Raseduskalender

22.
Nädal

Nädala mõttetera

„Ema hoiab oma lapse kätt vaid viivu, kuid südant igavesti.“ - Teadmata autor
 

Sina ise

Verekoguse suurenemine kehas võib su vere hemoglobiinitaseme madalamaks muuta. See võib kaasa tuua kehva enesetunde - väsimus, ärrituvus, õhupuudustunne, kahvatus. Enamasti tekivad hemoglobiinivaegusest tingitud probleemid just nüüd, 20. nädalate alguses. 

Sinu ribid võivad hakata valutama, sest suurenenud loode ja emakas suruvad neile. Rindkere peab laienema, et külalisele ruumi teha. Ka see võib põhjustada pingetunnet. Tänu sellele on sul ka vähem võhma ning raskem hingata. Hingetõmbed on väiksemad ja kiiremad. Emakas võib suruda ka maole, põiele ja sooltele, põhjustades kõrvetisi, vajadust sagedasti pissil käia ja kõhukinnisust.  

Ämmaemand mõõdab igal visiidil mõõdulindiga kas ja kui palju su emakas kasvanud on - kui suur on käega katsutav vahe häbemeluust emakapõhjani. Seda mõõtu nimetatakse emakapõhja kõrguseks (rasedakaardil EPK). See peaks raseduse praeguses faasis vastama umbes rasedusnädalate arvule - seega olema sel nädalal umbes 22 cm. Mõne sentimeetri suurune kõikumine on normaalne - naised on erinevad. Tihti on EPK nädalate arvust pisut väiksem, kuid üksikraseduse korral üldiselt mitte suurem. Kõige olulisem on see, et emakas ikka aina edasi kasvaks. Vaid raseduse lõpusirgel EPK enam ei suurene.

Autoga reisimisel tuleb vältida turvavöö kulgemist üle kõhu. Vajadusel võid kasutada spetsiaalset turvavöö suunajat rasedatele. 

Raseduse ajal võib sinu jalanumber suureneda, seda nii paistetuse kui ka liigeste ja sidemete rasedusaegse lõdvenemise tõttu. Kui jalgade paistetus sind häirib, siis proovi mähkida jalad märga rätikusse ja tõsta üles, hiljem aga palu kaasalt jalamassaaži. Kui sina pead ühise lapse maailma toomise nimel üheksa kuud järjepanu rase olema, siis tema peaks vähemalt õhtused massaažimaratonid kurtmata läbi tegema, eksole?

Mõned naised hakkavad juba raseduse keskel kogema emakakokkutõmbeid, mis peaksid olema valutud ja ebaregulaarsed. Neid nimetatakse Braxton Hicksi kokkutõmmeteks ja need tähendavadki põhimõtteliselt seda, et emakas harjutab sünnituseks.

 

Sinu beebi

Sel nädalal on loode umbes 28 sentimeetrit pikk ja kaalub umbes 430 grammi.

Tal on nüüd selgelt väljaarenenud silmalaud, ripsmed ja kulmud. Ta pilgutab silmi. Kehakarvad ei ole veel pigmenti omandanud - selles staadiumis on kõik beebid blondiinid. 

Tõenäoliselt tunned nüüdseks lapse liigutusi. Ta on väga aktiivne, sest praegu on ruumi veel lahedasti!

Nõuanded

Rauavaegusaneemia

Rauavaegusaneemia on raua vähesusest veres põhjustatud aneemia ehk kehvveresus. Kuna raud on hemoglobiini tähtis koostisosa, ei saa keha rauavaeguse korral toota piisavalt hemoglobiini. Hemoglobiini ülesanne on hapniku toimetamine kopsudest ülejäänud kehasse - seega kui rauda on veres vähe, on hemoglobiini vähe, jäävad nii ema keha kui ka lapse keha hapnikupuudusesse. Hapnik on vajalik kõigi inimorganismis toimuvate ainevahetusprotsesside jaoks - kui ei ole hapnikku, ei ole elu.

Just seepärast on madala hemoglobiinitaseme sümptomid samad, mis "õhupuuduse" sümptomid - õhk justkui matab, oled kahvatuvõitu, väsinud, ärritud kergelt. Lisaks võib olla, et su vererõhk on madal, keel valulik, suunurkades lõhed, küüned on haprad, pea valutab, söögiisu vähene ja võib tekkida isu ebatavaliste asjade järele nagu kriit, tsement, jää, ajalehed, tikud jms. 

Rauavaegusaneemia kimbutab tihti just lapseootel naisi, sest raseda naise kehas suureneb järsult vere kogus, millele endine raua kogus ei pruugi olla piisav, kuid hemoglobiini tootmine ei jõua järgi. Aneemia on kõige sagedasem rasedustüsistus, seda esineb pooltel rasedatest mingil perioodil raseduse vältel.

Seetõttu jälgib ämmaemand terve raseduse jooksul lihtsa vereproovi vahendusel sinu hemoglobiinitaset. Naise normaalne hemoglobiini tase veres on vähemalt 120. Kui näit langeb alla selle, soovitab ämmaemand korrigeerida toitumist. 

Et vältida rauaaneemiat, võta rasedaile mõeldud vitamiine, mis sisaldavad veidi rauda ja ka kõiki raua imendumist soodustavaid aineid (nt C- ja B12-vitamiinid). Spetsiaalseid rauapreparaate ära profülaktiliselt tarbi! Kui sinu hemoglobiini tase on madalavõitu, tarbi lisaks vitamiinidele iga päev palju rauarikkaid toiduaineid: liha, kala, mereannid, kuumutatud kaunviljad (oad, herned, läätsed), pähklid, seemned, täisteratooted (rauda sisaldavad teravilja idu ja kest!), kuivatatud puuviljad, spargelkapsas (brokoli), maasikad, punase peedi toormahl, rohelised toidud, kakao ja tume šokolaad.

Raseduse ajal lubatud hemoglobiini normi alumine piir on 110-105 g/l. Kui tase langeb alla selle, palub ämmaemand ilmselt hakata tarbima rauapreparaate. Paraku võivad rauapreparaadid vahel tekitada kõrvalmõjusid: iiveldust, maoärritust ja kõhukinnisust, millega rase naine niigi kimpus on. Kui sul tekivad probleemid, räägi neist ämmaemandale, et saaksite koos lahenduse leida. Ilmselt tuleb vahetada preparaati. Ära mingil juhul jäta ravi pooleli ämmaemandaga konsulteerimata!

Ravi ei tohi pooleli jätta ka siis, kui tunned end juba paremini. Rauakuur kestab mitu kuud. Kui hemoglobiin on juba madal olnud, võivad ka sünnitusaegne verekaotus ja järgnev koormus organismile imetamise ajal rauataset jälle alandada. Paar kuud pärast sünnitust, kui perearst kinnitab hemoglobiini taseme taas normi jõudmist, võib raua võtmise lõpetada. 

Rauaaneemiast veelgi ohtlikum on aga raua üleküllus organismis - seega ära kunagi tarbi lisarauda ennetavalt, vaid ainult meditsiinitöötaja soovitusel analüüside põhjal. 

Nõuandevideod

Sünnitusmajaga tutvumine on vajalik, sest enamasti tunneb naine ennast kindlamalt, kui ta teab, kuhu ta minema peab ja mida temalt haigla poolt oodatakse. Emmede Klubi videos tutvume Pelgulinna Sünnitusmajaga Tallinnas.