Raseduskalender

13.
Nädal

Nädala mõttetera

"Kui sa oled ema, siis ei ole sa kunagi oma mõtetes üksi. Ema mõtleb alati mitme eest - nii enda kui ka oma laste eest." - Sophia Loren

 

Sina ise

Kui sinu rasedus on klassikaline, siis tunned end praegu üsna hästi - senini seinast seina kõikunud emotsioonid on tasakaalustumas, toidu lõhn tähistab jälle midagi head, iiveldus on kadunud või kadumas ja jaksad terve päeva järjest üleval olla. Kõhukinnisus, kõrvetisedrindade tundlikkus ja kohati ka peavalud võivad aga jätkuda, ning seda raseduse lõpuni välja.

Peale kolmeteistkümendat nädalat, mil naine tunneb ennast paremini, tema mured ja hirmud on vähenenud, võib tulevaste vanemate seksuaalelu muutuda aktiivsemaks. Hormoonide tase naise kehas soosib taas libiido suurenemist, sest suguelundite tundlikkus on suurenenud. Terve raseduse korral ei põhjusta seks mingeid probleeme ja on nimelt kasulik, kuna lähendab partnereid. Mõni naine ei taha rasedana üldse mehe lähedust, mõni tahab seda rohkem kui eales varem, mõne mehe jaoks on naine rasedana eriti atraktiivne, mõni mees aga ei suuda end naise raseduse ajal seksuaalsele lainele viia. Kõik need variandid on normaalsed. Oluline on, et partnerid omavahel avameelselt oma tunnetest ja ootustest räägiksid.

Mida edasi, seda suuremaks muutub naise loomuliku vooluse hulk. Normaalne voolus on vedel ning ei lõhna kuigi ebameeldivalt. Vooluse ülesanne on kaitsta sünnitusteid infektsioonide eest ja hoida sealse mikrofloora tasakaalu. Paks ja kohupiimjas või tugevalt haisev voolus viitab tupeseenele või bakteriaalsele vaginoosile, mis vajavad ravi. 

Kui eelmisel või sel nädalal teostatud ultraheliuuring tuvastas võimalikke riske loote arengus, siis suunatakse sind edasi geneetilisele nõustamisele. Geneetilist nõustamist oska aga paluda ka juhul, kui: 

- sinu või sinu partneri teistel lastel või lähisugulastel esineb kromosoomhaiguseid või pärilikke haiguseid;

- oled raseduse alguses kokku puutunud rasedaile keelatud ravimite või kiirguse hulgaga;

- oled raseduse jooksul põdenud ägedaid viirusinfektsioone (näiteks gripp, punetised, toksoplasmoos, SARS);

- oled varasemate raseduste jooksul lapse kaotanud.

 

Sinu beebi

Loote näojooned muutuvad väljendusrikkamaks, eriti lõug ja nina. Samas on ta endiselt pisut "tulnukalik" - pea moodustab ligi poole tema kehast.

Praeguseks on loode peast pepuni umbes 6 sentimeetri pikkune ja kaalub umbes 15 grammi. Siit edasi kasvavad aga kõik looted - nagu üldse kõik inimesed - veidi erinevad tempos, jõudes veidi erineva pikkuse ja kaaluni.

Kui senini on beebi siseorganid kasvanud nabanööris, siis nüüd liiguvad nad kõhuõõnde.Sel nädalal arenevad välja ka näiteks lapse häälepaelad.

Nõuanded

Peavalu

Raseduse ajal tohib peavalu vastu tarbida valuvaigistitest ainult paratsetamooli, kuid seegi ei ole lapsele kuigi kasulik, ning kummatigi ei ole paratsetamool valu leevendamiseks tihti piisavalt tugev. Kuidas siis rasedusaegset peavalu ravida? Peamine on tegeleda valu tekkepõhjusega:

  • Joo palju vett! Üks peamiseid peavalu põhjustajaid on vedelikupuudus organismis ehk dehüdratsioon. Kui tunned, et pea tuikab, siis joo alustuseks ära kaks klaasitäit vett.
  • Teine tihe peavalu põhjustaja on pinges kaelasooned. Selle vastu aitavad nii massaaž kui ka õrnad venitusharjutused kaelapiirkonnale.
  • Peavalud võivad tekkida allavaatamisega kaasneva kaela painutamisega. Kood beebile tekki, kuigi ei ole varem käsitööga tegelenud? Loed hulgaliselt rasedus- ja beebiraamatuid? Siruta kaela. 
  • Peavalu võib olla tingitud ka madalast vererõhust, mis rasedaid tihti kimbutab. Selle vastu aitab tassike kohvi (kuid mitte rohkem kui 1,5 lusikatäit kohvipulbrit päevas!). Kui vererõhk on pidevalt liiga madal, siis räägi sellest kindlasti ämmaemandaga - koos leiate püsivad lahendused. Kolmandal trimestril võib peavalu põhjustada hoopis kõrge vererõhk, kuid see on ohtliku seisundi preeklampsia tunnus, mis vajab kindlasti kohest arsti sekkumist. 
  • Lisaks võib peavalusid tekitada ka järsk kofeiinist loobumine. Kui olid enne rasestumist väga suur kohvijooja ja soovid nüüd lõpetada, siis tee seda sammhaaval. 
  • Ka madal veresuhkru tase võib pea valutama panna. Ära jäta toidukordade vahesid pikaks, kui võimalik siis söö vähem ja tihedamini - isegi ja eriti iivelduse ajal.
  • Maga piisavalt ja liigu iga päev, väldi umbseid, suitsuseid või tuulutamata ruume ning naudi võimalikult palju värsket õhku. Jah, tervislikele eluviisidele rõhutakse pidevalt, kuid need tõesti mängivad peavalude tekkes rolli!

Loe lisa: oma kogemusest peavaluga raseduse ajal on kirjutanud Emmede Klubi rasedusblogija Karoliina SIIN

Nõuandevideod

Milliseid sõeluuringuid tehakse rasedale naisele ja miks? Emmede Klubi videos räägivad naistearst Konstantin Ridnõi ja naistearst Külli Erlang.