Toidud, mis beebi menüüsse ei sobi

Toidud, mis beebi menüüsse ei sobi

25. Apr 17:35 Emmede Klubi Emmede Klubi

Alla aastase lapse menüü peab olema mitmekülgne, kuid samal ajal on terve nimekiri toite või aineid, mida see sisaldada ei tohiks. Et värskel lapsevanemal oleks kergem selles maailmas orienteeruda, kogusime nimekirja beebile keelatud ja ettevaatlikkust nõudvatest toiduainetest ühte artiklisse kokku.

 • Alla üheaastase lapse söögi sisse ei sobi lisada soola, sest see koormab neerusid, võib põhjustada organismis veepuudust, hilisemas eas ka kõrget vererõhku ja luua ebatervisliku toitumisharjumise terveks eluks. Ettevaatlik tuleb olla ka soolaste valmistoodete pakkumisel, näiteks võib mõni juust või vorst päris palju soola sisaldada. Loe lisatud soola sobimatusest beebile pikemalt Emmede Klubi artiklist.
   
 • Peet, redis, Hiina kapsas, spinat ja kõiksugused muud lehtsalatilised sisaldavad alla kuuekuuse lapse jaoks liiga palju nitraate. Ettevaatlik võiks nende toitude pakkumisel olla kuni esimese eluaasta lõpuni (paku vaid väikeseid koguseid). Nitraadid muutuvad inimese organismis nitrititeks, mis võivad verest raua endaga sidumise tõttu häirida organismi hapnikuvarustust. Kuna beebi on pisike, juhtub see temaga palju väiksema nitraadikoguse puhul kui täiskasvanuga. Loe nitraatidest lapse toidulaual pikemalt meie artiklist
   
 • Mesi võib sisaldada rasket haigust botulismi tekitavat bakterit, mida suurema lapse ja täiskasvanu seedesüsteem suudavad, aga imiku seedesüsteem ei suuda veel lõhustada. Loe lähemalt siit
   
 • Lisaaineid sisaldavad toidud pole teab mis head täiskasvanulegi, kummatigi siis titale. Kui valmistad beebi toidu ise või pakud talle poes müüdavaid spetsiaalseid beebitoite, siis saad olla kindel, et söök ei sisalda maitsetugevdajad, lõhna- ja värvained, säilitusained jms.
   
 • Enne purihammaste lõikumist ei sobi anda lapsele toidutükke, mida ta ei saa igemetega purustada, kuid mis võivad kurkutõmbamise korral sulgeda hingamisteed. Mingil juhul ei sobi beebile kätte anda näiteks terveid viinamarju või kirsstoimateid.
   
 • Beebile ei sobi tee, mis sisaldab kofeiini (nt roheline tee, must tee). 

Väikeses koguses ohutud, kuid alla aastasesele lapsele pakkumisel siiski ettevaatlikkust nõudvad toidud on:

 • Rõõsk piim on beebile raske seedida ja võib tekitada kõhuvalu, lisaks allergeen. Seepärast pakutakse lehmapiima enamasti alles teisel eluaastal. 
 • Praetud toit seedub raskelt ega sobi seetõttu beebi söögilauale.
 • Šokolaad (kakao), pähklid ja seemned, munavalge on tugevad allergeenid, mistõttu pole tarvis neid beebile pakkuda. Kui proovida, siis vähehaaval. Ettevaatlik tuleb olla kõigi üldtuntud allergeenide esmakordselt pakkumisel - maasikad, tsitruselised jms. 
 • Lisatud suhkruga tasub ettevaatlik olla. Suhkur tekitab sõltuvust ja halbu terviseharjumusi ning on hammastele ja kehakaalule kahjulik. Näiteks sisaldavad lisatud suhkrut mahlajoogid ja mehud, maitsestatud poejogurtid ja kohupiimad. Kui beebi vahel harva mõnda sellist toodet saab, ei juhtu midagi halba, kuid tita igapäevasse menüüsse need toidud ei sobi. 
 • Maks sisaldab beebile liigselt A-vitamiini ja raskemetalle.
 • Seened on rasked seedida, metsaseened sisaldavad ka raskemetalle.
 • Rabarberis sisalduv oblikhape võib suures koguses tarbimisel vähendada vere kaltsiumisisaldust.
 • Kaunviljad on teistest köögiviljadest raskemad seedida. Herned, läätsed ja oad küll beebi pürees teretulnud, kuid esialgu üsna väikeses koguses.

 

Tervislikku toitumist!