Raseduskalender

26.
Nädal

Nädala mõttetera

"Rasedus on seltsilise võõrustamine oma nahas." - Maggie Scarf
 

Sina ise

Võid märgata, et sinu naba on muutunud. Tihti sopsab naba punnina välja. Teinekord aga kaob naba justkui päris ära - nabaauk on venitatud siledaks. Pärast sünnitust naaseb naba oma endisse asendisse, kuid jääb ilmselt igaveseks pisut venitatud või loppis väljanägemise juurde.

Sinu unenäod võivad muutuda elavamaks. Tunned und nähes ja ärgates unenägudele tagasi mõeldes, justkui oleks see kõik päriselt toimunud. Tegelikkuses näebki rase naine tavapärasest rohkem und ning ka mäletab oma unenägusid paremini.

Ämmaemand jälgib sinu kaalutõusu. Kui olid enne rasedust keskmises kaalus, siis peaksid praeguseks olema juurde võtnud 6-9 kilogrammi. Nädalas on normaalne juurde võtta 0.5 kg, kuid tegelikkuses võib kaalu ühel nädalal lisanduda mitu kilo ja seejärel paar nädalat üldse mitte, sest ka beebi teeb läbi kasvuspurte.

Tihti kurdavad naised, et saavad ämmaemandalt kaalutõusu pärast pragada. Ära unusta, et ämmaemandat ei huvita sinu välimus - ta tegutseb beebi tervise huvides. Liigne kaalutõus võib viidata probleemidele nagu gestatsioonidiabeet, vähene kaalutõus aga kasvuprobleemidele nagu loote hüpotroofia.

 

Sinu beebi

Beebi kaalub kuni 700 grammi ja on umbes 35 sentimeetrit pikk. Kui eelmisel nädalal avanesid tema ninasõõrmed, siis sel nädalal on silmade kord. See tähendab, et beebi näeb nüüd. Sina seda ei näe, aga loode keerab oma pead valguse suunas. Küll aga võid tunda, kuidas laps ehmatab äkilise ereda valguse peale. Samas ei ole sellised valgusmängud talle ilmselt kuigi meeldivad, ära lõbusta end taskulambiga kõhule näidates. 

Nõuanded

Enneaegne sünnitus

Üks peamiseid probleeme lapse enneaegselt ilmale tulekuga on see, et tema kopsud ei ole välismaailmas hingamiseks veel valmis. Tänapäeval oskavad arstid aga lapse kopse sündimiseks pisut ette valmistada ja pärast sündi last hingamisel aidata. Et õigeaegselt arstide hoole alla jõuda, on aga väga tähtis, et oskaksid enneaegset sünnitust ära tunda.

Sünnituse enneaegse alguse tundemärgid on:

  • Ootamatu ja kontrollimatu läbipaistva veelaadse lõhnatu vedeliku eritus tupest (lootevesi on puhkenud).
  • Alaseljast alguse saav pidev või hooti käiv seljavalu, mis ei leevendu asendit vahetades.
  • Valusad emakakokkutõmbed, mis ei leevendu puhates, asendit vahetades, vannis.
  • Regulaarsed emakakokkutõmbed, mis ei leevendu puhates, asendit vahetades, vannis.
  • Rohkem kui neli-viis emakakokkutõmmet tunnis.
  • Väga valusad emakakokkutõmbed.
  • Helepunane veritsus tupest.
  • Tugev või suurenenud survetunne vaagnale.
  • Iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus.
  • Muudatused lapse aktiivsuses.
  • Vaistlik tunne, et midagi on valesti.

Kõik need märgid võivad, aga ei pruugi viidata sünnituse algusele. Ära unusta, et naise vaist on võimas asi - kui tunned, et seekordne seljavalu erineb ülejäänud raseduse jooksul kogetud seljavalust, siis palu abi, helista oma ämmaemandale, käi sünnitusmajas kontrollis vms. Karta on alati parem kui kahetseda.

Loe lisa: oma kogemusest enneaegse sünnituse ohuga on "Beebipäeviku" sarja peategelane Kätlin kirjutanud SIIN.

Nõuandevideod

Emmede Klubi sarja "Beebipäeviku" peategelased Stina ja Reigo tutvuvad Ida-Tallinna Keskhaiglaga, et valmistuda ette sünnituseks. Sünnitusmaja tutvustab neile ämmaemand Merilin Kruminš.