Raseduskalender

35.
Nädal

Nädala mõttetera

"Lapse ilmaletulek teeb emale vähem valu, kui tema varane kodunt lahkumine." - Nikolai Baturin


Sina ise

Nüüd, kui beebi pea surub tugevalt vaagnale, võib sul eriti tihti pissihäda olla. Sind võib tabada ka ootamatu vajadus koheselt pissida või uriini lekkimine näiteks äkilise naermise, köhimise või aevastamise ajal. Ära häbene, vaid suhtu asjasse eluterve huumoriga - seda juhtub väga paljudel rasedatel naistel. Selle vastu aitavad vaagnalihaste harjutused. Kui probleem enne sünnitust ei lahene, siis ilmselt saad sellest lahti hoolsa vaagnalihaste treeninguga pärast sünnitust. Vahel harva võib aga naine pärast sünnitust tõsisema pidamatusega kimpu jääda. Siis aitavad sind arstid. 

Liikumine võib nüüdseks küll juba üsna raske olla, kuid ära jää diivanile vedelema - kui sa muud trenni enam teha ei jaksa, siis käi iga päev vähemalt pooletunnisel jalutuskäigul

Selleks, et sul oleks mugavam magada, aseta külje peal olles padi reite ja põlvede vahele. Väldi selili magamist. 

Rutiinselt kolmandal trimestril ultraheliuuringut ei teostata. Sel või järgmisel nädalal tehakse sulle ultraheliuuring vaid juhul, kui: 

  • ämmaemand kahtlustab loote normist väiksemat kasvu;
  • ämmaemand kahtlustab loote normist suuremat kasvu;
  • ämmaemand kahtlustab lootevee vähesust või liigsust;
  • sul on varasemalt tuvastatud platsenta eesasetus või läbikasv emakaseinast;
  • lootel on varasemalt diagnoositud väärarend;
  • sa ootad mitmikuid;
  • loote seis on ebaselge (kas ta on üsas pea, tuharad või jalad allpool);
  • sul on varasemate raseduste jooksul tulnud ette loote kasvupeetust või surma;
  • KTG uuringu tulemus teeb ämmaemandale muret;
  • sul esineb verine määrimine, mis paneb ämmaemanda muretsema platsenta enneaegse irdumise võimaluse pärast.


Sinu beebi

Beebi koljuluud on pehmed ja liikuvad ega ole veel omavahel päris kokku kasvanud. See on sellepärast, et lapsel oleks lihtsam mööda kitsaid sünnitusteid liikuda. 

Ta kaalub üle 2,2 kilogrammi ja on 45 sentimeetrit pikk

Lapse igapäevatööks on rasva kogumine ja üsaväliseks eluks harjutamine - imemine, neelamine, seedimine, pissimine, hingamine... aga ka vahvate nägude tegemine ja oma pisikeste jäsemetega saputamine! Lapse kopsud on praeguseks iseseisvaks hingamiseks valmis. Üldiselt on alates 35. nädalast sündinud enneaegsed lapsed terved ja vajavad üsna vähe arstiabi. 

Nõuanded

Loote hüpotroofia

Kui ämmaemand avastab, et sinu kõhu suurus ei ole kuust kuusse piisavalt palju kasvanud, võib ta sind saata täiendavale ultraheliuuringule. Ultraheli vahenduselt mõõdetakse lapse pead, keha ja arvutatakse tema umbkaudne kaal. Kui lapse peaümbermõõt ja kehaümbermõõt on sinu rasedusnädala kohta väga väikesed; või kehaümbermõõt vastab tunduvalt varasemale rasedusnädalale kui peaümbermõõt; või kui loote oletatav kaal on üle kümne protsendi väiksem kui see olema peaks, siis diagnoositakse sul loote kasvupeetus ehk hüpotroofia. 

Loote kasvupeetust on kahte liiki:

1. Asümmeetrilise hüpotroofia korral on loode esimesed kaks trimestrit normaalselt arenenud, kolmandas on aga lootel tekkinud probleem toitainete ja hapniku kättesaamisega, mille tõttu loote pea on küll normaalses suuruses, aga keha kõhna. Laps on n-ö nälginud. Tavaliselt on selle põhjuseks näiteks preeklampsia või probleemid nabanööri või platsentaga, mis ei kanna enam toitaineid ja hapnikku lapseni edasi. Tihti jääb aga täpne põhjus välja selgitamata. Enamasti on tegemist just sedasorti kasvupeetusega. 

2. Sümmeetrilise hüpotroofia korral on loode raseduse algusest peale liiga aeglaselt arenenud ja terve tema keha on normist väiksem. Põhjuseks võivad olla ema poolt raseduse alguses põetud haigused, lapse kromosoomhaigused, ema aneemia või ema alkoholitarbimine raseduse ajal. Seda esineb harvem. 

Ilmselt võetakse sind haiglasse sisse. Arsti püüavad üles leida kasvupeetuse põhjuse - näiteks uuritakse doppleriga, kas nabanöör kannab edasi vajalikul hulgal hapnikku. Olenevalt hapniku- ja toitainetepuuduse tõsidusest kutsutakse sünnitus kas kohe esile või jälgitakse sind ja lapse heaolu kõhus hoolsalt. Enamasti kutsutakse sünnitus 37. nädalal esile, et laps saaks kõhust välja tulles ilusti sööma ja kosuma hakata. 

Hea uudis on see, et enamasti ei põhjusta õigeaegselt avastatud kasvupeetus lapsele mingeid probleeme. Kõige tõenäolisemalt võib ta kergest enneaegsusest tingituna vajada pikemat sünnitusmajas viibimist, abi oma kehatemperatuuri reguleerimisel ja toitumisel. 

Kui aga hüpotroofiat õigeaegselt ei avastata, võib loode hapniku- ja toitainete puudusesse üsas surra. Seepärast ongi tähtis rasedusega arvel olla, et ämmaemand saaks sinu raseduse arengut pidevalt jälgida. 

Loe lisa: oma kogemusest loote kasvupeetusega on Emmede Klubi toimetaja Madiken kirjutanud SIIN.

Nõuandevideod

Lapseootel Helen ja ämmaemand Meelike Reimer räägivad ja näitavad Emmede Klubis, kuidas on õige sünnituse ajal hingata, ja milliseid asendeid on sünnituse jooksul hea võtta.