui leina on kaasatud ka lähedased - justkui näitaks see, et tibatilluke embrüo oli ikkagi sinu kallis laps, mitte lihtsalt üks rakukogum. Ükskõik millise valiku teete, tehke see enda soovidest ja tunnetest lähtuvalt: uudise teiste inimestega jagamine iseenesest lapsele terviseprobleeme tekitada või raseduse katkemise tõenäosust tõsta ei saa. See on lihtalt ebausk. 

Kui lapseootusest lähedastele teatamine on rõõmus ja oodatud sündmus, siis oma peatsest lahkumisest töö juures teada andmine on praktiline protseduur, mis tuleks ette võtta pigem varem kui hiljem. Kui mitte veel, siis üsna pea võib sinu enesetunne muutuda üsna kehvaks. Võid koguni vajada haiguslehte, stressivabamaid päevi või kergemale tööle üle viimist. Kindlasti on kollektiiv selliste asjade suhtes vastutulelikum, kui sinu rasedusest teatakse. Ka on ülemusel kergem leida dekreediasendajat, kui tal on selleks rohkem aega.

Loe lisa: kuidas Emmede Klubi blogija Andra oma kaasale rasedusest teada andis, saad lugeda SIIN

Nõuandevideod

Millest räägitakse ämmaemanda vastuvõtul? Milliseid analüüse tuleb läbi teha? Emmede Klubi videos räägib rasedusaegsetest uuringutest Eestis ämmaemand Elina Piirimäe