Raseduskalender

30.
Nädal

Nädala mõttetera

"Olulisim, mida ta aastatega õppis, oli see, et pole ühtegi viisi, kuidas olla täiuslik ema, ja on miljon viisi, kuidas olla hea ema." - Jill Churchill


Sina ise

Võid märgata oma näonahal tumedamaid kohti. Neid pigmendilaike nimetatakse melasmaks. Melasma on seotud hormonaalsete muudatustega raseda kehas (östrogeen ülestimuleerib melaniini tootmist nahas), mistõttu seda kutsutakse ka "raseduse maskiks". Enamasti tekivad laigud otsaesisele, ülahuule kohale ja põskedele. Päikese käes viibimine süvendab laike. Nagu ka üle kõhu jooksev tume jutt linea nigra, kaob melasma mõnda aega pärast sünnitust või imetamise lõpetamist.

Praeguses raseduse staadiumis on üsna tavaline kogeda istmikunärvivalu. Istmikunärv on meie keha suurim närv, see saab alguse alaseljast ja jookseb läbi tagumiku alla kandadeni.  Istmikunärvivalu iseloomustab terav valusööst, mis algab tuharast ja kiirgab allapoole. Enamasti piinab istmikunärvivalu vaid ühte kehapoolt. Mõnda aega pärast sünnitust valu kaob. 

Teine koht, kuhu valu raseduse kolmanda trimestri algusest tihtilugu lüüa võib, on häbemeliidus. Seda nimetatakse sümfüüsivaluks. Kõige tüüpilisem on tugev valu kõndimise või pingutuse ajal. Tunne võib olla selline, nagu midagi seal all rebeneks järsku. Kuigi valu võib olla häirivalt tugev, ei ole sul midagi karta. Üha kaalu koguv beebi osutab vaagnale survet, vaagnalihased ja sidemed on aga hakanud lõdvenema, et laps saaks peatselt seda kaudu ilmale tulla.

Tõenäoliselt korvab rõõm teadmisest, et sinu sees kasvab elu, kõik tervisemured. Võid märgata, et lapse liigutused tunduvad nüüd teistmoodi - tal hakkab seiklemisruumi väheks jääma. Igal pool, kuhu laps käsi või jalgu sirutab, on kohe vastas emakasein. Emal ja isal on aga suur rõõm neid "muhke" ja kõhu lainetamist vaadata. Vahel on lapse jalg läbi kõhu koguni äratuntav. 

 

Sinu beebi

Kui senini on loote aju pind olnud sile, siis nüüd hakkavad tekkima kurrud - nii mahub ära rohkem ajurakke. Loote nahk, mis senini on olnud veidi kortsuline ja kaetud heleda karvkattega, hakkab aga nüüd just silenema.

Poiste munandid laskuvad kõhuõõnest (neerude juurest) alla munandikotti. Tüdrukute kliitor on praegu veel selgelt nähtav, sest häbememokad ei ole veel nii suured, et kliitorit katta.

Laps kaalub umbes 1,2 kilogrammi ja on umbes 39 sentimeetrit pikk.

Nõuanded

Rahalised toetused

Eesti riigis ootavad rasedat naist ja tema perekonda ees mitmed väiksemad ja suuremad rahalised toetused. Need toetused ei laeku sinu arvele niisama - neid tuleb õigeaegselt taotleda. 

  • Sünnitushüvitis. 30-70 päeva enne lapse sünnitähtaega jääb töötav naine 140 päevaks rasedus- ja sünnituspuhkusele, mida nimetatakse ka sünnitusleheks või rahvasuus dekreediks. Selle aja eest maksab haigekassa sulle sinu endise palga suurust hüvitist. Loe sünnitushüvitisest SIIN.
  • Vanemahüvitis. Kui sünnitusleht lõpeb, algab vanemapuhkus, mis kestab 435 päeva. Selle aja jooksul maksab sotsiaalkindlustusamet sulle iga kuu sinu endise palga suurust vanemahüvitist. Loe vanemahüvitisest SIIN.
  • Riiklik sünnitoetus. Kui laps on sündinud, maksab sotsiaalkindlustusamet sulle 320 eurot ühe lapse kohta, kolmikute puhul 1000 eurot lapse kohta. Loe SIIN.
  • Omavalitsuse sünnitoetus. Enamus Eesti linna- ja vallavalitsused pakuvad lisaks omapoolset sünnitoetust. Summa või kingitus ja tingimused selle saamiseks on eri kohtades erinevad. Loe SIIN.
  • Lapsetoetus. Lapsetoetust maksab sotsiaalkindlustusamet iga kuu kuni laste suureks saamiseni, korraga ühele lapsevanemale. Pere esimese lapse lapsetoetus on 50 eurot, teise lapse toetus 50 eurot ning kolmanda ja iga järgmise lapse toetus 100 eurot. Loe SIIN.
  • Lapsehooldustasu. Kui vanemahüvitis umbes lapse 1,5-aastaseks saades otsa lõppeb, maksab riik senini hüvitist teeninud lapsevanemale kuni lapse kolmeaastaseks saamiseni lapsehooldustasu: 38,35 eurot kuus. Kui peres on ka suuremaid lapsi, siis rohkem. Loe SIIN.
  • Vajaduspõhine peretoetus. Majanduslikes raskustes pered saavad lisatoetust 45-90 eurot kuus. Loe SIIN.
  • Tasustatud isapuhkus. Igal isal on õigus saada kaks kuud enne kuni kaks kuud pärast lapse sünnitähtaega kümme tööpäeva lisapuhkust, mille eest makstakse tema tavalist palka. Loe SIIN.
  • Hambaravi kompensatsioon. Rasedad ja alla üheaastase lapse emad saavad taotleda haigekassalt tagasi hambaravile kulunud raha kuni 28,77 eurot aastas. Loe SIIN.
  • Vanemapension. Iga lapse eest, kes on sündinud alates 2013. aastast, maksab riik ühele vanemale pensionifondi 4% Eesti keskmisest sotsiaalmaksuga maksustatavast ühe kalendrikuu tulust. Loe SIIN.
  • Haigusleht. Kui töötav ema või isa on haige lapsega kodus, maksab haigekassa talle kohe esimesest päevast kuni 14 päeva hüvitist, mis on 80 protsenti tema palgast. Loe SIIN.
  • Spetsiaalsed toetused on olemas ka üksikvanemale, suurpere vanemale, lapsendavale vanemale, ajateenijast lapsevanemale. Loe nende eritoetuste kohta lisainfot SIIN.

Nõuandevideod

Milline on tugiisiku roll sünnitusel? Kuidas sünnitajat aidata, räägib Emmede Klubi videos ämmaemand Meelike Reimer. Teist korda lapseootel Joel ja Veronika räägivad, milline oli Joeli roll Veronika eelmisel sünnitusel.