Raseduskalender

28.
Nädal

Nädala mõttetera

"Suurema osa maailmas räägitavast tõest ütlevad lapsed." - Oliver Wendell Holmes Jr.
 

Sina ise

Oled jõudnud viimasesse, kolmandasse rasedustrimestrisse. Palju õnne!

Kuigi loode on kaks nädalat noorem, oled sina ametlikult 27 nädalat rase olnud ja kahekümne kaheksas nädal jookseb. Tihti märgitakse raseduse kestust näiteks nii: 27+3. See tähendab, et sa oled rase olnud 27 nädalat ja kolm päeva, sul jookseb 28. rasedusnädal. Erinevad meditsiinitöötajad ja kalendrid võivad rasedusnädalaid ja -trimestreid veidi erinevalt lugeda. 

Tavaliselt hakkavad naised kolmandal trimestril innukamalt beebi saabumiseks valmistuma. See tähendab, et nüüd on igati paslik aeg uurida, mida võiksid enne beebi sündi koju valmis varuda. Ka on käes õige aeg, et valida välja sünnitusmaja, tutvuda sealse eluoluga, külastada perekooli loenguid, panna üldjoontes paika oma sünnitusplaan jms. 

Ilmselt tunned lapse liigutusi kõige enam just siis, kui õhtul väsinuna diivanile pikutama prantsatad või magama minna soovid. Esiteks on beebil päeval mõnus magada, kui sinu liikumine teda justkui hällis kiigutab. Teiseks aga märkad sa lapse liigutusi õhtuti rohkem, sest päeval on muud tegemist ja mõttedki mujal - ilmselt käid veel tööl. Laps on aktiivsem söögi ajal, sest ka tema keha glükoositase tõuseb. Ka on laps aktiivsem, kui ema on erutatud või stressis. 

Kui loed, võid avastada, et tunned umbes kümmet lapse liigutust tunnis. See oleneb ka lapse iseloomust. Mõni müdistab rohkem, mõni on vaiksem. Kui sa aga tunned, et midagi on valesti, sest laps liigutab vähem kui tavapäraselt, siis mine näita ennast igaks juhuks arstile. Parem karta, kui kahetseda!

Kui rasedus kulgeb normaalselt, kohtud oma ämmaemandaga jätkuvalt ühe korra kuus. Iga kord pead kaasa võtma uriiniproovi, mõne aja tagant andma ka vereproovi.

 

Sinu beebi

Võimalik, et beebi on nüüd end sisse seadnud asendis, milles ta ka sünnib - pea alaspidi. Ta harjutab jätkuvalt ja hoolsalt eluks väljaspool üsa: pilgutab silmi, köhib, imeb, luksub ja matkib hingamist. Tema aju on aktiivne, ka magades - seetõttu arvataksegi, et beebi näeb unenägusid. Muide, tema silmad on praegu ilmselt sinised. Lõplik silmavärv kujuneb välja mõne kuu jooksul pärast sündimist. 

Loode kaalub umbes 900 grammi ja on üle 36 sentimeetri pikk.

Nõuanded

Asjad, mida beebiperes tarvis läheb

Enamus beebi jaoks vajalikke asju on mõistlik juba raseduse jooksul koju valmis muretseda. Kui laps sündinud on, kuluvad sinu aeg ja tähelepanu temale. Päris raseduse lõpus on aga olemine raskem, mistõttu ka poodides kondamine kurnavam. Mida siis beebiperes tarvis läheb?

