Kas mul on ikka piisavalt piima? Kõik, mida peaksid teadma rinnapiima pumpamisest

Kas mul on ikka piisavalt piima? Kõik, mida peaksid teadma rinnapiima pumpamisest

27. Aug 17:50 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kui laps saab rinnapiima imetades, siis ei ole emal vaja piima koguse pärast väga palju muretseda, sest toites last alati tema soovil, reguleerib keha ise piimakoguse täpselt parajaks. Kui aga lisaks imetamisele või selle asemel on soov või vajadus pakkuda beebile väljapumbatud rinnapiima, siis on mure piima koguse pärast kergem tekkima.

Jagame põhitõdesid, millest on kasu igale rinnapiima pumpavale emale:

  • Mitte ükski rinnapump ei saa piima rinnast kätte sama efektiivselt nagu beebi. Seega ei hoia pumpamine piimatootlust sama heal tasemel nagu imetamine. Seega mida rohkem väljapumbatud piima beebile pakkuda, seda rohkem tuleb piimakoguse säilitamise nimel vaeva näha. 
  • Rinnast pumbates kättesaadav kogus ei ole kunagi indikaatoriks sellest, kui palju piima rindades on või kui palju beebi imetades kätte saab. 
  • Tüüpiliselt on imetav ema võimeline pumpama välja ühe pumpamiskorraga kahe rinna peale kokku 15–60 grammi piima. Tihti arvavad emad, et ühe pumpamiskorraga peaks kätte saama paarsada grammi piima, kuid see ei ole lihtsalt tõsi: isegi 100–120 grammi on väga tugev saak.  
  • Optimaalne on pumbata mõlemast rinnast 15 minutit. Kui piimavool on lõppenud, pumpa veel paar minutit edasi.
  • Pole sugugi ebatavaline, et ühe toitmiskorra jaoks piisava piimakoguse saamiseks on vaja pumbata kaks või isegi kolm korda
  • Kui ema püüab täiskohaga imetamise kõrvalt tuleviku tarbeks külmkappi rinnapiimaga täita, siis on kogu pumbatav piim n-ö lisa, ning seda ei peagi palju olema ega saagi palju olla.
  • Beebile vajalikust kogusest enam piima on rindades esimeste nädalate või kuude jooksul. Pärast seda hakkab toimuma iseregulatsioon. Seega on enam kui normaalne, et alguses tuleb pumbates palju piima ja pärast seda järsku vähem. See ei tähenda, et piim hakkab otsa saama, vaid et piimakogus on normaliseerunud. 
  • Mõnel päeval võib piima pumbates rohkem, teisel päeval vähem tulla. 
  • Pumpamist võib takistada ka näiteks liiga vana pump, mille elektroonika ei tööta enam piisaval võimsusel või mõni varuosa tahab vahetamist. Loe ka pumba kasutusjuhendit, sest mõnikord on kasuks pumba teatud osi läbi keeta. Pumbad, mis võimaldavad kahest rinnast üheaegselt pumbata, on efektiivsemad ning annavad kokkuvõttes rohkem piima. Rinnapumba kvaliteet mängib samuti tulemuse juures päris suurt rolli. Mõne ema jaoks sobib nimelt ainult manuaalne pump. Mõnele emale sobib paremini pehme vaakumots, teisele mitte. Rolli mängib ka see, kas pumba rinnale kinnituv osa on rinna jaoks õiges suuruses. 
  • Loomulik piimakoguse vähenemine ootab ees siis, kui imetamine väheneb, näiteks kui beebi hakkab saama lisatoitu. Sulle võib tunduda, et beebi sööb ikka sama palju, sest ta sööb sama arvu kordi kui varem, kuid ta võib olla hakanud vähem piima korraga jooma. Tarbimise vähenemine vähendab tootmist ning ka pumpamisel kättesaadavat kogust. 
  • Rinnapiima tootlust vähendab ka menstruaaltsükli taastumine, hormonaalsete rasestumisvastaste vahendite kasutusele võtmine, uus rasedus, dieedi pidamine, vähene joomine, vähene puhkamine ja magamine, suur stress ning haigused. 
  • Imeta last tihedamini. Siis tuleb ka imetamise vahel pumpamisel piima enam. Ning muidugi pumpa tihedamini. Isegi ühe viieminutilise pumpamissessiooni lisamine tavapärasesse graafikusse on abiks. Kui beebi ühest rinnast sööb, võid teist pumbata. Võid teha sessioone, kus iga poole tunni tagant imetad või pumpad. Abi on ka paaripäevasest rindade „laadimisest“, mille jooksul nii imetad kui ka pumpad väga tihti. 

(Allikas: kellymom.com)

 

Kui palju Sina tavaliselt pumbates rinnast piima saad? Kas ühe toitmiskorra jaoks piisab ühest pumpamisest või tuleb pumbata kaks-kolm korda?