Rasedusaegse iivelduse leevendamine

Rasedusaegse iivelduse leevendamine

08. Feb 2023, 16:05 Emmede Klubi Emmede Klubi

Iiveldus on üks levinumaid probleeme, mis rasedaid naisi vaevab. Lapseootuse esimesel kolmel kuul kogeb iiveldust tervelt kolm neljandikku kõigist naistest. Rasedusaegne iiveldamine on märk sellest, et su keha kohaneb rasedusega. 

Millisel põhjusel iiveldus täpselt tekib, ei ole suudetud veel välja selgitada, kuid teadlased on leidnud, et iiveldus annab märku edukalt kulgevast rasedusest. Sellegipoolest tunnevad paljud naised just iivelduse tõttu, et ei tahagi enam rasedad olla. Võid mõelda: miks ma pidin üldse last tahtma? Kas loobumiseks on juba hilja? Kuidas ma selle üle elan? Kuidas teised sellega hakkama saavad? Miks mina hakkama ei saa? Ka sellised tunded on normaalsed.

Mõnikord tähendab iiveldus pelgalt seda, et teatud toiduainete lõhna tundmine paneb kõhus keerama. Teinekord peab naine aga töölt haiguslehe võtma, sest ei suuda iivelduse tõttu nädalaid voodist tõusta, või peab oksendamise tõttu koguni haiglas tilguti all olema. Naiste organism reageerib rasedusele erinevalt! Enamasti lõpeb iiveldus koos esimese trimestriga. Mõned naised kannatavad selle all ka teisel trimestril või koguni terve raseduse vältel.

Toome välja parimad viisid, kuidas iiveldust veidikenegi leevendada:

 • Söö seda, mida saad. Plaanisid raseduse ajal eriti tervislikult toituda, aga ainus toituaine, mis ei lõpeta tualetipotis, on nüüd jäätis? Söö jäätist ja ära tunne end süüdi. Peaasi, et midagi sööksid. Kõige raskem iivelduse periood ei kesta nii kaua, et tavapärasest pisut ebatervislikum toitumine sinu tervist mõjutada jõuaks. Laps saab vajalikud toitained kätte niikuinii - tema võtab need sinu keha varudest esimesena, enne sind.
   
 • Söö enne voodist tõustmist. Alusta päeva mõne kuiviku või küpsisega - pane need voodi kõrvale ja söö juba enne püsti tõusmist. 
   
 • Söö väga tihti, aga vähe. Kui kõht ei ole kunagi päris tühi ega täis, võib iiveldus vähem tunda anda. Seega kui tarvis, näksi terve päeva vältel. 
   
 • Söö vähem rasvast toitu. Rasvane ärritab seedimist. 
   
 • Abi võib olla ka jääkuubikute või sügavkülmutatud marjade lutsutamisest.
   
 • Joo palju. Esiteks võib vedeliku tarbimine vähendada iiveldust, teiseks on tähis tagasi teenida oksendades kaotatud vedelik, et vältida rasedale ohtlikku dehüdratsiooni. 
   
 • Ingver leevendab iiveldust. Võid seda lisada piparmünditeesse, mis samuti kaasa aitab, või osta apteegist ingveritablette. 
   
 • Mõnda naist aitab sidrunivesi, mõnda aga väikeste lonksudega Coca Cola joomine (jällegi - kui see sind aitab, siis ära muretse koola ebatervislikkuse pärast, sest iivelduse periood ei kesta kaua).
   
 • Rasedatele mõeldud multivitamiinid aitavad mõnikord ka iivelduse vastu, sest iivelduse põhjus võib osati olla mõne või mõnede ainete puudus. On leitud, et B6 vitamiin aitab iiveldust vähendada. Seda võib tarbida kuni 200 mg päevas. Samas on ka neid naisi, kellel multivitamiinid iiveldust nimelt suurendavad!
   
 • Puhka! Kui sul on väga halb, siis võta töölt haigusleht. Rasedatele kompenseeritakse see alates teisest päevast ja 70 protsendi ulatuses sinu tavapärasest palgast.
   
 • Mõnda naist aitavad alternatiivmeditsiini lahendused - akupressuur või nõelravi. Akupressuuri iiveldust leevendavad punktid asuvad randme siseküljel, umbes kaks sõrmelaiust käelabast. Räägitakse, et nendele punktidele surve avaldamine vähendab iiveldust - seda on lihtne ja ohutu kodus järele proovida. Eestiski müüakse mõningates apteekides spetsiaalseid iivelduse vastaseid randmepaelu (Sea Band), mis survestavad neid punkte.

Kui iiveldusega kaasneb pidev oksendamine, mis ei lase sul süüa ega juua, võid vajada haiglaravi. Haiglas antakse sulle cerucali nimelist retseptiravimit, mida manustatakse leebema juhtumi korral tablettidena või raskemal juhul tilguti kaudu. Cerucal peatab oksendamise ja vähendab loodetavasti iiveldust. 

Ära kaota lootust! Varsti on see möödas.

 

Kas Sinul iiveldas raseduse ajal? Millisel perioodil? Millest leidsid leevendust?