Autos ega bussis ei tohi last kunagi süles sõidutada - ei täiskasvanu turvarihma all ega peal, selgitab Maanteeamet oma uue õpetliku videosarja neljandas osas.
Juba kiirusel 10 km/h toimuva avarii korral muutub kinnitamata laps 100 kg raskuseks. Seega ei tasu loota, et täiskasvanu jaksaks süles hoidvat last avariis kinni hoida. Katsed on näidanud, et täiskasvanu ei jaksa kinni hoida isegi 8 kg kaaluvat last kokkupõrkes kiirusel 24 km/h. Laps lendab käte vahelt välja.
Last ei tohi kunagi süles sõidutada ka nii, et laps on koos täiskasvanuga turvarihma all. Avarii korral haarab täiskasvanu instinktiivselt lapsest nii kõvasti kinni, et võib teda vigastada. Kokkupõrke korral surutakse laps täiskasvanu ja turvavöö vahele, mille tõttu võivad mõlemad saada raskeid vigastusi.
Lapsele on vaja algusest peale õpetada, et põhjuseta ei tohi turvavööd avada, sest see on ohtlik. Last ei tasu kiita, kui ta õpib ära turvavöö iseseisva avamise. Lapsel peab olema keelatud sõidu ajal turvavööd avada. Samas ei ole lubatud ka isetehtud süsteemid, mis takistavad lapsel turvavöö avamist, sest liiklusõnnetuse korral peab ka kõrvaline täiskasvanu olema võimeline lapse kiiresti ja lihtsalt autost välja saama. Kui laps kipub korduvast rääkimisest ja õpetamisest hoolimata turvatööd sõidu ajal lahti tegema, siis tasub kaaluda löögipadjaga turvatooli ostu - seda laps nii lihtsalt ise avada ei saa.
Lapsi tuleb autosse panna ja sealt välja võtta ainult kõnnitee poolselt küljelt. Esiteks on nii ohutum, teiseks õpib laps selle harjumuse ära. Enne sõidu alustamist tuleb kontrollida, et auto ustel oleks lapselukk peal, sest väikelapsed võivad ootamatult sõidu ajal ukse avada. Väga ohtlik on sõidu ajal lapsega tegelemine. Kui lapsega on kindlasti vaja sõidu jooksul tegeleda, siis pea selleks kinni.
Väikelast ei tohi kunagi jätta üksi autosse istuma või magama. Laps võib tõsiselt rabelema hakata või autost välja saada ja liiklusesse kõndida. Kui autosse on jäetud ka võti, siis suurem laps võib otsustada auto tööle panna. Suvel võib laps juba 15 minutiga seisvas autos ülekuumeneda.
Vot ei oska öelda, mõtlesin ise ka 😀 Ilmselt talupojamõistusega - kui võimalik, siis ühelt küljelt, kui ei ole võimalik, siis kahelt.