Milline on turvahälli või -tooli rihmade õige asetus?

Milline on turvahälli või -tooli rihmade õige asetus?

28. Sep 2017, 11:58 Emmede Klubi Emmede Klubi

Turvahällidel ja -toolidel on tihti õlarihmade jaoks mõeldud avaused mitmel kõrgusel, et turvavarustus saaks kasvada koos lapsega. MTÜ Laps Turvaliselt Autos selgitab, kuidas valida õlarihmadele lapse kasvu järgi sobiv kõrgus.

Universaalne ja alati õige kõrgus on valitud siis, kui rihmad jooksevad täpselt lapse õlgade kõrgusest. Paraku kasvavad lapsed pikkamööda ning kogu aeg pole see võimalik - mingi aja jooksul peavad rihmad ikka jooksma kas õlgadest veidi madalamalt või veidi kõrgemalt. Kumb valik on ohutum, oleneb sellest, kas häll või tool on autos näoga või seljaga sõidusuunas (NSS või SSS).

Seljaga sõidusuunas oleval turvavarustusel peavad õlarihmad tulema lapse õlgade kõrguselt või kuni kaks sentimeetrit madalamalt. Kokkupõrke korral surub avarii käigus tekkiv füüsikaline jõud seljaga sõidusuunas oleva laps jõuga tooli seljatoesse ja veidi üles. Kui rihmad jooksevad SSS toolis lapse õlgadest kõrgemalt, võib laps õnnetuse korral toolist välja lennata.

Näoga sõidusuunas oleval turvatoolil peavad õlarihmad tulema lapse õlgade kõrguselt või kuni kaks sentimeetrit kõrgemalt. Kokkupõrke ajal liigub NSS toolis laps suunaga ette ja alla, mistõttu ohutum on, kui rihmad jooksevad õlgadest pigem kõrgemalt kui madalamalt.

PS! Enne kasutamist ja turvatooli või -hälli lapse kasvuga kohandamist loe alati läbi ka oma turvavarustuse kasutusjuhend.

20170925120747-54599.jpg