Millal on õige aeg eemaldada turvahällist vastsündinu sisu?

Millal on õige aeg eemaldada turvahällist vastsündinu sisu?

18. Aug 2017, 13:46 Emmede Klubi Emmede Klubi

Oma esimese eluaasta sõidab laps tavaliselt autos turvahällis. Selle aasta jooksul beebi kaal kolmekordistub - üheseks saades on ta kolm korda suurem, kui sündides. Seepärast on turvahälliga tavapäraselt kaasas ka vastsündinu sisu, mille järk-järgult eemaldamine võimaldab turvavarustusel koos titaga kasvada. 

Vahel on eemaldatav terve vastsündinu sisu korraga, teinekord saab esmalt eemaldada pepupadja ja hiljem peatoe. Millise beebi vanuse, kaalu või pikkuse korral on siis aga õige aeg sisud hällist eemaldada?

Arvukad teemad nii Eesti- kui ka võõrkeelsetes perefoorumites näitavad, et tihtilugu tulevad lapsevanemad sellele küsimusele vastust otsima internetist. MTÜ Laps Turvaliselt Autos nõustaja Anne-Mari Orgla toonitab, et turvahällid, beebisisud ja laste kehaehitus on erinevad, mistõttu teiste emade soovitused ei pruugi täppi minna.

Esmane koht vastuste otsimiseks on hoopis oma turvahälli kasutusjuhend. Mõne turvahälli puhul eemaldatakse sisu või selle osad teatud pikkuse, teinekord teatud kaalu, vahel aga hoopis rihmaavade asukoha järgi, selgitab Orgla. Näiteks Maxi-Cosi soovitab Cabriofixi hällis eemaldada pepupadja keskmise suurusega nelja-viie kuuse beebi alt, peatuge võib soovi korral edasi kasutada. Kui turvahäll on ostetud kasutatuna või selle kasutusjuhend ei ole muul põhjusel alles, leiab konkreetse mudeli kasutusjuhendi siiski pea alati internetist. 

Laps Turvaliselt Autos jagab meiega mõningaid rusikareeglid, mida lapsevnem saab otsuse tegemisel arvesse võtta:

  • Lapse ümber ei tohiks palju tühja ruumi jääda. Muidu rapub laps avariiolukorras liialt.
     
  • Lapse ümber ei tohiks jääda ka liiga vähe ruumi. Kui lapsel on peatoe vahel nii kitsas, et see survestab tema õlgu kokku kössi, ettepoole längu või pead ette rinnale, on sisu talle väikseks jäänud. "Hästi oluline on, et beebi pea ei vajuks ette, lõug kaelale - siis ei saa ta hästi hingata," selgitab Orgla. 

  • Laps peab olema suuteline oma kehaasendit hoidma. Beebisisu on mõeldud toetama beebit, kes end ise asendis hoida ei suuda. Beebid õpivad oma pead ja keha hoidma erinevatel aegadel, erineva kaalu või pikkuse juures. Seega on ka beebisisu eemaldamiseks sobilik aeg erinev. Samas on normaalne, et autos magaval inimesel - ka lapsel - vajub pea tukkudes pisut küljele. Kui aga beebi pole ärkvel olles võimeline oma pead keskjoonel hoidma, on beebisisu eemaldamiseks vara. 

  • Rihmad peavad jooksma õigel kõrgusel, mis on märgitud turvavarustuse kasutusjuhendis. Seljaga sõidusuunas turvavarustuses, sh turvahällides peavad rihmad tulema õlgade kõrguselt või õige pisut õlgadest madalamalt, kuid mitte mingil juhul lapse õlgadest kõrgemalt. 

  • Lapse rangluu ja rihma vahele peab jääma maksimaalselt ühe sõrme paksune vahe. Kui laps on vastsündinu sisu jaoks liiga suur, ei saa rihmasid enam korralikult pingule tõmmata. Kui laps on sisuta sõitmiseks liiga väike, siis sama lugu. 

  • Muud tooted, nt talverõivad, soojakotid või tekid ei asenda vastsündinu sisu. Kui beebi on veel nii väike, et peaks oma suuruse või oskuste poolest sõitma beebisisus, tuleb beebisisu igal juhul kasutada - ka soojakotiga. Kuidas täpselt, on jällegi kirjas toodete kasutusjuhendeis. Paksud talvekombinesoonid ei sobi turvahälli ühelgi juhul, sest vähendavad oluliselt sõidu turvalisust.

Igal juhul tuleks silmas pidada oma lapse eripärasid. Näiteks võib laps vanuse ja pikkuse poolest veel vastsündinu sisuga sõitma sobida, kuid kuna lapsel on laiad õlad ja pisut suurem kaal, surub peatugi tema õlgu längu. Siis tuleks olukorrale talupojamõistusega läheneda ja sisu siiski eemaldada.

 

Millises turvahällis sõitis Sinu laps ning millal eemaldasite vastsündinu sisu?


20170814124141-43793.jpg