Kuidas ennetada ja ravida rasedusaegset kõhukinnisust?

Kuidas ennetada ja ravida rasedusaegset kõhukinnisust?

07. May 21:23 Emmede Klubi Emmede Klubi

Väga paljusid rasedaid naisi kimbutab kõhukinnisus. Põhjuseks on loomulikult rasedushormoonid, hiljem aga lisaks ka seedeelundkonnale suruvad emakas ja laps. Kõhukinnisuse tagajärjel võivad rasedal naisel hõlpsasti valusad hemorroidid tekkida. Ning ole hoiatatud, et rasedana on kõhukinnisus veelgi ebameeldivam tunne kui muidu! 

Kõhukinnisust on kergem ennetada, kui hiljem kannatada ja ravida. Kui tunned, et sooled ei käi enam endise vilkusega läbi:

  • Söö palju kiudaineid - juurvilju, puuvilju ja täisteratooteid. Just kiudained edendavad seedimisprotsessi.
  • Loobu rafineeritud toodetest - valgest jahust saiad-koogid, pasta ja valge riis panevad kõhu kinni.
  • Kuivatatud puuviljad, eriti kuivatatud ploomid aitavad kõhu korras hoida. Ka Eesti poodides on müügil kuivatatud ploomide mahla - klaas päevas peaks soolestiku töökorras hoidma.
  • Sama töö teeb ära ka kiivi, kuid maksimaalse mõju avaldumiseks tuleks seda süüa koos koorega. Kaks kiivit päevas on piisav. Ka teisi pehme koorega puuvilju söö koos koorega, kuid ainult pärast hoolikat pesemist.
  • Liigu iga päev. Treeningust on kõhukinnisuse ennetamisel ja ravimisel väga palju abi. Kui sa ei saa käia rasedale naisele sobilikus trennis, siis käi jalutamas.
  • Joo palju. Umbes kaheksa klaasi vett päevas. Raseduse ajal vajab naise keha rohkem vedelikku, sest osa läheb lapse tarbeks! Võid veeklaasi lisada ka veidi sidrunit või õunaäädikat - needki aitavad soolestiku tööle kaasa.
  • Tarbi probiootikume, sest need parandavad seedimist. Probiootikumid aitavad hästi nii kõhulahtisuse ja -kinnisuse kui ka kõhupuhituse korral, kuid neid tuleb enne mõju avaldumist mõnest päevast mõne nädalani tarvitada. Lisaks tugevdavad probiootikumid immuunsust ning nende tarbimine raseduse ajal on kasuks lapse tervisele hilisemas elus.
  • Ürita vältida olukordi, kus sa ei saa mugavalt tualetti kasutada. Häda kinni hoidmine teeb probleemi hullemaks!
  • Kui oled väga hädas, siis kasuta lahtisteid, kuid jälgi hoolsalt, millised ravimid on rasedale lubatud ja millised keelatud. See on kirjas iga ravimi pakendi infolehel. Täiesti ohutu on kasutada Microlaxi, kuid pärast vaevast lahti saamist püüa probleemi naasemist ikkagi toitumisega ennetada - kui kasutad lahtisteid tihti, jääbki enda seedimine laisaks.

 

Mis aitas Sind raseduse ajal kõhukinnisuse korral?