Kõik beebid hakkavad varem või hiljem lisaks rinnapiimale või piimasegule sööma ka muud toitu. Millal ja millisest toidust alustada?
Alustuseks tasub ära märkida, et lisatoit on igasugune toit või jook, mis ei ole rinnapiim või piimasegu: lisaks püreedele ka mahl, tee jms.
Millal alustada?
- Rinnapiim (või piimasegu) katab lapse vee- ja toitainete vajaduse kuni kuuekuuseks saamiseni. Alates kuuekuuseks saamisest peaks laps piima kõrvale sööma ka lisatoitu.
- Üldiselt ollakse seisukohal, et lisatoiduga harjutamist võiks alustada viiekuusena. Siis jäävad veel mõned nädalad harjutamiseks, enne kui laps lisatoitu päriselt vajama hakkab. Samuti jätab see võimaluse harjutada lihavabade toitudega enne, kui menüüsse lisandub kuuekuuseks saades liha.
- Vaid harvadel juhtudel on vaja anda lisatoitu juba neljakuusele lapsele. Sellise soovituse annab last jälgiv arst.
- Alla neljakuusele lapsele ei tohiks anda mingit lisatoitu - ei püreesid ega ka tummi, mahla, teed või muud.
Millest alustada?
- Parim toit, millest alustada, on köögiviljapüree. Kõige paremini sobivad alustamiseks kõrvitsalised - kõrvits, suvikõrvits. Edasi lillkapsas, porgand, kaalikas, bataat, ka kartul, sibul jne. Sobimatu on peet, kuna sisaldab liiga palju nitraate!
- Viiekuusena võiks beebile tutvustada ka teraviljapüreesid - st püreestatud putru (kaer, tatar, riis, nisu, rukis, oder, hirss, mais). Kui laps saab gluteeni sisaldavaid teravilju enne kuuekuuseks saamist ja samal ajal rinnapiimaga, siis suure tõenäosusega hakkab ta gluteeni hästi taluma ja väheneb risk saada haigus nimega tsöliaakia - gluteenitalumatus.
- Puuvilja- või marjapüreest ei sobi alustada, sest näiteks magusat banaanipüreed juba mekkinud laps ei pruugi lihtsalt hiljem köögiviljapüreed süüa. Kui laps on köögiviljade ja pudruga juba harjunud, võib pakkuda ka puuvilju ja marju - näiteks õunad-pirnid-ploomid, vaarikad-mustikad. Alustada ei sobi maasikatest.
- Beebi toidule ei lisata soola ega suhkrut!
- Kui beebi on esimeste köögiviljadega juba harjunud, siis tuleks hakata püreesse lisama kvaliteetset rasva - võid või toiduõli.
- Kui laps on kuuekuuseks saanud, tuleb hakata püreesse igapäevaselt ka liha lisama: vaheldumisi puhast taist veiseliha, sealiha, kanaliha jne. Alustamiseks ei sobi maks, kala, mereannid ega valmistooted (vorstid-singid). Püreestatud liha lisatakse püreesse esialgu vaid näputäis.
Püree või näputoit?
Klassikaliselt on aastakümneid soovitatud alustada lisatoidu andmist vedelast püreest, mis esialgu võib olla isegi tuttava piimaga segatud. Alles siis, kui purihambad on lõikunud ja laps saab toitu närida, on soovitatud vähehaaval alustada tükilise toidu tutvustamist (alustades toidu püreestamise asemel kahvliga purustamisest).
Püree valmistamine on lihtne - köögiviljad tuleb väheses vees keeta, aurutada või ahjus hautada, seejärel vähese keeduvee või rinnapiima/piimaseguga püreestada. Võib keeta korraga rohkem püreed, külmutada seda jääkuubikutena ja sulatada iga päev vajalik kogus. Ühte ja sama püreed korduvalt soojendada ei sobi, sest nii kaotab see toitaineid.
Tänapäeval on aga populaarne ka näputoit - lapse lusikalt püreega toitmise periood jääb ära, lapsele antakse kohe kätte pehme köögivilja tükid, mida ta proovib ise suhu panna. Näputoitu võib pakkuda lapsele, kes suudab sirgelt istuvas asendis süüa. Näputoitu ei sobi mingil juhul pakkuda nt lamamistoolis poollamavas asendis. Seetõttu ei saa näputoitumisega kunagi alustada näiteks neljakuusena. Et näputoitumine oleks võimalikult ohutu, tuleks enne sellega alustamist kindlasti lugeda näputoitumise teooria ja reeglite kohta lähemalt!
Kui palju?
Eesti Lastearstide Seltsi soovituslikud kogused on:
- 6 kuud: 50-100 grammi päevas (2 korda)
- 7 kuud: 100-150 grammi päevas (2 korda)
- 8 kuud: 200 grammi päevas (2-3 korda)
- 9 kuud: 250 grammi päevas (3 korda)
- 10 kuud: 300 grammi päevas (3 korda)
- 11 kuud: 350-400 grammi päevas (3 korda)
- 12 kuud: 400-500 grammi päevas (3 korda)
Kuidas alustada?
- Lisatoitu tutvustatakse lapsele üks toiduaine haaval. Kui laps on juba mitu päeva ühte toiduainet saanud ja see on mõjunud hästi, võib lisada menüüsse järgmise.
- Uut toiduainet on parem pakkuda ennelõunasel ajal, kuna siis on veel terve päev aega lapse reaktsiooni jälgida: kas toit tekitab lapsele kõhuhädasid või allergianähte.
- Uut toiduainet pakutakse esimesel korral vaid pool teelusikatäit, edasi iga korraga veidi enam.
- Lisatoitu pakutakse enne mitte pärast piima andmist.
- Lisatoitu pakutakse lusikalt, näpuvahelt, tassist, aga mitte lutipudelist.
- Ära heitu sellest, kui lapsele lisatoit esialgu justkui ei meeldi. Proovige vähehaaval aina edasi. Mõnda toiduainet tuleb lastele pakkuda kümneid kordi, enne kui laps seda sööma hakkab.
Millal ja millest alustasite teie lisatoiduga?