Raseduskalender

39.
Nädal

Nädala mõttetera

"Sünnitus ei ole ainult osa beebide loomise protsessist. Sünnitus on ka ema loomine - tugeva, asjatundliku, võimeka ema loomine, kes usub iseendasse ja tunneb oma sisemist jõudu." - Barbara Katz

 

Sina ise

Raseduse viimased nädalad võivad sinu jaoks mööduda kas liiga kiiresti ("Appi, ma ei ole veel valmis! Kas ma saan ikka sünnitusega hakkama? Mul pole ju veel piisavalt teadmisi, et lapse eest hoolitseda!") või liiga aeglaselt ("Millal see sünnitus ometi algab? Kas ma saaksin seda kuidagi kiirendada? Ma olen terve igaviku rase olnud ega jaksa enam kannatada!").

Mõtle läbi viimased detailid. Sünnitusplaan on olemas ja haiglakott pakitud, aga kas autos on bensiini? Kes hoiab pere vanemat last või koera ajal, mil teie mehega olete haiglas?

Kui sa ei saa aru, kas sünnitus on alanud või mitte, ja muretsed, siis mine sünnitusmajja kontrolli - selles ei ole midagi halba ega piinlikku, kui sind mõneks ajaks koju tagasi saadetakse. Seda juhtub tihti.

Tuletame meelde, et rusikareegel on see: kui emakakokkutõmbed on valusad, regulaarsed (käivad iga kindla aja tagant) ja see regulaarsus ei muutu näiteks asendit vahetades, tukastades või vanni võttes, siis on tegemist tuhudega - sünnitus on algamas. Ära muretse, kõik on korras! Räägi oma lapsega. Ütle talle, et sa oled sel raskel teekonnal temaga. Luba talle, et juba varsti te kohtute. 

 

Sinu beebi

Kõik beebi organid on nüüd siin ilmas toime tulemiseks piisavalt arenenud. Kopsud on viimased, mis "valmis" saavad - nad ootavad oma aega, et pärast sünnitust esimene hingetõmme teha. Praeguseks kaaluvad poisslapsed keskmiselt natuke rohkem kui tüdrukud.

Beebi on umbes 50 sentimeetrit pikk ja kaalub veidi üle 3 kilogrammi. Iga laps on siiski erinev inimene, kes võib vabalt kaaluda ka rohkem või vähem. Normaalne sünnikaal jääb 2,5 ja 4,5 kilogrammi vahele, kuid sinu laps võib olla tubli ja terve pisike beebi ka juhul, kui ta kaalub sündides alla 2500 või üle 4500 grammi. 

Beebid nutavad palju, kuid umbes esimesed kuu aega pärast sündimist teevad nad seda ilma pisarateta - pisarakanalid ei ole veel avatud. Heledanahalised lapsed sünnivad tumesiniste silmadega. Lapse tegelik silmavärv (sinine, hall, roheline, pruun) võib selgeks saada paari nädala või paari kuu jooksul. Silmavärv hakkab valgusega kokku puutudes imevaikselt muutuma kohe, kui laps avab esimest korda silmad. Muide, lapse silmad näevad kõige paremini just 20-30 sentimeetri kaugusele - see on sama pikk vahemaa, kui sinu ja lapse nägude vahe imetamise ajal. Loodus on imeline, eksole?

Sellest nädalast alates hakkab lootevett üha vähemaks jääma.

Nõuanded

Lahklihamassaaž ja iluhooldus

Istud kodus ja ootad kannatamatult sünnituse algust? Oled juba korduvalt haiglakoti kokku pakkinud ja üle pakkinud ning beebi esimeste rõivaste osas ümber otsustada jõudnud? Tee endale lahklihamassaaži! Kuigi Eestis vähevõitu räägitud teema, on lahkliha masseerimine sünnitavale naisele vägagi kasulik. Lahkliha on piirkond, mis jääb sinu tupe ja päraku vahele.

Kui lapse pea sünnib, peab lahkliha väga palju venima. Tihti toob see surve kaasa tillukese lahkliharebendi, mille ämmaemand pärast sünnitust paari pistega kinni õmbleb, ja mis paari nädalaga ära paraneb. Harva aga ei mahugi lapse pea sündima, ja ämmaemandal ei jää muud üle, kui teha lahklihasse kääridega sisselõige, et see päris katki ei rebeneks. Ära puikle - tänapäeva Eestis teeb ämmaemand selle valiku ainult juhul, kui see on tõesti beebile ja sulle vajalik. 

Kuidas lahkliha masseerida? Kindlasti pese enne käed ja lõika küüned. Kasuta libestit või näiteks kookosõli. Aseta sõrmed tupe alaosasse ning venita kergelt lahkliha, masseerides ja õrnalt sikutades. 

Kuid lahklihamassaaž pole ainus põhjus küünte korda tegemiseks. Ilmselt on sul oma välimuse eest hoolitsemiseks pärast lapse sündi esimestel nädalatel vähe aega. Seega kasuta ära praegust kärsitut ootamisaega. Käi maniküüris ja pediküüris, lase ära lõigata katkised juukseotsad.

Kuid hoidu küünte lakkimisest - tihtlilugu ei saa vastsündinu eksklusiivse imetamisega alguses hakkama ja vajab natuke abi. Sellisel puhul pakutakse talle sinu väljapumbatud rinnapiima või rinnapiimaasendajat nõelata süstlast (sest lutipudel võib rikkuda rinnast imemise võtte). Süstlaga toitmise meetod eeldab aga lapsel oma väikse sõrme imeda laskmist. Selleks sobivad puhtad lühikesed küüned. 

Nõuandevideod

Võid arvata, et pärast sünnitust on sinu vaev lõpuks läbi ja saad keskenduda ainult beebile. Tähtis on ette teada, et see ei ole päris nii. Ämmaemand Elina Piirimäe räägib Emmede Klubi videos sünnitusjärgsest füüsilisest taastumisest.