Kuidas õpetada väikelaps potil käima?

Kuidas õpetada väikelaps potil käima?

09. Aug 2022, 17:04 Emmede Klubi Emmede Klubi

Selleks, et treenida väikelaps mähkmete asemel potti pissima ja kakama, on palju erinevaid meetodeid. Strateegia tuleb valida vastavalt oma lapse iseloomule ja vanusele, aga ka vastavalt sellele, mis sobib Sulle endale.

Näiteks võis Su sõbranna oma üheaastase lapse väga edukalt paari nädalaga potil käima õpetada, võttes tal mähkmed päevapealt lihtsalt ära. Sinu lapse põietunnetus ei pruugi aga samas vanuses sama hästi arenenud olla, ning võib-olla veetis sõbranna nädalaid uriiniga kaetud põranda ja vaipade keskel, kuid sulle see ei meeldiks. Igaühele oma!

Parenting.com tutvustab erinevaid potitreeningu meetodeid ja nõkse, mille seast endale perele sobiva kombineerida saad.


Õige aja ära ootamise meetod

Kui sulle tundub, et laps on selleks valmis - näiteks saab ta aru, mis on ja millal toimub pissimine -, pane vannituppa valmis pisike pott või väike prill-laud. Ära survesta last seda kasutama, vaid oota, kuni ta ise huvi üles näitab, kuid kiida hoolsalt, kui see juhtub.

Sellisel meetodil on tervel perel potitreeninguga kõige vähem tegelemist ja stressi, laps hakkab potil käima justkui iseenesest. Kuid arvesta, et sellisel meetodil hakkab laps tõenäöliselt ka kõigist meetodeist kõige hiljem potil käima.


Planeeritud treeningu meetod

Vali välja mingi kindel aeg, nädal või nädalad, mil plaanid lapsega läbivalt kodune olla või ainult kodu lähedal väljas käia. Selle perioodi jooksul tegelege kodus intensiivselt, ainult või peamiselt potitreeninguga: sellest rääkimisega, selle õppimisega, sellest raamatute lugemise ja piltide vaatamisega, aluspükste valimisega jms.

Laps käib ilma mähkmeteta, väikse särgiga, et nii sina kui ka tema saaksite teadlikuks, millal ta pissib. Tõsta laps potile iga 15 minuti tagant, kindlasti ärgates ja pärast sööki.

Selline meetod ei sobi liikuvale ja vähese rutiiniga perele, lasteaialapsele jms. Samas saab sel meetodil lapse tõenäoliselt kõige lühema koguaja jooksul potil käima - paljud ütlevad, et koguni ühe nädalaga.


Planeeritud sessioonide meetod

Treeni last eelnevalt kirjeldatud meetodil, kuid vaid kindlal ajal paar tundi päevas kodus olles.


Treeningpükste meetod

Hakake mähkmete asemel kasutama kodus olles treeningpükse, millega laps tunneb pükstesse valguvat märga ja saab oma kehafunktsioonidest nii teadlikuks, kuid samas ei lähe kohe märjaks põrand, vaibad, diivanid jms.

Kui laps oskab juba oma keha tunnetada, saad lapsele selgitada, et kui piss tuleb, tuleb sellest teada anda. Nii on omakorda võimalik pissimise aegu potile ajastada. Oluline on lapselt pidevalt küsida, kas ta tahab pissilke.

Eestis müüakse treeningpükse näiteks Hipsiku kaubamärgi all tavalistes toidupoodides mähkmeletis. Paraku on need üsna kallid.


Aluspükste meetod

Osta lapsele ägedaid piltidega aluspükse ja las ta kannab kodus ainult neid. Ilmselt laps teab, et ka emme ja issi kannavad aluspükse ja käivad potil. Laps tunneb end täiskasvanuga sarnaselt ja tahab ka pissida nagu täiskasvanu.

Lisaks õpib ta märgasid pükse tunnetama - mõju sama, mis treeningpükste puhul. Miinus on see, et erinevalt treeningpükstest ei pea aluspüksid vedelikku - parem rulli vaibad kokku..


Auhindamise meetod

Iga kord, kui lapse pissi potti püüad, anna lapsele midagi auhinnaks, näiteks kleepse või väikseid mänguasju, üks tempel käele, üks M&M komm või mida iganes muud.


Kiitmise meetod

Iga kord kui laps potti pissib, kiida teda piiritult, sh ka lauldes.


Eeskuju meetod

Näita lapsele ette, kuidas potti pissitakse. Korda pidevalt, kaasa laps protsessi. Tüdrukutele peavad seda näitama naised, poistele mehed.

Kui laps häda potti teeb, siis uudistage seda kindlasti koos ja tehke hädale vee peale tõmbamisest suur number.

Kõlab veidi rõvedalt, kuid lastel ei ole valehäbi! Nad on inimkehast ja selle funktsioonidest siiralt huvitatud, samuti tahavad nad väga oma vanemaid matkida.

Lõpetuseks arvesta sellega, et uneaegadel kuivaks saamine on omaette ooper, mida õpetatakse teisiti ja mis tuleb hiljem.


(Allikas: parenting.com, Emmede Klubi)

 

Jagame üksteisega nippe: kuidas sai Sinu laps mähkmetest priiks?

Milliseid võtteid või nippe kasutasid? Eriti huvitab just 1,9aastase kuivaks saamine 😛