Miks tuleb turvavarustus välja vahetada, kui see on osalenud väikseimaski avariis?

Miks tuleb turvavarustus välja vahetada, kui see on osalenud väikseimaski avariis?

29. Jun 2017, 14:11 Emmede Klubi Emmede Klubi

Silmnähtavalt kulunud või kahjustatud turvavarustust mingil juhul kasutada ei tohi. Foto: Janeli Nirgi. 


Turvatoolid- ja hällid on nagu jalgrattakiivrid - nad on ettenähtud pakkuma optimaalset kaitset ühes avariis. Turvavarustus võib oma aja ära elada ka väiksemat sorti avariis, kus silmaga nähtavaid kahjustusi ei teki. Seetõttu on väga tähtis, et korra juba liiklusõnnetuses osalenud turvavarustust ei kasutataks edasi. Tähelepanelik tuleb seetõttu olla kasutatud turvavarustuse ostmisel - kas usaldad müüjat ning oled veendunud, et tool või häll on avariivaba?

MTÜ Laps Turvaliselt Autos selgitab, mis laste turvavarustusega avariis juhtuda võib:

  • Külgkaitse penoplast, millega turvatooli (hälli) kest vooderdatud on, võib olla mõranenud või paindunud - erit lapse pea juurest. Sellist kahjustust kogemusteta silm ei tuvasta.

  • Kui laps on avarii ajal turvatoolis (hällis), siis see tähendab, et tooli (hälli) rihmad on kasutuses. Rihmad on loodud avariiolukorras venima ainult ühel korral. Rihmade eesmärk on aidata lapsel avariiga toime tulla aeglustades lapse liikumist jupiti. See vähendab väikesele kehale mõjuvaid raskusjõude. Kui rihmad on kasutuses (kinnitatud) avarii ajal, siis on tõenäoline, et rihmad on väljaveninud. Sellise venimise märke ei ole pea kunagi silmaga näha.

  • Kui avarii ajal on kasutuses top tether rihm, siis ka see võib olla veninud. Tether rihmad on samuti disainitud venima ainult ühel korral. Osadel tootjatel on rihmade sisse kootud indikaatorid, millised näitavad ära, kui rihm on veninud, kuid see ei ole kohustuslik standard tootjatele.

  • Turvatoolil (hällil) võib olla ka ilmseid vigastusi, nagu näiteks mõrad tooli kestas või külgkaitse penoplastis. Tooli (hälli) kesta väsimusest annab märku ka plastiku värvi muutus. Kui turvavarustuse musta värvi plastikosal on halle või valgeid kohtasid, on turvavarustus oma aja ära elanud ega pruugi enam eesmärki teenida. Tihti tekivad sellised vigastused rihma kinnituskoha juurde, kuid need võivad asetseda ka vähenähtavates kohtades.

  • Nagu toolile (hällile) võivad tekkida silmaga nähtavad pindmised mõrad, võivad tekkida ka sisemised mõrad!

Iga ülalnimetatud asjalu võib kaasa tuua selle, et tool (häll) ei toimi järgmises avariis enam. Paljud tootjad soovitavad turvavarustuse pärast avariid välja vahetada sõltumata sellest, kas vigastusi on märgata või mitte ning kas laps oli või ei olnud avarii ajal toolis. Tasub ära märkida, et ka tooli või hälli muul moel põrutada saamine võib tuua kaasa ohtlikku kulumist! Seega ei tasu lubada näiteks pere vanematel lastel beebi turvahälliga mängida-möllata.

 

 

20170626154530-89910.jpg