Nõuandeid beebi riietamiseks autosõidul

Nõuandeid beebi riietamiseks autosõidul

19. Sep 2017, 12:39 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kollaaž: MTÜ Laps Turvaliselt autos, fotod: Facebooki grupp "Turvahällide ja -toolide jutunurk"


Sügishooaeg on saabunud. Kas teadsid, et sobilik rõivastus on autosõidu turvalisuse juures väga oluline tegur? MTÜ Laps Turvaliselt Autos annab nõu, mida beebile turvahälli selga panna:

  • Kõige tähtsam on teada, et turvahälli paksud kombinesoonid ja joped ei sobi, sest takistavad turvarihmade kinnitamist keha lähedalt. Silmale võib ju tunduda, et rihmad on kõvasti talveriiete vastus, kuid tegelikult jätavad puhvakad talveriided lapse keha ja turvarihmade vahele parajalt suure vahe. Autoavariis rakendub turvarihmadele meeletu jõud, mis surub paksu talverõiva olematult kõhnaks kokku ja laps lendab rihmade vahelt lihtsalt välja. Proovi kodus järgi: pane laps paksus kombinesoonis hälli, kinnita ja pinguta rihmad. Nüüd ava rihmad neid lõdvemaks laskmata. Võta lapsel õueriided seljast ja pane ta hälli tagasi. Kinnita rihmad, ära pinguta - kas julgeksid last nii lõtvade rihmadega autos sõidutada?

  • Paksudele talveriietele võiks eelistada kavalat kihilist riietust. Lapsel on õuest läbi minnes ja ka autosõidu ajal soe, kui ta kannab näiteks esimese rõivakihina keha soojas hoidvat, kuid mitte higistama ajavat meriinovilla, teise kihinaga aga sooja, kuid õhukest fliiskombinesooni

  • Geniaalne lahendus on spetsiaalne turvahälli soojakott. Koti põhjaosa kinnitub turvahälli põhjale, rihmad tulevad spetsiaalsetest avadest läbi, need kinnitatakse lapse kehe vastu ning alles seejärel kaetakse laps koti pealmise osaga, mis kinnitub luku või krõpsudega. Sel viisil on lihtne kihte ka vähemaks võtta, kui auto soojaks läheb - tee lihtsalt soojakott pealt lahti. Parim on kasutada oma turvavarustuse tootja poolt valmistatud või heaks kiidetud lisavarustust. 

  • Spetsiaalse turvavarustuse lisavarustusena müüdava soojakoti asendajana ei sobi turvahällis kasutamiseks n-ö kottkombinesoonid, kus lapse jalgade vahel on kombinesoonis turvavööava. Sellised kombed on enamasti vatiinvoodriga ja väga paksud, mistõttu ei võimalda ka need kombed turvarihmasid piisavalt kehalähedaselt kinnitada.

  • Soojakoti asemel võib edukalt kasutada ka soojemat tekki, millega rihmadega õigesti kinnitatud laps katta ja soojalt autosse viia. Miinuseks võrreldes soojakotiga on see, et laps võib teki maha lükata. 

 
Kuidas riietad Sina oma beebit autosõiduks?


20170918132453-48776.jpg