Raseduskalender

3.
Nädal

Nädala mõttetera

"Abielu väärtus ei seisne mitte selles, et täiskasvanud loovad lapsi, vaid selles, et lapsed loovad täiskasvanuid." - Peter De Vries 

 

Sina ise

Sel nädalal leiab seemnerakuga viljastunud munarakk endale sinu soojas ja turvalises emakas üheksaks kuuks pesa. Teise ja kolmanda nädala vahetusel, umbes 14 päeva pärast eelmise menstruatsiooni algust ja 14 päeva enne järgmise menstruatsiooni algust toimub sul tõenäoliselt ovulatsioon. See tähendab, et viimase kahe nädala jooksul end munasarjas ettevalmistanud munarakk (mõnikord ka rohkem kui üks munarakk) vabaneb sealt nüüd. See on naise menstruaaltsükli viljakas aeg - võid nüüd rasestuda.

Rasestumiseks peab munarakk kohtuma spermatosoidiga. Kuna munarakk on viljastumisvõimeline ainult ühe ööpäeva pärast ovulatsiooni, aga spermatosoidid püsivad naise kehas elus paar-kolm päeva, on rasestumiseks parim aeg seksida paar päeva enne ovulatsiooni kuni päev pärast ovulatsiooni. Kokku ongi naine tegelikult viljakas vaid need kolm-neli päeva tervest oma tsüklist. Suurim tõenäosus rasestuda on olla vahekorras üks päev enne ovulatsiooni. 

Tervetel paaridel on viljakal ajal vahekorras olemise puhul 20-25 protsendi suurune tõenäosus rasestuda. See tähendab, et isegi kui ajastate seksi ideaalselt ja ovulatsioon toimub, ei pruugi naine sugugi kohe rasedaks jääda. Enamus viljakusprobleemideta paarid jäävad lapseootele ühe aasta jooksul.

Kui soovid rasedaks jääda, siis ära kasuta enne seksi intiimhügieenitooteid - need võivad tupe pH-taset muuta. Spermarakud on sellistele muutustele väga tundlikud, nad vajavad elujõulisena munarakuni jõudmiseks ideaalseid tingimusi. Samal põhjusel võib spermarakke tappa ka sülg, seepärast hoiduge viljakal ajal vahekorra alguses oraalseksist.

Kohe pärast viljastumist hakkavad naise kehast toimuma muutused. Immuunsus langeb, et naise keha ei lükkaks äsja loodud sügooti võõrkeha pähe endast välja. 

Palju õnne rasedaks jäämise puhul!

 

Sinu beebi

Seksi ajal jõuab naise kehasse sadu miljoneid spermatosoide, kellest sajad jõuavad ka munajuhasse munaraku juurde, kuid vaid üks neist võidab. Kohe, kui esimene spermatosoid on munaraku välimise kihi läbistanud, muutub munarakk nii, et ükski teine spermatosoid enam sisse ei saa. Munarakk oma 23 kromosoomi ja seemnerakk oma 23 kromosoomiga ühinevad. See, milline munarakk ühineb millise spermarakuga, määrab ära lapse soo, välimuse ja tegelikult ka osa tema iseloomujoontest. Lapse soo määrab ära spermarakk üksi - pooled neist kannavad X kromosoomi, millest areneb tüdruk, pooled aga Y kromosoomi, millest areneb poiss.

Sinu tulevane beebi koosneb viljastumise hetkel ainult ühest 46 kromosoomiga rakust, mida kutsutakse sügoodiks. Sügoot hakkab jagunema, esmalt ühest rakust kaheks, siis kahest neljaks ja nii edasi. Mõned neist rakkudest arenevad beebiks, mõned platsentaks. Rakkude jagunemise ajal liigub nüüdseks blastotsüsti nime kandev uus organism läbi munajuha emakasse.

Kuigi blastotsüst jõuab emakasse juba 3-6 päeva pärast viljastumist, ei kinnitu see sel nädalal veel emaka seinale. Uus organism on väga vastuvõtlik kahjulikele keskkonnateguritele - ravimitele, alkoholile, suitsetamisele ja kõiksugustele muudele mürgistele ainetele. Nendega kokku puutudes võib blastotsüst või embrüo hukkuda, misjärel naisel hakkab tavaline menstruatsioon, hukkunud organism läheb kehast välja ja naine ei pruugigi teada saada, et ta rase oli.

