Raseduskalender

8.
Nädal

Nädala mõttetera

"Kui esimene laps esimest korda naeris, purunes see naer tuhandeks killuks, mis kõikjal rõõmsalt ringi karglesid — nii sündisidki haldjad." - Sir James Matthew Barrie

 

Sina ise

Iiveldus, väsimus, pakitsevad rinnad, kõhuhädad ja vajadus tihti pissil käia jätkuvad. Ajutine valu alakõhus on normaalne, kuid kui valuhood on tugevad ja kaasneb veritsus, pöördu kiirelt erakorralise meditsiini osakonda.

Kehv enesetunne, hormonaalsed muutused ja ees ootav suur muudatus elus - emaks saamine - võivad kokku põhjustada emotsionaalset ebastabiilsust ja kergesti ärrituvust. Näiteks võid märgata, et hakkad ülearu kergesti filmi vaadates nutma ja kipud partnerile asjatult nähvama.

Kui sa just iivelduse ja oksendamise tõttu alla pole võtnud, võivad riided hakata vaikselt kitsaks jääma. Paisuva keskkoha põhjustajaks pole küll veel vaevu vaarikasuurune beebi ise, vaid kasvav emakas, aga ka raseduse alguses naisi tihti vaevav kõhupuhitus. Kaalunumber ei ole veel ilmselt oluliselt tõusnud ning võib iivelduse ja oksendamise tõttu olla kuni paar kilo langenud. See on tavaline.

Ka unetus või väga elavad unenäod on raseduse ajal levinud.

 

Sinu beebi

Embrüo on nüüdseks üle sentimeetri pikk. Ta kasvab väga kiiresti, umbes millimeetri päevas. Ka tema tilluke süda lööb kiirelt - umbes 150 korda minutis, umbes kaks korda kiiremini kui sinu enda süda. Konnakulleselik välimus on kadumas - embrüo saba jääb üha väiksemaks. Tal on nüüd väike näost etteulatuv nina! Laps liigutab end pidevalt, näiteks vehib käte ja jalgadega, kuid sina seda veel ei tunne.

Poisid ja tüdrukud on veel ühesugused, nais- ja meessuguelundeid ei ole võimalik eristada.

Nõuanded

Kõhukinnisuse ennetamine ja ravi

Väga paljusid rasedaid naisi kimbutab kõhukinnisus. Põhjuseks on taaskord rasedushormoonid, hiljem ka seedeelundkonnale suruvad emakas ja laps. Ole hoiatatud, et rasedana on kõhukinnisus veelgi ebameeldivam tunne kui muidu. Kõhukinnisuse tagajärjel võivad rasedal naisel hõlpsasti hemorroidid tekkida. Kergem on kõhukinnisust ennetada, kui hiljem kannatada ja ravida. Kui tunned, et sooled ei käi enam endise vilkusega läbi:

  • Söö palju kiudaineid - juurvilju, puuvilju ja täisteratooteid. Just kiudained edendavad seedimisprotsessi.
  • Loobu rafineeritud toodetest - valgest jahust saiad-koogid, pasta ja valge riis panevad kõhu kinni.
  • Kuivatatud puuviljad, eriti kuivatatud ploomid aitavad kõhu korras hoida. Ka Eesti poodides on müügil kuivatatud ploomide mahla - klaas päevas peaks soolestiku töökorras hoidma.
  • Sama töö teeb ära ka kiivi, kuid maksimaalse mõju avaldumiseks tuleks seda süüa koos koorega. Kaks kiivit päevas on piisav. Ka teisi pehme koorega puuvilju söö koos koorega, kuid ainult pärast hoolikat pesemist.
  • Liigu iga päev. Treeningust on kõhukinnisuse ennetamisel ja ravimisel väga palju abi. Kui sa ei saa käia rasedale naisele sobilikus trennis, siis käi jalutamas.
  • Joo palju. Umbes kaheksa klaasi vett päevas. Raseduse ajal vajab naise keha rohkem vedelikku, sest osa läheb lapse tarbeks! Võid veeklaasi lisada ka veidi sidrunit või õunaäädikat - needki aitavad soolestiku tööle kaasa.
  • Tarbi probiootikume, sest need parandavad seedimist. Probiootikumid aitavad hästi nii kõhulahtisuse ja -kinnisuse kui ka kõhupuhituse korral, kuid neid tuleb enne mõju avaldumist mõnest päevast mõne nädalani tarvitada. Lisaks tugevdavad probiootikumid immuunsust ning nende tarbimine raseduse ajal on kasuks lapse tervisele hilisemas elus.
  • Ürita vältida olukordi, kus sa ei saa mugavalt tualetti kasutada. Häda kinni hoidmine teeb probleemi hullemaks!
  • Kui oled väga hädas, siis kasuta lahtisteid, kuid jälgi hoolsalt, millised ravimid on rasedale lubatud ja millised keelatud. See on kirjas iga ravimi pakendi infolehel. Täiesti ohutu on kasutada Microlaxi, kuid pärast vaevast lahti saamist püüa probleemi naasemist ikkagi toitumisega ennetada - kui kasutad lahtisteid tihti, jääbki enda seedimine laisaks.

Nõuandevideod

Seksist ja lähedusest raseduse ajal räägib lapseootel Kätlinile ja Tambetile seksuoloog ja naistearst dr Mare Pruks.