Nõuandeid lapse riietamiseks autosõiduks turvatoolis

Nõuandeid lapse riietamiseks autosõiduks turvatoolis

11. Oct 2017, 11:13 Emmede Klubi Emmede Klubi

Külm aeg on kätte jõudmas. Kas teadsid, et sobilik rõivastus on autosõidu turvalisuse juures väga oluline tegur? Hiljuti kirjutasime, kuidas riietada beebit nii, et tal oleks autohällis sõites nii turvaline kui ka soe. Täna annab MTÜ Laps Turvaliselt Autos nõu, millises riietuses on turvaline ja soe sõita suuremal lapsel turvatoolis.

  • Nii nagu turvahälli, et sobi paksud talveriided - kombinesoonid ja joped - ka turvatooli. Kuigi tundub, et turvarihmad või -padi on talveriiete peal tugevalt pinguldatud, avaldub avariis nii suur jõud, et õhku sisaldavad paksud riidekihid surutakse olematuks kokku, turvarihma või –padja ja lapse vahele jääb vahe ning laps võib toolist lihtsalt välja lennata.

  • Kui tundub, et lapse talveriietes turvavarustuses sõidutamine on siiski ohutu, soovitame kodus läbi viia eksperimendi. Pange laps kombekas või jopes turvatooli, kinnitage ja pinguldage rihmad. Nüüd avage rihmad neid lõdvemaks laskmata. Võtke lapsel üleriided seljast ja pange laps tooli tagasi. Kinnitage rihmad. Ärge pinguldage neid! Kas julgeksite nii lõtvade rihmadega last autos sõidutada?

  • Kui õues viibida on tarvis vaid toast autosse jalutamiseks, piisab meie kliimas ka miinuskraadide puhul autosõiduks kevad-sügisriietest. 

  • Kui ilm on tõesti talvine ning enne või pärast autosõitu on plaanis pikemalt õues viibida, on kihiline riietus efektiivseim. Näiteks võib laps kanda esimese kihina meriinovilla – meriino hoiab keha väga hästi soojas, kuid on kihina väga õhuke. Teise kihina võib laps kanda samuti õhukest kuid sooja fiisi, aga ka dresse või muid tavalisi toariideid. Kolmanda kihina saab selga panna õueriided. Autosse jõudes võetakse kombekas või jope ära, esimesed kaks kihti on autos oleku ajaks piisavad, õue minnes pannakse paksud rõivad jälle tagasi.

  • Mõeldes autosõitudele, on jopest ja pükstest koosnev talvekomplekt praktilisem kui kombinesoon. Ainult jopet on autosse jõudes lihtne seljast ära võtta, laps kinnitatakse jopeta turvatooli ning kui autos on väga külm, saab padjata turvatooli puhul jope lapsele tagurpidi uuesti peale panna – käed varrukatesse, jope seljaosa kõhule. Rihmad jooksevad turvaliselt ja kehalähedaselt jope alt. Kui auto üles soojeneb, on lihtne jope sõidu ajal maha võtta.

  • Muidugi võib laps tulla õuest läbi õueriietes, autosse jõudes võtta õueriided ära ning kuni auto üles soojeneb, saab turvatooli juba kinnitatud lapsele panna peale sooja teki, pontšo või keebi. Neid on lihtne ka autosõidu ajal pealt ära võtta, kui temperatuur autos tubaseks muutub. Muide, müügil on ka spetsiaalselt autosõiduks mõeldud tooteid – näiteks turvavarustuse tootja Concord müüb ise ka fliispontšosid ning Eesti oma pereettevõte Ristiema müüb imearmsaid turvatooli pontšosid, mis on valminud MTÜ Laps Turvaliselt Autos näpunäidete põhjal.

  • Kihina pisut õhema talvejope puhul võib  piisav olla ka see, kui hõlmad lihtsalt eest lahti teha. Seda eriti padjaga turvatoolide puhul, kus õlgadelt rihmasid ei jookse. Kui kahtled, vii enne sõitu läbi eelpool mainitud eksperiment!

  • Sobimatu on lapsevanemate seas levinud idee võtta paksud riided ära pikema autosõidu jaoks, kuid sõita lühemaid otsi siiski laps talvekombekas. Puudub statistika, et lühema autosõidu jooksul juhtuks vähem autoõnnetusi. Õnnetus toimub murdsekundite jooksul. 

Turvalisi sõite!

 

Kuidas riietad Sina oma last autosõiduks turvatoolis talvisel ajal?


20171011110958-28084.jpg