  • Vanker koos beebikorvi või -kookoniga. Vihmasel ja lumisel aastaajal läheb tarvis vankri vihmakilet, suvel putukavõrku.
  • Turvahäll autosõitudeks. Mõned emad eelistavad lisaks turvahälli alust, mis hõlbustab hälli igakordset autosse kinnitamist. Teised hindavad turvahälli soojakotti, milles lapsel on talvisel ajal soe sõita (talvekombinesoonis ei ole ohutu last sõidutada).
  • Magamisase, milleks võib olla tilluke häll, klassikaline võrevoodi, modernne põrandavoodi või hoopis eraldaja, millega pannakse beebi magama vanemate kõrvale suurde voodisse. Mõni beebi magab oma ema kaisus.
  • Tekk või magamiskott ööunede jaoks, päevaseks kasutamiseks ja kaasas kandmiseks lisaks mõni kergem beebitekk.
  • Vähemalt kaks voodi aluslina, mis võiksid ohutuse mõttes olla kummiäärega, ja miks mitte ka madratsi kaitseks vettpidavad.
  • Beebivann. Beebit saab pesta ka kraanikausis, kuid kraanikausi igakordne selleks tarbeks puhastamine võib olla tülikas. Suure vanni tibatillukese inimese jaoks täitmiseks kulub väga palju vett. Spetsiaalne beebivann koos vastsündinu sisuga hoiab kokku aega, vett ja säästab selga, sest enamasti saab selle vannitamiseks tõsta kõrgemale alusele. Mõned lapsevanemad eelistavad kasutada ka vannitermomeetrit, kuid paljudele piisab ka vee temperatuuri katsumisest küünarnukiga.
  • Põllekesi, lapikesi või väikseid rätikuid, millega pühkida piima tagasiheidet jms.
  • Esimestest riietest suuruses 50-56 vähemalt: neli bodi (vastavalt aastaajale kas lühikeste või pikkade varrukatega), kaks-kolm paari pükse, kaks paari sokke, kaks ühes tükis pidžaamakombinesooni, üks natuke soojem ühes tükis kombinesoon või kahes osas dressikomplekt, üks õhuke mütsike, talvel lisaks üks paksem müts, paar paksemaid sokke ja õuekombinesoon.
  • Tänapäeval puhastatakse beebi silmi ja naba puhta leige kraaniveega - saialilletinktuuri, füsioloogilist lahust ega muud sellist pole üldjuhul vaja. Kuna kõigil beebidel ei teki mähkmelöövet, ei ole vaja ette muretseda tsinksalvi vms. Ka ei soovitata beebisid tänapäeval kreemitada ega seebi vm pesuvahendiga pesta.
  • Küll aga tulevad kasuks tillukesed nelinurksed marlid, millega lapse silmi puhastada, ja vatitikud, millega lapse naba puhastada. Näed neid kasutusel ka sünnitusmajas.
  • Kui elad apteegist kaugel või sinu kodukohas puuduvad nii valveapteek kui ka erakorralise meditsiini osakond, võid igaks juhuks koju valmis osta beebile mõeldud paratsetamooli küünlaid, mis alandavad palavikku ja vaigistavad valu.
  • Paljud lapsevanemad eelistavad spetsiaalset mähkimislauda või pehmet mähkimisalust, kuid beebit saab edukalt mähkida ka näiteks voodi või diivani peal või põrandal. Pidev lapse kohale kummardamine võib lihtsalt vanemate selja valutama panna.
  • Beebil võiks olla oma vannilina. See võib, aga ei pea olema spetsiaalne beebirätik, kuid sellega võiks kuivatada ainult beebit, mitte teisi pereliikmeid vaheldumisi.
  • Esimesed mähkmed.
  • Võimaluse ja soovi korral võid kaaluda ka kõhukoti või kandelina, lamamistooli, beebimonitoride, tegeluskeskuse, luti valmis muretsemist, kuid asjadest palju tähtsam on beebile ikkagi oma ema ja isa armastus ning vanematega koos olemine.

Loe lisa: oma kogemusest beebitarvikute varumisel on Emmede Klubi toimetaja Madiken kirjutanud SIIN, SIIN, SIIN ja SIIN

Nõuandevideod

Ämmaemandad Silja Staalfeldt-Rahumägi ja Maila Teramees räägivad Emmede Klubi videos, millised on tüüpilised raseduse lõpuaja vaevused ja kuidas neid leevendada.