Mõjuv põhjus, miks raseduse ajal ja kuni lapse kaheaastaseks saamiseni lisatud suhkrust hoiduda

Mõjuv põhjus, miks raseduse ajal ja kuni lapse kaheaastaseks saamiseni lisatud suhkrust hoiduda

14. Nov 17:17 Emmede Klubi Emmede Klubi

Esimese kahe eluaasta toitumisel on mõju inimese tervisele terve eluea jooksul. Oktoobri lõpus teadusajakirjas Science avaldatud teedrajav uuring näitab, et lisatud suhkrust hoidumine esimese kahe eluaasta jooksul vähendab märkimisväärselt tõsiste terviseprobleemide tekkeriske. Üllatav on aga see, kui suur on just ema rasedusaegse suhkrutarbimise mõju.

Beebid saavad vajalikke toitaineid esmalt üsas olles oma emalt, siis juba rinnapiima või piimasegu süües ning edasi tahkest toidust. 

Lapsed, kes tarbisid esimese 1000 elupäeva ehk kahe eluaasta jooksul vähe suhkrud:

  • Said 35% väiksema tõenäosusega hilisemas elus 2. tüüpi diabeedi diagnoosi
  • Said 20% väiksema tõenäosusega hilisemas elus kõrge vererõhu. 

Need varases lapsepõlves vähe suhkrut tarbinud inimesed, kes ikkagi haigestusid elu jooksul diabeeti või kõrgvererõhutõvesse, jäid haigeks aastaid hiljem kui varases lapsepõlves palju suhkrut tarbinud inimesed.

Seega on suhkrutarbimise piiramisel looteeas ja esimese kahe eluaasta jooksul väga oluline roll inimese kaitsmisel nende tõsiste haiguste eest ning tervena elatud aastate pikendamisel. 

Huvitav on teada, et tervelt kolmandiku mõjust annab just üsasisene suhkrutarbimine - ehk siis see, kui palju suhkrut sai laps ema kaudu lootena.

Üldiselt on kõik lapsevanemad kursis, et alla kaheaastased lapsed ei peaks lisatud suhkruga toitusid sööma (maiustused, magusad pirukad, magusalt maitsestatud piimatooted jms toidud, millesse on valmistamise käigus lisatud suhkrut). Alla kaheaastaste laste jaoks piisab toidus loomulikuna esinevast suhkrust - piimasuhkrust piimas endas, puuviljasuhkrust puuviljades jms. 

Samuti on lapseootel emad üldjuhul kursis, et raseduse ajal tuleks liigse kaalutõusu vältimiseks liigsest maiustamisest hoiduda, seda eriti rasedusdiabeedi korral. Üsnagi uus info on aga see, et ema suhkrusöömine mõjutab ka lapse enda tulevast tervist. 

Muidugi ei tähenda see, et lisatud suhkru tarbimist tuleks täielikult vältida - sünnipäevakook või aeg ajalt mõni komm-küpsis on täiesti okei, kuid väikeste laste igapäevane toitmine lisatud suhkrut sisaldavate lastele turundatud toodetega (näiteks kõvasti suhkrut sisaldavad jogurtid jms) on suur probleem.