Raseduskalender

2.
Nädal

Nädala mõttetera

"Meie südameis tõesti on kohad, mille olemasolu sa ei teagi enne, kui oled armastanud last." - Anne Lamott

 

Sina ise

Ilmselt toimub ovulatsioon järgmisel nädalal - just siis on sul suurim tõenäosus rasestuda. Sel nädalal võiksite aga seksimisega pisut tagasi hoida. Kui vahekord toimub paari-kolme päeva tagant, on spermatosoididel piisavalt aega "koguneda", et neid oleks kõige tähtsama vahekorra - viljastamise - ajaks piisavalt palju. 

Muide, seemnerakkude tootmist vähendab temperatuuri tõus munandites. Kui inimese kehatemperatuur on üldiselt umbes 37 kraadi, siis munandite normaalne temperatuur on ainult umbes 32°C. Just nii madalat temperatuuri on tarvis seemnerakkude valmimiseks ja just seetõttu asetsevadki munandid mitte kõhuõõnes, vaid ripuvad väljapoole. Lühiajaline kuumas viibimine munandite temperatuuri ei tõsta, pikaajaline aga küll. See tähendab, et sauna minekut pole mehele mõtet keelata, kuid auto istmesoojenduse peaks välja lülitama ja sülearvutit süles munandite kohal hoida pole samuti hea mõte.

Kindlasti tuleks loobuda suitsetamisest, sest sinu ja partneri suitsetamine vähendab viljastumise tõenäosust ühe tsükli jooksul peaaegu poole võrra!

Ka kohviga ei tohiks sa liialdada, sest seegi vähendab naise viljakust - tassike päevas on piisav. 

Teatud ettevalmistusi rasestumiseks võiksid teha ka loomaomanikud. Nimelt on paljud kodukassid nakatunud toksoplasmoosi, mis inimesele nakkudes enamasti mingeid vaevuseid ei põhjusta. Erandiks on aga rasedad naised. Kui lapseootel naine nakatub toksoplasmoosi, võib see põhjustada raseduse katkemist, loote hukkumist, enneaegset sünnitust või loote väärarenguid (näiteks ajukahjustust, nägemishäireid, kurtust). Samas ema ise ei pruugi üldse mingeid sümptomeid märgata, või põeb ta ainult kerget nohu ja palavikku.

Enamasti on pikaaegsed loomaomanikud juba toksoplasmoosi suhtes immuunsed. Nad on haiguse sümptomiteta või kergete sümtomitega läbi põdenud, mis annab nakkuse vastu eluks ajaks immuunsuse. Haiguse enne rasedust läbi põdemine või juba enne lapseootele jäämist haigestumine ei häiri naise hilisemat rasedust kuidagi. 

Igal juhul on targem karta kui kahetseda: haigus levib kassidelt inimestele looma väljaheidete kaudu. Seega hoidu lihtsalt raseduse jooksul kassi liivakasti tühjendamisest - jäta see töö mõnele teisele pereliikmele. Kui töö on sinu jaoks siiski vältimatu, näiteks sa elad oma kassiga kahekesi, siis lase arstil võtta vereproov ja määrata kindlaks, kas sinu kehas on toksoplasmoosi vastu antikehad olemas. 

Haigus levib ka toore liha kaudu, mistõttu hoidu ise toore ja ka vähetöödeldud liha söömisest ning ära paku seda oma raseduse jooksul ka oma kassile. Parasiidid hävivad liha keetmisel ja sügavkülmutamisel. Üldse tuleks nii toitu kui ka käsi alati enne söömist või toidu valmistamist korralikult pesta.


Sinu beebi

Esimesel kahel rasedusnädalal valmistub naise keha raseduseks ette, aga tegelikult naine veel rase ei ole.

Nõuanded

Suitsetamisest loobumine

Sigarettide suitsetamise äärmiselt kahjulik mõju ema ja tema sündimata lapse tervisele on teadusuuringutega väga kindlalt ära tõestatud. Paraku on jätkuvalt emasid, kes leiavad lohutust mõttest, et väga väikses koguses (näiteks suitsetades ühe sigareti päevas) ei kahjusta tubakatooted last, või et maha jätmisest tulenev stress ema kehas on lapsele kahjulikum kui suitsetamine ise. See ei vasta tõele! Suitsetamine on lootele väga-väga kahjulik ning loobuda tuleb kohe ja täielikult.

Suitsetamisest loobumine raseduse ajal on ohutu. Stress ei ole kaugeltki nii kahjulik, kui suitsetamine. Kõige parem on suitsetamisest loobuda enne rasedust, kuid kui see ei ole võimalik, tuleks seda teha võimalikult raseduse alguses. 

Kõige paremini aitab emal sõltuvuse seljatada realistlik mõtlemine. Ära leia vabandusi iganenud arusaamadest, et suitsetamine polegi lootele nii hull. Selle asemel tutvu tänapäevase teadusliku materjaliga, mis kirjeldab täpselt, kui halb suitsetamine sinu lapsele on. Nii on ka loobumine kergem.

Sigaretisuits sisaldab enam kui 4000 kemikaali, millest vähemalt 60 on vähkitekitavad ained. Kui ootav ema suitsetab, jõuavad kõik need tuhanded mürgid ka tema lapseni. 

Kui ema suitsetab, jõuab looteni vähem hapnikku. See pärsib loote arengut mitmel viisil. Raseduse alguses suitsetamine võib põhjustada raseduse katkemist. Raseduse jätkudes suitsetamine võib põhjustada enneaegset sünnitust ja vastsündinu madalat sünnikaalu, mis omakorda toovad kaasa mitmeid terviseriske lapsele. Paraku võib rasedana suitsetamise tulem olla ka surnultsünd. Rasedusaegne suitsetamine võib põhjustada lootel psüühika, närvisüsteemi ja siseorganite arengu häireid. Sagedasemad on näiteks südamerikked, õpiraskused, käitumisprobleemid, madalam IQ. Ära leia vabandust sellest, et ka sinu sõbranna suitsetas raseduse ajal, kuid laps sündis tervena. Sa ei tea, kuidas lapsel näiteks tulevikus koolis läheb ja kuidas tal läheks siis, kui ema ei oleks suitsetanud.

Mittesuitsetajate puhul on imikute keskmine suremus koguni kolmandiku võrra madalam kui suitsetajate puhul. Suitsetamine on uuringutega kindlaks tehtud riskifaktor, mis võib põhjustada imikute äkksurma ehk hällisurma

Hilisemas elus on rasedana suitsetanud ema lapsel suurem tõenäosus saada astma

See aga ei tähenda, et loobumine oleks igale emale kerge. Raskustest võib julgelt rääkida ämmaemanda ja teiste tervishoiutöötajatega. Nende ülesanne ei ole naist hurjutada, vaid aidata. Suitsetamisest loobumiseks on spetsiaalsed nõustamiskabinetid olemas peaaegu kõigis Eesti haiglates. 

Ning viimane nipp: näita seda artiklit ka oma partnerile. Naisel on tunduvalt kergem loobuda, kui teised tema kõrval ei suitseta. Kummatigi on ka isa suitsetamine lootele ja hiljem beebile väga kahjulik. Uuringud on näidanud, et suitsetav ema ja passivselt suitsetav ehk suitsetaja kõrval viibiv ema on loote tervisele enam-vähem sama kahjulikud.

Loe lisa: Emmede Klubi on raseduse ja suitsetamise koosmõjust kirjutanud palju kordi, näiteks: SIIN, SIIN, SIIN, SIIN ja SIIN