Maasikaid tutvusta väikelapsele vähehaaval

Maasikaid tutvusta väikelapsele vähehaaval

11. Jun 2018, 10:14 Emmede Klubi Emmede Klubi

Tegeluskeskuses Mõmmila treeneri ning toitumisspetsialistina töötav Liina Davõdova nõustab igapäevaselt beebide ja väikelaste emasid laste toitmise alal. Emmede Klubi palus Liinal jagada mõningaid olulisi küsimusi, mida Eesti emad tema käest küsinud on, ning muidugi neile ka vastused anda.

Küsimus: "Suvi on tulekul. Üks meie pere lemmikosi suvest on maasikahooaeg! Olen kuulnud kahetist infot: et lapsed armastavad maasikaid, aga ka et maasikad on  allergeenid mida ei tohiks lastele pakkuda. Kas, millisest vanusest ja kui palju tohib siis lapsele maasikaid anda?"

Vastus: "Maasikaid ei soovitata tõesti anda lapsele esimesel eluaastal nende allergeensuse tõttu. Kui laps on vanem kui aasta ja on juba edukalt lisatoiduga algust teinud, võib hakata katsetama ka maasikatega.

Tegemaks kindlaks, et lapsel ei ole marja vastu allergiat, tuleb seda esmakordselt pakkuda sellisel päeval, mil kogu muu saadav toit on lapsele juba tuttav ja läbiproovitud. Siis on teada, et kui lapsel avaldub pärast söömist või järgnevatel päevadel mingi reaktsioon, on põhjustajaks ilmselt uustulnuk menüüs. Kindlasti tuleb alustada võimalikult väikesest kogusest. Kui mingit reaktsiooni ei järgne, võib pakkuda juba veidi suuremat kogust.

Liigne maasikasöömine võib aga allergilist reaktsiooni tekitada ka neil lastel, kel väikse koguse peale sümptomeid ei teki, sest kõik väikelapsed on tugevate allergeenide suhtes tundlikud. Seega tuleb söödavaid koguseid mõistliku pilguga jälgida kõigi väikelaste puhul.

Lisaks oleks muidugi soovitatav anda lapsele kodumaist marja – eriti hea, kui võtta on oma aia maasikaid.

Maasikaallergia avaldub enamasti kerge lööbe või sügelusena. Raskematel ja harvaesinevatel juhtudel võib tekkida ka lämbumisoht kõriturse tõttu."

 

Kas Sinu lapsel tekib suurest maasikasöömisest allergiline reaktsioon? Kui jah, siis milline kogus on tema jaoks "ohutu"?

Meil on ka nii 😀 Ainult selle peale pole tulnud, et turult "inetumaid" marju valida! Järgmine kord vaatan järgi..