5 põhjust, miks lugeda lapsele ette juba beebieas

5 põhjust, miks lugeda lapsele ette juba beebieas

20. Jan 2022, 17:03 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kas Sina loed oma beebile või väikelapsele raamatuid? Kui ootad veel, et laps veidi kasvaks, siis siit leiad viis mõjuvat põhjust, miks lapsele tuleks lugeda juba siis, kui ta veel ise rääkida või jutust täpselt aru saada ei oska. 

Lugemine avardab sõnavara

Laps õpib kõnest aru saama enne kui kõnelema ning ta õpib kõnelema läbi selle, kui temaga kõneldakse. Seetõttu ei kõlba kuskile iganenud arusaam, et lapsega tasub juttu rääkima hakata alles siis, kui ta on rääkima õppinud. Mida varem ja rohkem oma lapsega räägid, seda paremini areneb ka tema enda sõnavara ja kõneoskus!

Raamatutes kasutatakse laia sõnavara ja sellist kõnepruuki, mis rikastab lapse sõnavara enam kui igapäevavestlus või multikatest kostev jutt. Lapsed, kellele loetakse ja kes loevad, on ka ise rikkalikuma sõnavaraga (ja täiskasvanud samuti - kehtib igas eas)!

Koos lugemine toetab kiindumussuhet

Vähe on tegevusi, mis toovad vanema ja lapse tähelepanu nii jäägitult ühisele objektile, nagu koos raamatute vaatamine. See ühine aeg loob lähedust! Vaadake koos beebiraamatuid, tutvuge piltidega, arutage nähtava üle, nimetage sõnu jne. 

Lugemine rahustab beebit

Beebisid rahustab oma vanemate hääl. Lugedes on meie hääl beebi jaoks justkui meditatiivne – see rahustab tema närvisüsteemi. Nii aitab lugemine lapsel uinuda, ja seda juba beebieas! Kuna beebi rahustamiseks on oluline rahuliku häälega lugemine iseenesest ning päris pisike beebi ei saa veel raamatu sisust aru, siis võid beebile lugeda mis iganes raamatut, mis sul endal parasjagu pooleli on. See ei pea üldse olema lasteraamat.

Lugemine arendab ka motoorikat

Mida rohkem vanem ise loeb, lapsele loeb ja koos lapsega raamatuid uudistab, seda suurem on ka lapse enda huvi raamatute vastu. Beebiraamatutega toimetamine, nt lehekülgi keerama õppimine, erineva tekstuuri ja detailide katsumine toetab aga väga hästi ka motoorsete oskuste arengut.

Lugemine kasvatab usaldust

Lapsele lugedes kasvab vanema autoriteet lapse silmis ja lapse usaldus vanema suhtes, sest läbi raamatute tutvustab vanem lapsele maailma, mida laps ise veel ei tunne. Raamatute lugemine veidi vanemas eas annab hea võimaluse maailma asju selgitada – tegelaste käitumist ja selle võimalikke tagamaid, sobivaid reageerimisviise, hea ja halva eristamist, aga ka fantaasia sütitamist lapses. 

 

Kas Sina loed lapsele?