Maanteeameti video õpetab turvaseadmeid autosse ja last seadmesse kinnitama

Maanteeameti video õpetab turvaseadmeid autosse ja last seadmesse kinnitama

16. Jan 2019, 17:51 Emmede Klubi Emmede Klubi

Autos ei tohiks sõidu ajal kinnitamata olla ei tühi turvatool, inimesed, poekott ega veepudelgi. Lapse sõidutamiseks on mõistlik valida kõige ohutum koht autos ning last kinnitades tuleb järgida teatud reegleid. Maanteeameti uus video õpetab:

Lahtised esemed autosse ei sobi

Sageli võetakse laps turvaseadmest välja ja jäetakse turvaseade lahtisena autoistmele. Turvaseadmest saab autosalongis lahtine ese, mis ohustab avariis kõiki sõidukis viibijaid. Turvaseade peab olema sõidukisse kinnitatud ka siis, kui parajasti last ei sõidutada.

Samamoodi ohtlik on autos ka turvavööga kinnitamata sõitja, lahtine poekott, koduloom, veepudel. Juba väikese kokkupõrke korral lendavad lahtised esemed suure jõuga salongis edasi. Seetõttu on targem lapsele pikale autosõidule mängimiseks kaasa võtta vaid üksikud pehmemad, ümaramate nurkadega mänguasjad.

Millisel autoistmel last sõidutada?

Imikuid ja väikelapsi ei ole turvaline sõidutada esiistmel, sest avariis võib midagi esiklaasist sisse lennata ja lapse elu ohtu seada. Maanteeamet soovitab sõidutada last esiistmel vaid juhul, kui see on hädavajalik. Kui see tõesti on vajalik, siis tuleb selg sõidusuunas toolide puhul kindlasti välja lülitada turvapadi. Paraku ei taga see täielikult ohutust - sõiduki elektririkke korral võib turvapadi alati avaneda. Turvapadja avanemine selg sõidusuunas istuva lapse kohal võib aga põhjustada surmavaid vigastusi. Näoga sõidusuunas esiistmel sõitva lapse jaoks ei ole vaja turvapatja välja lülitada, kuid esiiste tuleb sõidu ajaks liigutada maksimaalselt taha.,

Kõige ohutum on sõidutada last tagaistmel keskmisel istmekohal, sest see jääb võimalikult kaugele igast küljest tulevast kokkupõrkest ning laupkokkupõrke korral väheneb ka risk eespingi seljatoest saadavateks vigastusteks.

Kõigis autodes pole aga taga keskel isofix kinnitusi. Siis tuleb eelistada tagumist äärmist kohta.

Kuidas laps turvaseadmesse kinnitada?

  • Turvaseadme, rihmade, löögipadja ja tugijala korrektse paigaldamisviisi kohta on turvavarustuse peal alati piltõpetus, mida tuleb järgida. Selg sõidusuunas kinnitusviisi tähistatakse seejuures alati sinise, näoga sõidusuunas kinnitusviisi punase värviga.
  • Turvarihmad ei tohi olla keerdus ega lõdvalt.
  • Turvarihmad tihedalt vastu lapse keha - lapse keha ja turvarihma vahele ei tohi jääda üle ühe sõrme jagu vaba ruumi. Sellest lõdvemalt kinnitatud rihmade vahelt võib laps avarii korral vallanduva suure jõu tõttu välja lennata.
  • Laps tuleb turvaseadmesse kinnitada ilma paksude talveriieteta, sest turvarihmad või löögipadi jääksid paksu vahekihi tõttu lapse kehast liialt eemale. See vähendab märgatavalt turvalisust. Vajadusel kata laps pärast turvarihmade kinnitamist jope või sooja tekiga. Kui ülerõivaid pole tõesti võimalik ära võtta, tuleb need eest lahti teha.
  • Turvavarustus vastab lapse kasvule - pea on peatugede vahel, aga peatoed ei ole päris õlgade vastus.
  • Turvarihmad ei ole liiga madalal õlgade taga ega ka õlgadest oluliselt kõrgemal, vaid lapse kasvule vastavalt õigel maal.

Isofix süsteem võetigi kasutusele seetõttu, et turvaseadmete turvavööga autosse kinnitamisel tehti palju vigu.

 

Millistel autoistmetel sõidavad Sinu lapsed?