Õige turvavarustus, mis on ka nõutetekohaselt paigaldanud ja parimal võimalikul viisil kasutatud, päästab elu. Emmede Klubis peame auto turvavarustuse teemat väga oluliseks ning oleme sel teemal aastaid infot vahendanud nii MTÜ Laps Turvaliselt Autos kui ka Maanteeameti abil.
Siin on ülevaade meie portaalis ilmunud infost lapse turvaliselt autos sõidutamise kohta, millega iga lapsevanem peaks tutvuma.
- Video, mis selgitab laste turvalise sõidutamise põhimõtteid. Oluline: Autos ega bussis ei tohi last kunagi süles sõidutada - ei täiskasvanu turvarihma all ega peal.
- Video, mis tutvustab erinevaid turvaseadmeid. Oluline: turvahälle ja -toole tuleks kasutada lapse maksimaalse lubatud kasvuni, mitte last esimesel võimalusel (kaalu või pikkuse miinimumi) täitumisel uude ja suuremasse seadmesse tõsta.
- Video, mis aitab turvavarustust valida. Oluline: Maanteeamet soovitab turvaseadmeid kasutada kuni lapse 12-aastaseks saamiseni.
- Video, mis õpetab turvaseadmeid autosse ja last turvaseadmesse kinnitama. Oluline: imikuid ja väikelapsi ei ole turvaline sõidutada esiistmel, seda võiks teha vaid hädavajadusel.
- Alla nelja-aastast last ei sobi auto turvavööga turvatooli kinnitada - ka juhul, kui lapse kehakaal ületab 15 kg.
- Kuidas valida turvahälli või -tooli õlarihmadele õige kõrgus? Kas rihm peaks jooksma veidi kõrgemalt või veidi madalamalt kui lapse õlad, oleneb sellest, kas laps sõidab selg või nägu sõidusuunas.
- Beebit ei tohiks sõidutada turvahällis talveriietuses. Kombekas võib autoavariis lapsele saatuslikuks saada. Kuidas siis talvel turvahällis sooja hoida?
- Lapsi ei tohiks sõidutada turvatoolis talveriietuses. Kombekas võib autoavariis lapsele saatuslikuks saada. Kuidas siis talvel turvatoolis sooja hoida?
- Kõige ohutum koht autos on just iste, kuhu eesti vanemad oma lapsi panema ei kipu - tagaistme keskmine koht. Kõrvalistuja tagune ja juhi tagune iste on ohutuselt suhteliselt võrdselt teisel kohal. Kõige viimaseks valikuks võiks olla esirea kõrvaliste. Esireas on tõenäosus õnnetuses ellu jääda koguni 30% väiksem.
- Turvavarustus tuleb välja vahetada, kui see on osalenud kasvõi väikeses avariis. Pole tähtis, kas turvatool on silmaga vaadates terve - juba korra liiklusõnnetuses osalenud turvavarustust edasi kasutada ei tohi. Tooli katte all olevaid mikropragusid plastikus või penoplastis ei ole alati silmaga näha.
- Millal võib turvahällist beebisisu välja võtta? Täpse juhise leiad konkreetse hälli kasutusjuhendist, mida tuleks kindlasti lugeda, kuid siin on mõned üldpõhimõtted.
- Beebi lendas autoõnnetuses turvahällist välja, sest vanemad olid hällile ise lisandeid külge pannud. Turvahällides- ja toolides tuleks kasutada vaid neid rihmapehmendusi, istmekatteid, soojakotte jt tooteid, mida müüb turvavarustuse tootja konkreetselt selle hälli või tooli lisavarustusena.
- Levinumad vead, mida Eestis turvavarustuse kasutamisel tehakse.
- Jagame iga aasta ka autoliitude turvatestide tulemusi, mis teeb peredele turvavarustuse valimise lihtsamaks.
Millises turvaseadmes sõidab Sinu laps?