Esimesed raseduse tunnused

Esimesed raseduse tunnused

15. Jul 2022, 13:51 Emmede Klubi Emmede Klubi

Paljud naised tunnevad esimesi raseduse füüsilisi sümptomeid juba nädal aega pärast ovulatsiooni. Mõned naised kinnitavad koguni, et tunnevad rasedust algusest peale. Loetleme üles raseduse varaseimad sümptomid!

Tundlikud rinnad. Raseduse alguses võivad rinnad olla veel tundlikumad, kui tavaliselt menstruatsiooni eel ja ajal. Rinnad võivad juba ka veidi suuremad või raskemad tunduda. Mõned naised kirjeldavad raseduse alguses rindadesse tekkivat tunnet hoopis kihelusena.

Kiskumine ja/või valu alakõhus ja/või alaseljas. Emakas hakkab muutuma, venima, kasvama kohe, kui viljastunud munarakk emakaseinale kinnitub (see juhtub nädal-kaks pärast viljastumist). See võib tekitada alakõhus (või ka alaseljas) iseäralikku kiskuvat või venitavat, vahel ka kergelt valulikku tunnet.

Väsimus ja/või nõrkus. Kohe, kui naine rasedaks jääb, hakkavad tema kehas möllama erinevad rasedushormoonid. Nende hormoonide mõjul võib naine end terve esimese trimestri vältel üsna jõuetuna tunda.

Iiveldus. Enamik naisi kogeb raseduse alguses iiveldust. Kuigi tavaliselt algab see kuuenda rasedusnädala kandis, hakkab mõnel iiveldama juba varem, ning nagu filmis - see võib olla sinu jaoks ka kõige esimene märk rasedusest.

Väga kerged päevad. Vahel on esimeseks märgiks rasedusest mitte päevade ära jäämine, vaid tavapärasega võrreldes väga kerge veritsus (mis võib esineda ka mõned päevad varem, kui menstruatsioon oleks pidanud algama). See kerge määrimine võib olla hoopis viljastunud munaraku emakaseinale pesastumisega kaasnev sümptom.

Veidi kõrgem kehatemperatuur. Mõned naised kasutavad raseduse planeerimisel viljaka aja tabamiseks basaaltemperatuuri (kehatemperatuur suust, tupest või pärakust mõõtes hommikul enne voodist tõusmist) mõõtmise meetodit. Ovulatsiooni ajal on keha basaaltemperatuur tavapärasest veidi kõrgem, kuid hakkab päevade saabumisel uuesti langema. Kui temperatuur langema ei hakka, vaid püsib veidi kõrgemana, viitab see rasedusele. 

Harvem on esimesteks raseduse tunnusteks ka hiljem raseduse ajal levinud sümptomid: kõhukinnisus, kõhupuhitus (mis võib samas kaasneda ka peatselt algavate päevadega), tihe pissimine, tavatud isud, lõhnatundlikkus, peavalu, tujukus, ninakinnisus ja -verejooks.

 

Millised olid Sinu raseduse esimesed tunnused? Millised märgid tekitasid mõtte, et oleks aeg sammud apteegi poole seada?