Maanteeameti video: Mida pidada silmas turvavarustuse valimisel?

Maanteeameti video: Mida pidada silmas turvavarustuse valimisel?

14. Jan 2019, 17:22 Emmede Klubi Emmede Klubi

Last peab autos sõidutama spetsiaalselt tema pikkusele ja kaalule mõeldud turvaseadmes, mis aitab vältida või vähendada avarii korral tekkivaid vigastusi. Turvahällid- ja toolid suunavad avariis tekkiva löögijõu lapse pisikese keha asemel turvaseadmele. Maanteeamet soovitab turvaseadmeid kasutada kuni lapse 12-aastaseks saamiseni.

Turvaseadme ostmisel tuleb jälgida, et see vastaks Euroopa Liidu turvastandardite nõutele: kas vanemale ECE R44/04 standardile või või uuemale ECE R129 (iSize) standardile. Üks neist peab olema kirjas turvatooli raamil. Nii ECE R44/04 kui ka ECE R129 turvaseadmed on edukalt läbinud kokkupõrketestid kiirusel 50 km/h, kuid ECE R129 märgisega toole on testitud kokkupõrkes kõigilt neljalt küljelt.

Vanem, ECE R44/04 märgistus lubab kasutada näoga sõidusuunas turvaistmeid alates lapse kaalust 9 kg. Uue, ECE R129 märgistus lubab kasutada näoga sõidusuunas turvavarustust alles alates lapse 15. elukuust, kuna sellest noorema beebi selg, selgroog ja kaelalülid ei pea veel kokkupõrke ajal nägu sõidusuunas istudes pea raskusele vastu.

Kui ECE R44/04 toolid jaotuvad lapse kaalu järgi, siis ECE R129 lapse pikkuse järgi, sest pikkusel on kaalust tunduvalt olulisem roll. Kui laps pikkusesse kasvab, on vaja muuta turvatooli rihmade asetust. Kui laps laiusesse kasvab, piisab rihmade pikkuse muutmisest. Uus turvaseade on kõige mõistlikum hankida siis, kui lapse pikkus või kaal ületab turvaseadme viimase (mitte esimese) lubatud piiri.

Maanteeamet soovitab enne turvaseadme ostmist külastada internetis lehekülgi, mis tutvustavad turul müügil olevale turvavarustusele tehtud täiendavate testide tulemusi: Rootsi Plus test, ADAC test. Nendes testides kontrollitakse turvaseadmeid karmimatel tingimustel, kui Euroopa Liidu miinimumnõuded.

Pärast parimate võimalike turvaseadmete väljavalimist tuleb kontrollida, milline neist sobiks kõige paremini just sinu autosse. Mõtle ka, kas tooli on vaja kasutada kellegi teise (nt vanavanemate) autos, kas see sobib ka sinna. Näiteks on kõik ECE R129 märgisega toolid kinnitatavad ISOFIXi abil, kuid vanemates autodes ISOFIX kinnitusi kahjuks ei ole - tuleb valida ECE R44/04 tool. Enne ostu sooritamist võib poes paluda luba tooli oma autosse proovimiseks. Näiteks võib juhtuda, et sinu auto turvavöö on valitud tooli jaoks liiga lühike.

Kontrollida tuleb ka turvaseadme säilivusaega, mis on kirjas kasutusjuhendis. Turvaseadme keskmine kasutusiga on 5-10 aastat alates tootmisest, sest materjalid kuluvad aja jooksul (ka ilma kasutuseta seistes) - rolli mängivad lisaks mehhaanilisele kulumisele ka niiskus, temperatuur. Tooli tootmisaeg peaks olema toolil kirjas.

Kasutatud turvaseadme soovitab Maanteeamet osta ainult pereliikme või tuttava käest, sest siis on teada selle ajalugu. Lapse sõidutamiseks ei tohi kasutada ühtegi turvaseadet, mis on osalenud avariis või saanud põrutada. Turvaseade võib kahjustada saada juba 10 km/h kiirusel toimunud, seega üsna väikeses kokkupõrkes! Välisel vaatlusel võivad tekkinud mikromõrad olla silmale nähtamatud, kuid õnnetuses võivad needki lapse elu ohtu seada.

 

Millises turvaseadmes sõidab Sinu laps? Kuidas tooli valisite?