Raseduskalender

14.
Nädal

Nädala mõttetera

"Laps on miski, mida sa kannad enda sees üheksa kuud, oma kätel kolm aastat ja oma südames kuni elad." - Mary Mason

 

Sina ise

Enamasti loetakse 14. nädalat teise trimestri alguseks - palju õnne! Kuigi loode on kaks nädalat noorem, oled sina ametlikult kolmteist nädalat rase olnud ja neljateistkümnes nädal jookseb. Tihti märgitakse raseduse kestust näiteks nii: 13+3. See tähendab, et sa oled rase olnud 13 nädalat ja kolm päeva, sul jookseb 14. rasedusnädal. Erinevad meditsiinitöötajad ja kalendrid võivad rasedusnädalaid ja -trimestreid veidi erinevalt lugeda. 

Teise trimestri jooksul tunneb naine end üldjuhul hästi. Uue hormonaalse tasemega harjumisest tingitud raseduse algusaja vaevused on möödas (kuid kui ootad mitmikuid, võivad vaevused veel jätkuda). Möödas on ka kõige ohtlikum aeg raseduse katkemiseks. Suurest kõhust ja koormusest tingitud raseduse lõpuaja vaevused pole veel alanud. 

Lapse keha on nüüd välja arenenud, ülejäänud raseduse jooksul kulutab ta energiat suuremaks kasvamisele. Seepärast on alates teisest trimestrist pisut suurem ka sinu päevane toitainetevajadus. Su igapäevane toidukogus peaks olema tavapärasest umbes 300 kalori võrra suurem, aga ainult siis, kui sinu aktiivsus on endine. Kui enne rasedust käisid palju jalgsi, tegid trenni või füüsilist tööd, aga nüüd oled voodirežiimil, siis ei vaja sa kindlasti raseduseelsega võrreldes rohkem toitu. Arvesta ka sellega, et 300 kalorit on üsna vähe - näiteks üks toekas võileib. Kahekordsete koguste söömine teeb karuteene nii sulle kui ka lapsele. 

Isegi, kui oled esimestel rasedusnädalatel iivelduse tõttu alla võtnud, peaks kaal nüüd tõusma hakkama.

Foolhapet ei ole eraldi enam vaja võtta, kuid võib-olla oled tarbinud hoopis rasedaile mõeldud multivitamiine, mis sisaldavad ka foolhapet. Nende vitamiinide võtmist võid jätkata.

Umbes teisel trimestril avastab 75 protsenti rasedatest naistest oma kõhult tumeda vertikaalse juti - see on rasedustriip ehk linea nigra, mis kaob pärast sünnitust. Ka võivad raseduse ajal tekkida, kasvada suuremaks või muutuda sünnimärgid. Kuigi see on tavaline, tasub sünnimärkidel alati silma peal hoida - ebaselge piirjoon ja mitmevärvilisus on melanoomi ehk nahavähi tunnused.

Kui sa ei ole seda veel teinud, siis nüüd oleks õige aeg rääkida rasedusest oma tööandjale. Mida varem ta teab, seda rohkem on tal aega leida sulle asendajat. Kui austad tööandja huve, siis austab tema ka sinu omi. 

 

Sinu beebi

Nagu on möödas peamine raseduse katkemise oht, on teiseks trimestriks möödas ka peamine väärarengute tekkeoht. 

Laps on pealaest pepuni umbes 7,5 cm pikk ja kaalub umbes 25 grammi. Tema keha on kaetud õrna karvkattega, mille eesmärk on kehatemperatuuri hoida. Hiljem, kui naha alla kasvav rasvkude selle ülesande enda peale võtab, karvad kaovad. Mõne vastsündinu, eriti pisut enneaegsena sündinud lapse kehal on karvkatet veel näha. Karv kaob varsti iseenesest.

Beebi neelab lootevett, millest seedeprotsessi käigus saab muuhulgas mekoonium ehk beebi esimene kaka. Kogu raseduse jooksul sooltesse kogunev mekoonium jääb lapse kehasse kuni sünnini - varsti pärast ilmale tulekut kakab ta oma esimese kaka.

Laps reageerib sellele, kui keegi või miski su kõhtu puudutab, kuigi sa ise lapse liigutusi veel ei tunne. Ta teeb põskedega imemisliigutusi, harjutades seeviisi imetamiseks. Tema sõrmejäljed - iga inimese ainulaadne omadus - on nüüdseks välja kujunenud.

 

Nõuanded

Kaalutõus

Naine, kes oli enne rasedust keskmises kaalus, võiks üksikraseduse jooksul kaalus juurde võtta 11-15 kg. Kui ootad kaksikuid, on normaalne kaalutõus 16-20 kg. Enne rasedust alakaalus olnud naine vajab suuremat kaalutõusu, ülekaaluline naine võiks aga vähem juurde võtta. Kui naine on rasedaks jäädes tugevalt ülekaaluline, võib arst paluda tal kaalu hoopis kaotada, kuid seda tohib ette võtta ainult arsti järelvalve all. Normaalkaalus naise puhul peab kaal alates teisest trimestrist stabiilselt tõusma. Kui kaal ei tõuse või hoopis langeb, on see probleemne näitaja. 

Maksimaalne soovituslik kaalutõus on pool kilo nädalas ja kaks kilo kuus, kuid arvesta sellega, et kõik emad ja kõik lapsed on erinevad. Tihti ei tõuse kaal kolm nädalat üldse ja tõuseb siis ühe nädalaga hüppeliselt - ka loode läbib kasvuspurte. 

Millest koosneb rasedusaegne kaalutõus?

  • Beebi: u 3.5 kg 
  • Emakas: u 1 kg
  • Platsenta: u 0.5 kg
  • Lootevesi: u 1 kg
  • Suurenenud rinnad: u 1 kg
  • Suurenenud verekogus: u 1.5 kg
  • Suurenenud vedelikukogus kehas: u 1.5 kg
  • Rinnaga toitmise ajaks talletatud rasv: u 1 - 5 kg 
  • Kokku11-15 kg

Pärast sünnitust kaalub naine beebi, platsenta ja lootevee arvelt vähem, kuid rinnad on ikka suurenenud ja suurenevad veelgi, verd on kehas rohkem, emaka tagasitõmbumine võtab aega ja rinnaga toitmise tarbeks kehasse talletatud rasv on imetavale emale tähtis. Seega ära oota, et kõik 11-15 kilogrammi sinust sünnitusmajja maha jääksid. See ei oleks loomulik ega ka hea.

Loe lisa: kaksikraseduse eripäradest, sh kaalutõusust on Emmede Klubi blogija Raquel kirjutanud SIIN.

Nõuandevideod

Raseda toitumine on üks olulisemaid tegureid, mis mõjutab loote arengut ja kasvu. Lapseootel Kätlin saab oma ämmaemanda Maret Voitese käest soovitusi sobilikuks toitumiseks.