7 nõuannet, kuidas lasteaiahommikud kergemaks muuta

7 nõuannet, kuidas lasteaiahommikud kergemaks muuta

09. Aug 2019, 10:49 Emmede Klubi Emmede Klubi

Lasteaiahommikud on keerukad, sest just siis kipuvad lapsed unustama ära riidesse panemise oskuse, keelduma hambapesust ja avastama, et puder ei maitse. Siin on seitse Montessori pedagoogikast inspireeritud nippi, kuidas hommikuid kergemaks muuta:

1. Rääkige hommikune rutiin läbi. Valige rahulik aeg ja arutage oma igahommikust rutiini koos. Küsi lapselt, mida tema arvates hommikuti ärgates tegema peab? Arutage kõik sammud koos läbi: pissil käimine, hammaste pesemine, riietumine, hommikusöök jms.

2. Joonistage või pildistage tegevused üles. Pärast seda, kui olete hommikused tegevused läbi rääkinud, pange need ka piltidena kirja või juba lugeda oskava lapse puhul kirjutage üles. See motiveerib last rutiinis püsima. 

3. Lase lapsel endal oma asjad kokku pakkida. Seda võib teha ka eelmisel õhtul. See motiveerib last lasteaeda minekut ootama ja tekitab talle tunde, et ta vastutab oma päevakava eest ise.

4. Paku limiteeritud valik riideid. Ühest küljest on kasulik lasta lapsel ise valida, mida endale selga panna. Teisalt on see aga üsna ajakulukas. Sobilik kesktee on anda lapsele limiteeritud valik mõningate riiete vahel - nii ei kulu valimisprotsessile liiga palju aega ja valikus on ainult sobilikud riided, aga laps tunneb ikka, et saab oma päeva ise juhtida.

5. Õpeta loomulikke tagajärgi. Kui etteplaneerimine ja kaardistamine ikkagi ei aita, siis las laps õpib loomulikest tagajärgedest. See tähendab, et kui laps ei jõua õigeks ajaks hommikusöögilauda värskeid pannkooke sööma, siis peab ta leppima müslibatooniga autos. Kui laps keeldub riietumast, peab ta istuma autosse pidžaamas.

6. Üks põhjus, miks lapsed hommikuti hirmasti venitama kipuvad ja ise riietumisest või söömisest keelduvad, on see, et nad tahavad rohkem ja kauem sinuga koos olla! Planeeri aeg koos olemiseks hommikusse rutiini sisse. Näiteks võite ärgata kümme minutit varem, et esialgu lihtsalt kaisutada.

7. Muuda rutiinsed tegevused lõbusaks! Näiteks: leppige kokku, et hambapesu ajal mängib alati lapse lemmiklaul. Rääkige hommikusöögi ajal kordamööda, mida keegi unes nägi.  Muutke riidesse panemine mänguks.

(Allikas: Motherly)

 

Millised nipid aitavad teie peres argihommikuid kergemaks muuta?