Raseduskalender

27.
Nädal

Nädala mõttetera

"Beebid on kübekesed tähetolmu, mille Jumal on oma peopesalt puhunud. Õnnelik on naine, kes teab sünnitusvalu, sest tema on hoidnud endas tähte." – Larry Barretto
 

Sina ise

Ilmselt oled sa praeguseks end aeg-ajalt tabanud mõttelt, et jõuaks see sünnitus juba ruttu kohale. Lisaraskus surub kokku sinu organid, tekitab õhupuudust, kõhukinnisust, puhitust, kõrvetisi, sagedat pissihäda, kõikvõimalikke erinevaid valusid ja rasedale naisele omast "pardikõnnakut". Magada on raskem, kuid väsimus suurem. Vererõhk madal või kõrge. Turses jäsemed, paisuv keskkoht, venitusarmid, naha, küünte ja juuste muutused tekitavad ebakindlust oma välimuse suhtes. Oled ühtaegu õnnelik ja ärevil, emotsionaalne igal juhul. Tuleb tuttav ette?

Tuleta endale meelde - kuigi praegu nii ei tundu, on see seisund ajutine ja üürike!

 

Sinu beebi

Beebi tunneb oma ema ja isa hääle ära. Kui ümised talle tihti ühte ja sama hällilaulu, tunneb ta selle hiljem sündinuna ilmselt ära.

Kui keegi teine võtab vaevaks panna oma pea sinu kõhule ja kuulata hoolikalt, võib ta läbi kõhukudede kuulda beebi südamelööke. Samas on seda tooni kerge sassi ajada sinu enda soontes tuksuva pulsiga.

Järgmine veider kogemus - ilmselt oled nüüdseks kogenud oma lapse luksumist. Jah, just seda sinu kõhu rütmiline vappumine tähistabki. Üldiselt käitubki loode nüüdseks nagu pisike beebi ikka - ta avab ja sulgeb silmi, tunneb maitseid ja lõhnu, kuuleb helisid, näitab välja emotsioone, lahutab oma meelt mängides, on teatud aegadel üleval ja teatud aegadel magab. 

Loode kaalub üle 750 grammi ja on üle 35 sentimeetri pikk.

Nõuanded

Tursed ehk vedelikupeetus

Turse tähendab vedeliku tavapärasest suuremat kogunemist kudedesse. Raseduse ajal võib kergelt "paiste" minna terve keha, kuid enim puudutavad tursed jalalabasid ja pahkluid. Ka on tavaline, et vedelikupeetuse tõttu sõrmedes ei mahu sõrmus sulle enam sõrme. Seega ei tähenda kitsaks jäänud ehted veel sugugi seda, et oled pealaest jalatallani "paksuks läinud" - liigne vedelik kaob kudedest pärast sünnitust.

Tursed tekivad seepärast, et raseduse ajal suureneb vere kogus naise kehas, mistõttu vajab naise keha rohkem vedelikku, mistõttu raseda naise keharakud seovad rohkem vedelikku. Paistetus kipub hullem olema õhtuti ja kuumema ilmaga.

Paraku ei ole eriti palju nippe, mis aitaksid turseid ennetada või neist lahti saada. Kui sind on juba hakanud või hakkavad varsti kimbutama tursed, siis tõenäoliselt jääb see probleem sinuga kuni sünnituseni välja.

Et turseid leevendada:

  • Söö vähe soolast, kuna sool seob kudedes vett veelgi rohkem.
  • Joo palju! Ära arva, et liigset vedelikku saaks kudedest välja vähese juurde joomisega. Vastupidi - joomine puhastab organismi. 
  • Liigu palju, tee trenni ja vaheta kehaasendit tihti, sest pikalt paigal istumine või pikalt seismine süvendavad probleemi. 
  • Kui jalad on turses, siis tõsta nad istudes üles, näiteks väiksele taburetile.

Kerge vedelikupeetus jäsemetes on tüütu nähtus, kuid ei kahjusta kuidagi sinu ega su lapse tervist.

Harva on aga vedelikupeetus preeklampsia nimelise tõsise rasedushaiguse sümptomiks. Seega, kui õhtuks süvenenud paistetus hommikuks ei alane, räägi sellest kindlasti oma ämmaemandale. Suurima tõenäosusega on kõik siiski korras, sest preeklampsia peamised sümptomid on valk uriinis ja kõrge vererõhk, kuid neil hoiab ämmaemand iga kuu silma peal.

Nõuandevideod

Lapseootel Kätlin ei ole varem Pelgulinna sünnitusmajas sünnitanud. Emmede Klubi videos kohtub ta täna oma ämmaemanda Maret Voitesega, et tutvuda haiglaga ja arutada sünnitusplaani.