Uneregressioon on igasugune lapse une muutus halvemuse suunas seoses arenguhüpetega, milleks võib olla näiteks uute oskuste omandamine või hammaste tulek. Lapsevanematele saab lohutuseks öelda, et see on mööduv ja osa lapse kasvamisest.
Uneregressioon võib väljenduda selles, et kui muidu magas beebi hästi, siis järsku hakkab ta kehvemini magama. Uneregressioon võib väljenduda ka selles, et laps ärkab öösel sagedamini, magamajäämine on keerulisem ning päevauned on lühikesed.
Uneregressiooni põhjustavad suuremad arengulised hüpped, näiteks motoorsed oskused, mil laps õpib roomama või kõndima. Uued omandatud oskused on niivõrd põnevad lapsele, et magamine tundub vähem oluline. Lisaks motoorsetele oskustele võib uneregressiooni põhjustada ka kognitiivne areng. Vahel on beebi aju ülekoormatud uute teadmiste ja oskuste omandamisest. Üks sagedasemaid uneregressiooni põhjustajaid on ka hammaste tulek. Valu ja ebamugavus, mis kaasnevad hammaste lõikumisega, segavad beebi und. Ka keskkonnamuutus, näiteks reisimine või kolimine, võivad tekitada uneregressiooni.
Sageli esineb beebidel 4. kuu uneregressioon, mil nende unestruktuur muutub. 8. kuu uneregressioon on seotud beebi motoorsete oskustega. 12. kuu uneregressioon tekib sageli beebidel, mil nad teevad oma esimesed sammud ning muutuvad iseseisvamateks. 18. kuu uneregressioon on seotud beebi kõne arenguga ning raskusega emotsioonidega toime tulla.
Beebil ei pruugi kõik uneregressioonid olla ning on beebisid, kellel pole uneregressioone. Samuti võivad uneregressioonid avalduda varem või hiljem, olenevalt lapse arengust. Enamasti kestab uneregressioon 1-2 nädalat.
Nipid uneregressiooniga toimetulekuks
- Järjepideva unerutiini säilitamine. Lastele meeldib kindel päevakava ja magamamineku rituaal.
- Lapsevanematel tasub olla paindlik. On perioode, mil laps vajab rohkem hellust ja abi uinumisel.
- Magamisruum tasub hoida pime, vaikne ja jahe.
- Üleväsimus võib häirida ööund, seetõttu tasub jälgida, et beebi päevauni oleks piisav.
- Mida rahulikum on lapsevanem, seda kergemini möödub uneregressioon ka lapsel. Vanemal tasub käia võimalikult palju värske õhu käes jalutamas, juua piisavalt vett, tarbida mitmekesist toitu ja hoida meel positiivsena.