Austraalias diagnoositi esimene inimese H5N1 linnugripi juhtum, haigestujaks on 2,5-aastane tüdruk. Arvatakse, et tüdruk haigestus Indias reisides ja loomadega tihedalt kokku puutudes. Ta vajas intensiivravi, kuid paranes. Soome on aga juba alustanud vaktsineerimist.
Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) teatas 7. juunil, et 22. mail kinnitati laboratoorselt Austraalia esimene H5N1 juhtum inimpatsiendil.
Veeburuaris reisis tüdruk koos perega Indias. Reisi ajal jäi ta haigeks, sümptomiteks palavik, oksendamine ja köha. Kohalik arst määras raviks paratsetamooli. Tema tervis siiski halvenes ja ta viidi märtsi alguses, otse pärast reisilt naasmist, Austraalias haiglasse.
Tüdruk viibis haiglaravil kaks ja pool nädalat, kuid nüüdseks on tema tervis hea.
Perele teadaolevalt ei puutunud tüdruk Indias olles kokku haigete inimeste või loomadega, kuid kuna linnugripi levik loomadelt inimestele on niivõrd haruldane, siis usuvad eksperdid, et tegemist võis siiski olla lähedase kokkupuutega loomadega.
Peamiselt kodulindudel leviv H5N1 on väga patogeenne linnugripi alamtüüp, mis levib praegu ulatuslikult USA piimafarmides, kus on nakatunud veised, farmikassid ja ka mõned töötajad. Varasemalt on aga see viirustüvi põhjustanud inimeste nakatumist vaid harva Kagu-Aasias.
Nakatumine inimestele toimub peamiselt vaid juhul, kui inimene on tihedas kontaktis nakatunud lindude - nende väljaheidete, sulgede või toore linnuliha/munadega.
Üldine risk inimestele on WHO sõnul on siiski madal, sest viirus ei ole senini näidanud üles erilist inimestele liikumise võimet. Ometi on kõik inimeste linnugripi nakatumise juhtumid alati tervishoiuasutuste huvi all, sest on oluline jälgida viiruse võimalikke mutatsioone - lihtsalt öeldes, seegi viirus võib muteeruda parema inimestele leviku võimega viiruseks.
Seega on ka vaktsiinide välja töötamine juba alanud. Näiteks Soome on juba alustanud uue linnugripi vastase vaktsiini pakkumist lindudega töötavatele inimestele.
Linnugripi sümptomid inimestel on sarnased teiste gripiviiruste omadele - palavik, köha, kurguvalu, lihasvalu, mõnel juhul raskem hingamispuudulikkus ja kopsupõletik. Haigestumise ennetamiseks on oluline järgida hügieenireegleid, vältida kokkupuudet nakatunud lindudega ning tarbida lindudest saadud tooteid ainult korralikult kuumtöödelduna.