Vahel on munarakul emakaseinale kinnitumisega probleeme. Näiteks võivad kroonilised suguorganite põletikud viia munajuhade ummistumiseni. Kui sügoot ei saa emakasse laskuda, jääb ta munajuhasse või võib sattuda kõhuõõnde. Tekib emakaväline rasedus. Naine tunneb emakavälise raseduse ära tugeva kõhuvalu ja määrimise järgi. Kahjuks ei saa emakaväliselt arenevat rasedust päästa, arstid peavad selle eemaldama. Just seepärast ongi oluline külastada naistearsti juba raseduse planeerimise ajal - nii saavad võimalikud põletikud õigeks ajaks välja ravitud. 

Nõuanded

Ovulatsiooni tunnused

Kuna naine on võimeline rasestuma vaid paaril päeval kuus, on eduka beebiplaneerimise aluseks oskus ovulatsiooni ära tunda.

Naise tsükkel on keskmiselt 28 päeva pikk. Keskmise pikkusega tsükli puhul toimub ovulatsioon tihti 14. päeval alates eelmise menstruatsiooni esimesest päevast. Kui oled üks neist naistest, kelle tsükkel kestab 28 päeva (see tähendab, et sinu kahe menstruatsiooni vahele jääb tavaliselt mitte terve kuu, vaid 28 päeva), siis saad ovulatsioonipäeva nii välja arvutada. 

Naiste tsüklid on aga pisut erineva pikkusega ja paljudel naistel ka varieerub tsükli pikkus kuust kuusse. Seega on n-ö päevade lugemisest kindlam viis ovulatsiooni ära tunda hoopis oma keha märguandeid jälgides.

Emakakaela toodetava lima kogus ja tekstuur muutuvad tsükli lõikes. Viljakal perioodil muutub lima selgeks, libedaks ja venivaks - toore munavalge sarnaseks. Sellise tekstuuriga lima hõlbustab spermatosoidide munarakuni jõudmist. 

Pärast ovulatsiooni toimumist tõuseb naise kehatemperatuur paari päeva jooksul umbes poole kraadi võrra. Sa ei saa rasestumiseks kasutada aega, mil temperatuur on juba tõusnud, sest selleks hetkeks on parim aeg viljakaks vahekorraks juba möödas - elab munarakk ju vaid 24 tundi. Kuid sa saad mõõta oma kehatemperatuuri mitme kuu vältel, et selgitada välja milline on just sinu kehatemperatuuri muster - milline on kehatemperatuur otse enne ovulatsiooni, milline ovulatsiooni päeval. Nii saad planeerida seksuaalvahekordi kahele-kolmele temperatuuri kõrgpunktile eelnevale päevale.

Paljud naised tunnevad ovulatsiooni alakõhus. See võib olla pakitsus või valu, mis võib kesta mõne sekundi, mõne minuti või mõne tunni. Iga naine on erinev. Kuid arvesta jällegi sellega, et kui ovulatsioon juba toimub, on aega viljastumiseks veel üks ööpäev.

Eelnevatest lihtsam, aga kulukam viis on osta apteegist ovulatsiooniteste. Testid ennustavad ovulatsiooni paar päeva ette, mõõtes teatud hormooni LH sisaldust uriinis. Ovulatsioonitesti tegemine sarnaneb rasedustesti tegemisele.

Kuigi paljude naiste jaoks on viljaka aja ära tundmine oluline osa edukast beebiplaneerimisest, tekitab see teistele liigset stressi. Stress pärsib rasestumist! Seega kui oled üks neist, kelle jaoks ovulatsiooni "taga ajamine" on stressirikas, siis loobu sellest. Kuna naine on viljakas kolm-neli päeva kuus, piisab ka lihtsalt iga paari päeva tagant vahekorras olemisest. Lisaks on see ju ka lõbus!

Loe lisa: viljakusest on Emmede Klubis ilmunud põhjalik artikkel SIIN. Oma kogemusest triipude püüdmisel on Emmede Klubi blogija Karoliina kirjutanud SIIN.