Raseduskalender

17.
Nädal

Nädala mõttetera

"Mitte keegi teine ei saa iialgi mõista selle armastuse tugevust, mida ma sinu vastu tunnen. Lõppude lõpuks oled sa ju ainus, kes teab, mismoodi minu süda seestpoolt kõlab." - Kristen Proby

 

Sina ise

Usu või ära usu, aga levinud rasedusaegne probleem kõhukinnisuse kõrval on ka ninakinnisus. Tõusnud östrogeeni tase ja kehas ringleva vere koguse suurenemine põhjustavad limaskestade paistetust. Tüütu murega võivad kaasneda öine norskamine, häiritud uni ja ninaverejooksud. Abi on veeaurust - niisuta ja tuuluta tubasid, käi sooja duši all või istu auruses vannitoas pärast teiste pereliikmete dušiallkäiku, kasuta inhalaatorit ja liigu palju värskes õhus.

Valgevooluse hulk aina suureneb. Suureneda võib ka söögiisu (vajad umbes 300 lisakalorit päevas - mitte rohkem). Samal ajal võivad söögiisu häirida kõrvetised.

Kuna kasvav emakas surub siseelundeile, võib juhtuda, et lased tahtmatult kõhutuult. Selle vältimiseks parim viis on vältida liigseid gaase tekitavad toite. Söö rahulikult ja aeglaselt, et vähem õhku alla neelata, väldi toiduaineid mis just sulle gaase tekitavad. Ära jää pärast sööki pikalt istuma, vaid jaluta veidi. Kui sa sellega veel algust teinud ei ole, siis nüüd oleks hea alustada vaagnapõhjalihaste treenimisegaet ennetada raseduse lõpujärgu ja sünnitusjärgse aja pidamatust ning kergendada sünnitamist.

 

Sinu beebi

Loode on avokaadosuurune - pealaest pepuni umbes 12 sentimeetrit pikk ja 100 grammi. Sel nädalal hakkab tekkima nahaalune rasvkude. Sünnihetkeks peaks seda olema kogunenud nii palju, et lapse keha suudaks oma temperatuuri reguleerida - välismaailmas ise sooja hoida.

Laps võib nüüd avastada oma elu esimese mänguasja - nabanööri! Ta haarab, sikutab ja pigistab seda. Ta "hingab" lootevett sisse ja välja. Tema süda lööb umbes kaks korda kiiremini kui sinu oma - loote tavapärane pulss on 140-150 lööki minutis.

Nõuanded

Harjutusi vaagnapõhjalihastele

Vaagnapõhjalihased on lihased, mis toetavad naise siseelundkonda ja emakat. Tugevad vaagnapõhjalihased on väga tähtsad:

  • Raseduse lõpus võib kasvav ja põiele suruv emakas nõrkade vaagnapõhjalihaste korral tekitada kerget uriinipidamatust - näiteks võid aevastades pisut püksi pissida. 
  • Sünnituse ajal on just vaagnapõhjalihased need, mille pingutamist ja lõdvestamist pead kasutama lapse väljutamiseks.
  • Kuna sünnituse käigus venivad vaagnapõhjalihased veidi välja, on ka pärast sünnitust levinud kaebus uriinipidamatus, mida saab samuti ennetada ja ravida vaagnapõhjalihaste treeninguga. Ka vähemlevinud probleemi roojapidamatust aitavad ennetada ja ravida vaagnapõhjalihaste harjutused.
  • Tugevad vaagnapõhjalihased aitavad ära hoida ja ravida teisigi sünnitusest tingitud komplikatsioone, näiteks emaka allavajet. 
  • Tugevad vaagnapõhjalihased parandavad seksuaalelu, sest verevarustuse paranemine suguelundite piirkonnas suurendab sinu naudingut. 

Kuidas vaagnapõhjalihaseid treenida?

  • Esimeseks tuleb vaagnapõhjalihased üles leida. Selleks proovi tualetis käies pissimine poole tegevuse pealt katkestada. Lihased, mida selleks kasutad, ongi vaagnapõhjalihased. 
  • Need lihased ei ole teistele nähtavad, seega saad neid treenida ükskõik kus ja ükskõik millal. Miks mitte näiteks kontoris töölaua taga istudes, bussiga koju sõites või õhtul diivanil telekat vaadates.
  • Kõige levinum viis vaagnapõhjalihaste treenimiseks on Kegeli harjutus. Tõmba vaagnapõhjalihased ettevaatlikult pingule. Alusta päraku ümbrusest ja lõpeta kusiti ümbruse lihaste pinguletõmbamisega. Hoia pingutust paar sekundit ja lõdvesta lihased siis vaikselt. Korda harjutust. Iga päevaga võid püüda lihaseid kauem pingutada või korduste arvu suurendada. 
  • Teiseks võid selili lamades jalad põlvest kõverdada ja aeglaselt tuharaid üles tõstes samaaegselt vaagnapõhjalihaseid tõsta.
  • Kolmandaks võid seista üks jalg üle teise, kannad maas ja väljahingates tõmmata kogu vaagnapõhja sissepoole, pigistades reisi kokku.
  • Neljandaks võid proovida Kegeli harjutust teha erinevates asendites, siis toimivad ka lihased veidi teisiti: istu toolil veidi harkis jalgadega, istu rätsepistes, seisa jalad harkis, ole neljakäpukil vms.
  • Oluline on alati sisse hingates lõdvestuda ja välja hingates pingutada. Pingutust tuleb alati korrata, võiksid teha minimaalselt kümme kordust. Ära pinguta samal ajal teisi lihaseid - näiteks kõhu- või tuharalihaseid. 
  • Harjutusi võiks teha iga päev mitu korda päevas. 

Nõuandevideod

Paljud naised on kimpus küsimusega, milliste iluprotseduuridega nad raseduse kestel jätkata võivad. Emmede Klubi videos jagavad vastuseid Wellness Spaa spetsialistid.