Millised sünnituseelsed sümptomid on normaalsed, millised mitte?

Millised sünnituseelsed sümptomid on normaalsed, millised mitte?

18. May 2023, 20:04 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kolmanda trimestri lõpus, tita ilmaletuleku eel hakkab ema keha intensiivselt sünnituseks valmistuma - vajalikke hormoone tootma. See võib tekitada tervet rida erinevaid aistinguid, mis on küll ebamugavad, kuid siiski normaalsed ja ohutud. Mõned sümptomid viitavad aga siiski viivitamatule arstiabivajadusele.

Ämmaemanda Maret Voitese sõnul on levind sünnituseelsed tundemärgid näiteks emaka kokkutõmbed ehk nö libatuhud, kõhulahtisus, iiveldus, öine higistamine ja kuumahood, seljavalu, häbemekondi valu, varsemast veelgi suurem surve põiele, ebamugav torkiv tunne tupes, suurenenud tupevoolus, limakorgi eemaldumine, kerge verine määrimine, suurenenud energiavoog jne. Selliste sümptomite esinemisel pole tarvis muretseda.

Sümptomid, mille puhul tuleb pöörduda sünnitusmaja vastuvõttu, on Voitese sõnul tugev peavalu või tugev survetunne peas, nägemishäired, kohinad kõrvus, äkki tekkinud tursed kätele-jalgadele-näole, kõrge vererõhk (kui on võimalik mõõta), kui pissi ei tule, laps liigutab väga harva, tupest tuleb pidevalt sortsudena vesist voolust või kui tupest tuleb palju verd (sel puhul tuleb kutsuda kiirabi).


Kuidas Sina end raseduse lõpujärgus tundsid?